تاریخ:ژانویه 22, 2021

الگوهای رایج در پوکر را بشناسید

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: انواع استراتژی پوکر و روانشناسی پوکر

در این یادداشت به قلم کارلوس ولچ، الگوهای رایج در رفتار و بازی پوکربازان را باهم مرور می کنیم.

لیمپ کنندگان همیشگی

لیمپ کردن (اگر به جای رِیز کردن فقط مبلغ بیگ بلایند را کال کنید و وارد بازی شوید لیمپ کرده اید) 

من از همان دست اول به دنبال الگوهای رفتاری مثل چگونگی بازی کردن کارت ها در بین بازیکنان دور میز هستم. اولین چیزی که به ذهنم خطور می کند این است که آیا این بازیکن لیمپ می کند یا نه. توضیح اینکه اگر به جای رِیز کردن فقط مبلغ بیگ بلایند را کال کنید و وارد بازی شوید لیمپ کرده اید. این رفتار معمولا نشانه انفعال پیش فلاپ و حتی پس فلاپ است؛ هر چند ممکن است کسانی را هم پیدا کنید که در پیش فلاپ منفعل هستند، ولی در پس فلاپ کارهای دیوانه واری انجام می دهند.

نکته جالب این است که بازیکنان منفعل، معمولا تا آخر کار و نمایش کارت ها (Showdown) در بازی می مانند و از این رو خیلی سخت نیست که بتوان دست هایی که با آنها لیمپ می کنند را حدس زد. از همین طریق، می توان دست هایی که با آنها تمایل به ریز دارند را هم مشخص کرد و من هم می توانم با خیال راحت با هر دو مورد مواجه شوم.

مثلا خیلی ها تمایل دارند با جفت پایین و وصل شونده های هم خال  لیمپ کنند. با بلوف های پشت سرهم می توانم به این بازیکنان حمله کنم، چون این دست ها قدرت چندانی برای مقابله با بلوف ندارند. به جای این، دست شان را کاملا دست کم گرفته و به سراغ ساخت دست های قوی مثل 2 پِر می روند که شکست دادن شان را راحت تر می کند مگر اینکه در ریور کارت خوبی نصیب شان شود.

وقتی کارت هایی نصیب شان می شود که در نمایش کارت ها ارزش چندانی پیدا نمی کنند، بازیکنان منفعل تنها سعی می کنند با مبالغ کم ادامه دهند و بدون بلوف مقابل دست من، سعی می کنند به کارت ریور برسند. این نوع طیف های لیمپ شده معمولا شامل جفت ها یا هم خال های پایین می شود. بازیکنانی که با کارت های غیرهم خال هم لیمپ می کنند، در مواجهه با بلوف ها من، وضعیت بدتری هم دارند، چون کارت هایشان به ندرت ارزش مناسبی پیدا می کند.

با این حال، دستی مثل JT غیرهم خال، قدرت بیشتری برای مواجهه با بلوف نسبت به دست هایی شبیه 5-5 یا 5-4 هم خال دارد. اگر بدانم طیف لیمپ یک بازیکن شامل دست های بیشتری مثل این می شود، از استراتژی بلوف های پشت سرهم خودداری کرده و در خیابان های بعدی سراغ استراتژی ارزشمندی کارت می روم. فارغ از طیف دستی که در اختیار بازیکن مقابل شما قرار دارد، می توانید با تشخیص الگوهای رفتاری آنها، به خوبی از انفعال شان بهره ببرید.

بیشتر بخوانید: چطور در پوکر به خوبی بلوف بزنید؟

عجله کنندگان

الگوی رفتاری دیگری که خیلی راحت قابل تشخیص است زمانی رخ می دهد که بازیکنان قبل از این که نوبت شان شود، به کارت هایشان نگاه می کنند. این الگو بسیار قابل اتکا است، چون در همه دست ها رخ می دهد و علاوه بر آن، وقتی نوبت شان نیست، تلاشی برای مخفی کردن واکنش هایشان نمی کنند. از این رو، پیدا کردن نشانه ها راحت تر می شود.

مثلا فرض کنید بازی را یکی از موقعیت های اولیه شروع می کند و من در موقعیت میانی هستم. به بازیکنان سمت چپم نگاه می کنم تا ببینم قبل از اینکه نوبت شان شود، چه واکنشی به شروع دست دارند. معمولا نشانه هایی از فولد در رفتارشان دیده می شود.

خیلی از این بازیکنان کارت هایشان را آماده ریختن بعد از بازی من می کنند. گاهی اوقات با دست های خوب هم نشانه هایی در این بازیکنان دیده می شود، ولی چندان قابل اتکا نیست.

نمایش کارت غیرضروری

تقریبا در تمام تورنمنت های مبلغ پایین که بازی کردم، همیشه حداقل یک بازیکن بوده که بدون اینکه نیاز باشد، کارت هایش را رو کرده است. گاهی اوقات چند نفر این کار را می کنند و کسانی را دیده ام که در تک تک دست ها این کار را می کنند. اینجا با گنجینه ای از اطلاعات روبرو هستیم. بازیکنانی که حافظه خوبی دارند و می توانند اقدامات قبلی پوکربازان را در ذهن مرور کنند، به خوبی می توانند از استراتژی هایش سردربیاورند.

مثلا اخیرا در تورنمنتی بازی کردم که بازیکنی از موقعیت اولیه در ازای 5 برابر شرط بزرگ، شروع کرد. کسی کال نکرد، ولی این بازیکن بیخود و بی جهت AQ خود را رو کرد.

چند دست بعد همین بازیکن از موقعیتی اولیه لیمپ کرد. یکی از بازیکنان تهاجمی ریز کرد و من که در موقعیتی آخر نشسته بودم، به کارت هایم شامل AJ نگاه کردم. بازیکن اول با اشتباهش مشخص کرد تمایل دارد با AQ، افزایش بالایی صورت دهد. من AK را هم شامل کردم. این اطلاعات باعث قدرتمندتر شدن دست من شامل AJ شد؛ مخصوصا اگر افزایش دهنده هم می خواست با همین استراتژی به لیمپ کننده، حمله کند. چنین اطلاعاتی منجر شد به راحتی آل این کنم که در نتیجه استفاده از نمایش کارت بی هزینه ای بود که در دور قبل شاهدش بودم.

ارتباط کلامی و غیرکلامی واقعی

الگوی دیگری که باید حواستان به آن باشد، ارتباط کلامی و غیرکلامی غیرواقعی است. بعضی از بازیکنان دوست دارند خیلی در دور میز صحبت کنند که معمولا آدم های شاد و برونگرایی هم هستند. اگر چنین بازیکنانی به یکباره از صحبت دست بکشند یا سطح سرخوشی شان کم شود، می توانید نتیجه بگیرید استراتژی بازی اش هم ممکن است تغییر کرده باشد.

گاهی اوقات وقتی دست بدی نصیب بازیکن شده، چنین اتفاقاتی رخ می دهد. اگر به نظرتان گیج و آشفته شده، می توانید انتظار داشته باشید بی احتیاط تر از قبل بازی کند. مثلا، بازیکنی که در مورد ضعیف بودن دستش حرف می زند، ممکن است در مواجهه با چنین شرایطی، گستره انتخاب کارت هایش را هم بزرگ تر کند. اگر در نمایش کارت ها، دستی رو کند که به شخصیت بازی اش نمی خورد، احتمالا ادعا کند بهترین دستش در تمام روز بوده است. همه مان این الگو را قبلا دیده ایم. اگر بتوانید آن را تشخیص داده و پیش بینی اش کنید، می توانید از آن استفاده هم بکنید.

کلمه «واقعی» را هم به عنوان این بخش اضافه کردم، چون هستند بازیکنانی که با ظرافتی خاص، رفتارهایی را نشان می دهند تا شما را گیج کنند، ولی تعداد کسانی که بتوانند در رفتارهای غیرکلامی و واکنش های احساسی نقش بازی کنند، بسیار کم است. بازیکنی که از لحاظ احساسی مضطرب است، کار سختی برای پنهان کردنش خواهد داشت و در چنین شرایطی، استفاده از نشانه های برعکس برای خیلی ها، غیرممکن خواهد بود.

نتیجه گیری

انسان ها مخلوق عادت هستند و بسیاری از بازیکنان سطوح پایین نمی دانند رفتارهای ناآگاهانه شان در دور میز، چقدر به ضررشان تمام می شود. در بالا تنها به چند نمونه از الگوهای رفتاری رایج اشاره کردیم. امیدواریم شما هم با دقت موقع بازی، دیگری الگوهای تکراری پوکربازان را تشخیص و از آنها استفاده کنید.

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *