تاریخ:می 11, 2021

آشنایی با بازی تخته چکرز

بازی های دورهمی جایگاه ویژه ای در شب های مهمانی و جمع های دوستانه دارند.

بازی چکرز، یک بازی تخته ای سرگرم کننده است که به سادگی می توان از آن لذت برد. در این بازی باید مهره های حریف تان را حذف کنید تا برنده شوید. در تحقیقات باستان شناسی، تخته ‌ای خشتی متعلق به ۵ هزار سال پیش یافته شده که شبیه تخته چکرز است. این بازی در قدیم به کمک سنگ‌ های مخروطی‌ اجرا می ‌شد.

در کشورهای اروپایی این بازی را دامه یا دام می خوانند و این اسم از ملکه فرانسه یعنی فیرژ گرفته شده که بعدها دامه (ملکه) نامیده ‌شد. چکرز انگلیسی هم Draughts نام دارد و در قرن ۱۲ میلادی شکل گرفته است. حتی روایت هایی وجود دارد مبنی بر اینکه ناپلئون بناپارت و ارتشش علاقه زیادی به این بازی داشتند.

در ادامه نحوه انجام این بازی را توضیح داده ایم. در ضمن ویدیوی آموزشی بازی هم قرار گرفته که می توانید متن آن را زیر ویدیو مطالعه کنید. 

اقلام موردنیاز

دو بازیکن، تخته بازی با مهره ها.

آماده سازی

تخته بازی را باید به شکلی قرار داد که مربع سفید در پایین گوشه سمت راست قرار گیرد. چکرها برای هر بازیکن در مربع های سیاه قرار می گیرد. هر بازیکن باید 12 چکر در سه ردیف اول داشته باشد (4 تا در هر ردیف).

هدف بازی

هدف بازی این است که تمام چکرهای حریف تان را بگیرید یا طوری او را به تله بیندازید که نتواند هیچ حرکتی انجام دهد.

بازی های مشابه

این بازی از نظر سبک و هدف در طبقه بندی بازی های تخته ای قرار می گیرد. از این نظر، بازی چکرز شبیه بازی های چکرز چینی، بازی مانکالا و تخته نرد است.

نحوه انجام بازی

یک چکر می تواند در هر دور، یک حرکت قطری رو به جلو داشته باشد. برای گرفتن چکر رقیب، یک بازیکن می تواند چکرش را از روی چکر نزدیک رقیب (در قطر) عبور دهد. البته خانه موردنظر باید خالی باشد. حرکت چندگانه چکرها وقتی ممکن است که بازیکن با یک چکر به طور مستمر بپرد.

وقتی یک چکر به انتهای صفحه رسید، شاه می شود. در این حالت یک چکر دیگر روی آن قرار می گیرد. شاه می تواند روی صفحه عقب یا جلو برود.

اولین بازیکنی که تمام چکرهای رقیب را بگیرد برنده است. اگر بازیکنی نتواند حرکت کند، او بازنده است.

قوانین

  • یک چکر، تنها می تواند به سمت جلو بپرد یا حرکت کند.
  • اگر بازیکنی می تواند چکر رقیب را بگیرد باید این کار را انجام دهد.

آموزش ویدیویی بازی تخته چکرز

در این ویدیو با هم نحوه انجام بازی تخته ای چکرز را یاد می گیریم. کار را با مفاهیم کلی و نحوه انجام بازی شروع می کنیم و در ادامه وارد جزئیات می شویم.

آماده سازی

در این بازی دو بازیکن شرکت می کنند و روبروی هم می نشینند. تخته بازی را باید به شکلی قرار داد که مربع سفید در پایین سمت راست قرار گیرد. چکرهای هر بازیکن را در مربع های سیاه می گذاریم.

هدف بازی

در این بازی هدف این است که همه چکرهای حریف را بگیرید یا اینکه او را به تله بیندازید و نتواند هیچ حرکتی انجام دهد.

نحوه انجام بازی

بازیکن شماره 1 اولین حرکت را انجام می دهد. چکرها می توانند به صورت قطری و یک خانه (مربع) حرکت کنند. بازیکن شماره 2 هم بازی کرد. بازیکنان به نوبت یک چکر را حرکت می دهند.

گرفتن چکر حریف به این شکل است که با چکر خود روی چکر حریف می پرید. این پرش را وقتی می توان انجام داد که خانه پشت چکر رقیب تان باز باشد. در یک نوبت می توان چند چکر را گرفت و برای این کار باید با یک چکر چند پرش انجام دهید. بازیکن شماره 2 توانست 2 چکر بازیکن شماره 1 را بگیرد. بازیکنان به نوبت بازی می کنند.

در بازی جلو می رویم. اگر یک بازیکن بتواند چکرش را به سمت مقابل صفحه برساند، چکرش را تبدیل به شاه کرده است. بازیکن شماره 2 این کار را کرد. حالا باید یک چکر دیگر روی چکر موردنظر گذاشت تا مشخص شود شاه شده است. شاه می تواند در صفحه به جلو یا عقب حرکت کند.

در بازی جلو می رویم. بازیکن شماره 2 توانست آخرین چکرهای رقیب را بگیرد و برنده بازی است.

مرور قوانین

یک چکر فقط می تواند به سمت جلو حرکت کند. اگر یک بازیکن می تواند چکر رقیب را بگیرد، باید این کار را انجام دهد. اگر یک بازیکن نتواند حرکتی انجام دهد، بازنده بازی است.

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *