بازی استراتژی خالص

نحوه انجام بازی استراتژی خالص (Game Of Pure Strategy) یا گاپس (GOPS)

به این مطلب از سری مطالب آموزش بازی‌های کارتی و مناسب دورهمی در سایت بخت خوش آمدید. در این مطلب ما نحوه کامل انجام بازی استراتژی خالص (Game Of Pure Strategy) را پوشش خواهیم داد. مقاله را با توضیح مفهومات عمومی این بازی و نحوه انجام آن شروع می‌کنیم، سپس جزئیات بیشتری از بازی را بیان می‌کنیم.

مفهومات عمومی

بازی استراتژی خالص یک بازی کارتی دو نفره است. برای انجام بازی، شما نیاز به یک دسته کارت 52تایی استاندارد دارید.

کارت‌ها را باید بر اساس خال‌هایشان مرتب کنید. هر خال در یک ردیف. از سمت راست به چپ ابتدا شاه را قرار دهید، بعد بی بی، بعد سرباز، سپس 10، 9، 8، 7، 6، 5، 4، 3، 2 و سپس آس.

یکی از این ردیف‌ کارت‌ها کنار گذاشته می‌شود و در بازی به کار نمی‌رود. یعنی از 4 خال، یک خال را اصلا در بازی نداریم. سپس از ردیف کارت‌ها باقیمانده، هر بازیکن یکی از ردیف‌ها را برمی‌دارد. هر بازیکن یک خال. بعد از اینکه 2 بازیکن کارت‌های خود را برداشتند، یکی از ردیف‌ها باقی می‌ماند. کارت‌های این ردیف، بر زده می‌شوند و سپس بصورت رو به پایین در وسط میز قرار می‌گیرند (به عنوان استک).

رتبه بندی کارت‌ها

شاه بالاترین رتبه را در بین کارت‌ها دارد و آس پایین‌ترین رتبه را.

در واقع رتبه بندی کارت‌ها از بالا به پایین بدین صورت است: ابتدا شاه، بعد بی بی، بعد سرباز، سپس 10، 9، 8، 7، 6، 5، 4، 3، 2 و در آخر آس (تک).

انجام بازی

اول از همه این نکته را در نظر بگیرید که شما باید کارت‌هایتان را در حین بازی از بازیکن دیگر پنهان کنید.

حالا بیایید ببینیم این بازی چگونه شروع می‌شود و سپس به شکلی ادامه پیدا می‌کند.

بازی با رو به بالا کردن بالاترین کارت استک و قرار دادن آن در کنار استک، شروع می‌شود. یعنی یکی از بازیکنان بالاترین کارت استک را برعکس می‌کند و آن را بصورت رو به بالا کنار آن می‌گذارد.

سپس هر بازیکن از دست خود یک کارت را انتخاب می‌کند تا بر روی کارت رو به بالای وسط میز، پیشنهاد بگذارد.

بازیکنان کارتی را که انتخاب کرده‌اند بصورت رو به پایین در وسط میز می‌گذارند. زمانی که هر دو بازیکن کارت خود را قرار دادند، سپس کارت‌های را رو به بالا می‌کنند. بازیکنی که رتبه کارتش بالاتر باشد، کارت وسط میز (همانی که از روی استک رو به بالا شده بود) را برای خود برمی‌دارد.

کارت‌هایی که بازیکنان برای پیشنهاد وسط میز گذاشته بودند، دور انداخته خواهند شد. سپس دوباره بالاترین کارت استک وسط میز رو به بالا می‌شود و در کنار آن قرار داده می‌شود. و همانطور که گفتیم این فرآیند ادامه پیدا می‌کند. این فرایند تا زمانی که تمام کارت‌های استک تمام شوند، ادامه می‌یابد.

هدف از انجام بازی

هدف از انجام بازی استراتژی خالص این است که امتیازات بیشتری را نسبت به رقیبمان برنده شویم.

کسب امتیاز نیز بر اساس کارت‌هایی است که از روی استک میز میز برعکس می‌شوند و بازیکنی که صاحب کارتی باشد که رنک بالاتری دارد، آن را برنده می‌شود.

کسب امتیاز

در پایان بازی، هر بازیکن کارت‌هایی که از وسط میز برنده شده است را گرد هم می‌آورد.

آس یک امتیاز دارد. کارت‌های شماره 2 تا 10، به اندازه عددی که دارند، امتیاز دارند. یعنی کارت شماره 2، دو امتیاز، کارت شماره 3، سه امتیاز و … .

سرباز 11 امتیاز، بی بی 12 امتیاز و شاه نیز 1 امتیاز را نصیب بازیکن می‌کند.

امتیازات تمام کارت‌های هر بازیکن جمع می‌شود و بازیکنی که امتیاز بیشتری را کسب کرده باشد، برنده بازی خواهد بود.

بررسی قوانین

زمانی که دو بازیکن، دو کارت را برای پیشنهاد وسط میز می‌گذارند، اگر کارت‌هایی که وسط گذاشتند با هم از نظر رتبه برابر بودند، برای مثال مثلا هر دو شاه بودند یا هر دو بی بی بودند یا …، بازیکنان دو راه برای ادامه بازی دارند:

  1. کارت‌هایی که بازیکنان در وسط قرار دادند، دور انداخته شوند و یک کارت دیگر از روی استک بردارند و رو به بالا کنند و به کارت قبلی اضافه نمایند. سپس بازیکنان دوباره هر کدام یک کارت را بعنوان پیشنهاد وسط قرار دهند و برنده دو کارت مشخص شود. این کار تا زمانی که دو بازیکن دو کارت متفاوت را وسط بگذارند ادامه می‌یابد.
  2. حالت دوم بدین شکل است که وقتی دو بازیکن با هم مساوی هستند، کارت وسط به همراه کارت‌های 2 بازیکن دور انداخته می‌شود و هیچ کس، کارتی را برنده نمی‌شود.

اگر دو بازیکن، با هم کارت‌های هم رتبه وسط بگذارند و در استک دیگر کارتی باقی نمانده باشد، هیچ یک از بازیکنان کارت یا کارت‌های وسط میز را برنده نمی‌شوند.

ویدئوی انجام بازی استراتژی خالص

ویدئوی انجام بازی استراتژی خالص

حرف آخر

در این مطلب بصورت کامل، قوانین بازی استراتژی خالص (Game Of Pure Strategy)، نحوه انجام این بازی، نحوه توزیع کارت و محاسبه امتیاز و مشخص کردن برنده را توضیح دادیم. امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و همچنین از انجام این بازی در دورهمی‌هایتان لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *