بازی کانکت فور

بازی بردگیم کانکت فور (Connect Four)

اگر به دنبال یک بازی دورهمی خانوادگی هستید. بازی‌های بردگیم زیادی پیش روی شما است. اما اگر به دنبال یک بازی سریع و چند مرحله ای هستید، بازی کانکت فور (Connect Four) را به شما پیشنهاد می‌دهیم.


بازی کانکت فور یک بازی دورهمی و خانوادگی است. در این مطلب سعی می‌کنیم به آموزش این بازی، قوانین آن و استراتژی‌هایی که تجربه شما از این بازی را متفاوت خواهد ساخت بپردازیم.

این بازی از یک صفحه بازی و دو دیسک (گوی) رنگی تشکیل می‌شود. این بازی یک بازی دو نفره است.

شروع بازی

آماده سازی بازی برای کانکت فور خیلی راحت است. چندین صفحه مختلف برای انجام این بازی وجود دارد که شما در آن دو جز اصلی خواهید داشت. شبکه و نگه دارنده شبکه این دو بخش اصلی هستند.

کافی است شبکه را به نگه دارنده آن روی صفحه متصل کنید و بین خودتان و طرف مقابلتان قرار بدهید.

بازی کانکت فور روی یک صفحه مشبک انجام می‌شود و به بازی دوز شباهت‌هایی دارد. در این بازی هر بازیکن به صورت نوبتی یک مهره رنگی (که انتخاب می‌کند) در ستون‌های صفحه می‌اندازند.

هر بازیکن باید تلاش کند که 4 مهره رنگی خود را به صورت افقی یا عمودی و یا مورب در کنار هم قرار دهد. هر کسی بتواند زودتر این 4 مهره را در کنار هم قرار دهد، برنده بازی است.

برای انتخاب اینکه چه کسی نوبت اول را داشته باشد می‌تواند به صورت توافقی بین طرفین باشد و یا با سکه یا تاس تعیین شود.

استراتژی بازی

این بازی مفهوم ساده ای دارد وتنها استراتژی مدنظر شما می‌تواند برنامه ریزی برای حرکت‌های خودتان باشد و اینکه به حرکات حریف چه پاسخی بدهید.

هر زمان یک حرکت انجام دهید، باید بدانید که چه عواقبی دارد و می‌تواند چه پاسخی از سوی حریف به دنبال داشته باشد.

اما اینکه بازی کانکت فور بازی راحتی است به این معنا نیست که برای این بازی نمی‌توان استراتژی تعیین کرد. درست مانند بازی‌ها دیگر استراتژی‌های حمله و دفاع در این بازی می‌تواند در نظر گرفته شود.

اگر شما شروع کننده بازی هستید بهتر است که گوی خود را در مرکز بازی قرار دهید. این باعث می‌شود که گزینه های پیش روی شما برای گوی های بعدی بیشتر شود و گزینه های پیش روی حریف را هم محدود می‌کنید.

در نوبت بعد خودتان سعی کنید یک ردیف پایین تر از حریف خود انتخاب کنید که بتوانید دست بازتری برای انتخاب های پیش روی خود داشته باشید.

نکته مهم در این بازی این است که بتوانید مرکز بازی را ازآن خود کنید.

این بازی خیلی سریع انجام می‌شود و در چند مرحله می‌توانید تکلیف برنده را روشن کنید. با این وجود این بازی برای تمامی نسل‌های مختلف از محبوبیت خوبی برخوردار بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *