تست اعتیاد به قمار با بیست سوال، آیا به قمار معتاد هستید؟

برخی از ما چون حرفه ای و نیمه حرفه ای هستیم و یا پوکر از تفریحات همیشگیمان به حساب می رود، زیاد بازی می کنیم. اگر شما هم زیاد پوکر بازی می کنید، شاید حداقل یکی دو بار این سوال که «آیا من به پوکر معتادم یا نه؟» به ذهنتان خطور کرده باشد. در ادامه این یادداشت به قلم اشلی آدامز، 20 سوال از شما می پرسیم که پاسخ دادن به آن ها، در رسیدن به پاسخ سوال، به شما کمک می کند.

مدتی پیش در یکی از فوروم های آنلاین، مطالعه ای در خصوص اعتیاد به قمار پیدا کردم که در قالب سوالات پایین آماده شده است. پاسخ خودم به آن ها را هم داده ام:

فهرست موضوعات

آیا هیچ وقت به خاطر قمار، از کار یا دانشگاه، بازمانده اید؟

پیش آمده که به خاطر پوکر، مرخصی بگیرم و اگر سخت گیرانه بخواهیم نگاه کنیم، پاسخم مثبت است. با وجود این، هیچ وقت به خاطر سختی در بلند شدن از پای میز، عطای کار را به لقای آن نبخشیده ام.

آیا قمار هیچ وقت سبب شده زندگیتان در خانه، تحت تاثیر منفی قرار گیرد؟

از باخت بدم می آید. به این معنا است که حالم بعد از یک روز بعد، همانند روزهای دیگر نیست. با این حال، باید به این سوال پاسخ منفی بدهم، چون پوکر هیچ گاه باعث دعوا یا استرس در خانواده ام نشده است. زندگی ما در خانه هیچ وقت تحت تاثیر منفی پوکر نبوده است.

آیا قمار وجهه شما را تحت تاثیر قرار داده است؟

البته که داده است. وجهه من به طور مثبت یا منفی براساس کاری که با زمان روزانه ام می کند، شکل می گیرد. برخی از آدم ها به خاطر پوکر کردنم، احترام کمتری برایم قائلند و برخی ها به خاطر این تحسینم می کنند. با این حال، فکر نمی کنم به خاطر پوکر، وجهه ای منفی نزد بقیه داشته باشم و جوابم منفی است.

آیا هیچ وقت بعد از قمار احساس پشیمانی داشته اید؟

شاید در مورد یکی از تصمیماتم حس خوبی نداشته ام. به خاطر باخت ممکن است احساس تاسف داشته باشم، ولی نه. هیچ وقت به خاطر انجام پوکر، احساس حماقت یا گناه نکرده ام.

آیا هیچ وقت برای پرداخت بدهی ها یا حل مشکلات مالی، قمار کرده اید؟

اگر سخت گیرانه نگاه کنم، با پول پوکر برای خانه ام، وسایل مختلفی خریده ام، ولی هیچ وقت به خاطر پرداخت بدهی و با امید بردهای آتی، احتیاط را کنار نگذاشته و بیش از چیزی که وسعم بوده، وسط نگذاشته ام. جوابم منفی است.

آیا قمار باعث شده جاه طلبی یا بازدهی شما کاهش پیدا کند؟

نه، اصلا.

آیا پیش آمده بعد از باخت بخواهید بلافاصله برگردید تا ضررتان را جبران کنید؟

بعد از هر باخت، معمولا سالن پوکر را با این انتظار که در آینده ضررم را جبران می کنم، ترک می کنم، ولی اجباری برای بازگشت بلافاصله حس نمی کنم. پاسخم منفی است.

آیا پیش آمده که بعد از بردی بزرگ، بخواهید برگردید و بیشتر ببرید؟

بعد از ترک جلسه ای موفق، به بازگشت و بردن پول بیشتر امید دارم، ولی اجباری در بازگشت سریع حس نمی کنم. اینجا هم پاسخم منفی است.

آیا معمولا تا وقتی پولتان تمام شود، قمار می کنید؟

من از سرمایه ام به دقت محافظت می کنم. هیچ وقت چنین کاری نمی کنم. نه.

آیا هیچ وقت برای قمار پول قرض گرفته اید؟

گاهی اوقات ممکن است کارت اعتباری همراهم نبوده باشد و از دوستان پولی قرض گرفته باشم که بلافاصله هم پس داده ام. پس عملا چنین کاری کرده ام، ولی به نظرم منظور قرض پول های درشت برای پوکر باشد که در نتیجه چنین نکرده ام.

آیا هیچ وقت برای تامین هزینه قمار، چیزی فروخته اید؟

بله، یک بار برای تامین هزینه پوکر، چند کتاب کمیک قدیمی فروختم، ولی به نظرم چون منظور فروش کالا از روی استیصال و ناامیدی برای بازگشت دوباره پای میز است، جوابم منفی است.

آیا در استفاده از پول قمار برای هزینه های جاری، بی میل بوده اید؟

سرمایه پوکر من از سایر حساب های مالی ام جدا بوده است و تنها از درآمد پوکر برای خرید وسایل استفاده کرده ام. پس پاسخم مثبت است.

آیا قمار هیچ وقت سبب شده نسبت به آسایش خودتان یا اعضای خانواده‌تان، بی اهمیت باشید؟

نه. هیچ وقت. اصلا.

آیا هیچ وقت بیشتر از میزانی که در نظر داشته اید، قمار کرده اید؟

گاهی اوقات پیش آمده که بیشتر از مدت زمانی که برنامه ریزی کرده بودم، در سالن مانده ام، چون همه چیز خوب پیش می رفته و بازی ام تحت تاثیر خستگی قرار نگرفته است. پس، بله.

آیا هیچ وقت برای فراموشی مشکلات، نگرانی ها، بی حوصلگی، تنهایی یا غم قمار کرده اید؟

قمار را به عنوان زنگ تفریحی از زندگی روزانه و کار خود می بینم و از آن به اندازه پیاده روی یا ماهیگیری لذت می برم. از این رو، پاسخم مثبت است.

آیا هیچ وقت برای تامین هزینه قمار، دست به کاری غیرقانونی زده اید یا به چنین چیزی فکر کرده اید؟

به هیچ عنوان. نه.

آیا قمار باعث بدخوابی یا بی خوابی شما شده است؟

من دچار بدخوابی هستم، ولی هیچ ربطی به قمار ندارد. هیچ وقت به خاطر ناراحتی از شکست، بدخواب نشده ام، ولی به خاطر پوکر بیدار مانده و از خوابم زده ام. به این سوال پاسخ مثبت می دهم.

آیا بحث، ناامیدی و دعوا باعث می شود بخواهید قمار کنید؟

نه، چنین چیزهایی انگیزه ام برای قمار نبوده اند.

آیا هیچ وقت خواسته اید خوش شانسی بزرگی که نصیبتان شده را با انجام قمار جشن بگیرید؟

همانند سوال قبلی، جوابم به این یکی هم منفی است.

آیا هیچ وقت به خاطر قمار، اقدام به خودکشی یا خودزنی کرده اید یا این موارد به ذهنتان خطور کرده است؟

به دلیلی برخی باخت های بد، ناراحت شده ام، ولی هیچ وقت حتی کوچکترین میزانی هم به خودکشی یا خودزنی، فکر نکرده ام.

اگر به 7 سوال از 20 سوال بالا پاسخ مثبت داده باشید، مشکلی وجود دارد. من به 5 سوال پاسخ مثبت دادم، ولی در پاسخ دهی به 6 سوال دیگر هم کار سختی داشتم که در نتیجه می توان نتیجه گرفت به 11 سوال پاسخ مثبت داده ام که بی شک مرا بین کسانی قرار می دهد که مشکل اعتیاد به قمار دارند. با این حال، فکر می کنم بهتر است سوالات به صورت اختصاصی برای بازیکنان پوکر طراحی شود. اگر پوکر را با فروش موتورتان شروع کرده اید یا برای به حداکثر رساندن بردتان تا دیروقت در سالن می مانید یا برای بردن پول بیشتر برای بازگشت به سالن بی قرارید یا اگر پوکر باعث می شود از زندگی و کارتان مرخصی بگیرید یا اگر برای پوکر پول قرض می گیرید یا حتی اگر برخی کودن ها به خاطر انجام پوکر از سوی شما، رفتار ناشایستی نشان می دهند، هیچ کدام از این ها صرفا دلیل بر اعتیاد حتمی و قطعی شما به پوکر نیست. همچنین از سوی دیگر، شاید هم من دوست دارم اعتیاد خود را حاشا کنم.

مطالب مرتبط:

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *