تاریخ:اکتبر 6, 2022
بازی کارتی یالا بوم

معرفی بازی کارتی یالا بوم (Go Boom)

به این مطلب از سری مطالب آموزش بازی‌های کارتی و مناسب دورهمی در سایت بخت خوش آمدید. در این مطلب ما نحوه کامل انجام بازی کارتی یالا بوم (Go Boom) را پوشش خواهیم داد. مقاله را با توضیح مفهومات عمومی این بازی و نحوه انجام آن شروع می‌کنیم، سپس جزئیات بیشتری از بازی را بیان می‌کنیم.

بازی کارتی یالا بوم (Go Boom)

بازی کارتی یالا بوم (Go Boom)، یک بازی جذاب است که یادگیری آن بسیار آسان می‌باشد. این بازی از آن نوع بازی‌هاست که بازیکنان در وسط میز کارت بازی می‌کنند دست (تریک) تشکیل می‌دهند و سپس یکی از آن‌ها دست را برنده می‌شود. در اصطلاح به این نوع بازی‌ها، تریک تیکینگ یا برداشت دست می‌گویند.

یالا بوم یک بازی 2 تا 7 نفره است. یعنی تعداد بازیکنان برای انجام آن باید بین 2 تا 7 نفر باشد.

برای اینکه بازی را برنده شوید، باید اولین بازیکنی باشید که تمام کارت‌های دستتان را بازی می‌کنید و کارت‌هایتان تمام می‌شود.

همچنین برای انجام آن نیاز به یک دسته کارت 52تایی استاندارد دارید.

توزیع کارت

دیلر که یکی از بازیکنان است باید به هر بازیکن 7 کارت بدهد. نحوه توزیع کارت بدین شکل است که توزیع کارت از بازیکنی که سمت چپ دیلر نشسته است شروع می‌شود و سپس بصورت ساعتگرد ادامه می‌یابد و دیلر به بازیکنان یکی یکی کارت می‌دهد تا زمانی که تمامی آن‌ها هر کدام 7 کارت داشته باشند. آخرین بازیکنی که کارت دریافت می‌کند، خود دیلر است.

سپس کارت‌هایی که در دست دیلر باقی می‌ماند، در وسط میز بصورت رو به پایین قرار می‌گیرد. این دسته کارت، بعنوان دراو کارت در نظر گرفته می‌شود. یعنی دسته کارتی که بازیکنان از آن کارت می‌کشند.

هدف از انجام بازی کارتی یالا بوم (Go Boom)

هدف از انجام این بازی این است که اولین بازیکنی باشید که کارت‌های درون دستتان را تمام می‌کنید. بازی کارتی یالا بوم (Go Boom)، یک بازی تریک تیکینگ است. هر تریک یا همان دست از بازی یک کارت توسط هر بازیکن تشکیل می‌شود.

اولین کارتی که برای یک دست بازی می‌شود، خالش بعنوان خال دست در نظر گرفته می‌شود و هر بازیکنی که کارت با رتبه بالاتری در آن خال را بازی کند، برنده دست است. بازیکنی که یک دست را برنده شود، اولین کارت دست بعدی را وسط می‌گذارد.

رتبه بندی کارت‌ها

رتبه بندی کارت‌ها در این بازی بدین صورت است (از بالاترین به پایین‌ترین):

آس، شاه، بی بی، سرباز، کارت شماره 10، کارت شماره 9، کارت شماره 8، کارت شماره 7، کارت شماره 6، کارت شماره 5، کارت شماره 4، کارت شماره 3، کارت شماره 2.

انجام بازی

بازیکنی که در سمت چپ دیلر نشسته است، اولین کارت اولین دست را بازی می‌کند. سپس بازی بصورت ساعتگرد ادامه پیدا می‌کند. پس از اینکه اولین کارت بازی شد، بازیکنان بعدی باید یک کارت هم‌رتبه با این اولین کارت یا هم‌خال با این اولین کارت بازی کنند.

در صورتی که یک بازیکن نتواند یک کارت هم‌خال و یا هم‌رتبه با اولین کارت دست بازی کند، آن بازیکن بالاترین کارت دراو کارت را می‌کِشد.

بازیکن به کشیدن بالاترین کارت دراو کارت ادامه می‌دهد، تا زمانی که یک کارت بکشد که بشود آن را بازی کرد. و زمانی که یک کارت بکشد که هم‌خال و یا هم‌رتبه با اولین کارت دست باشد و بشود آن را بازی کرد، آن را بازی می‌کند.

و همانطور که گفتیم بازیکنی که کارت با رتبه بالاتر و هم‌خال با اولین کارت دست را بازی کرده باشد، برنده دست است. بازیکنی که یک دست را برنده می‌شود، دست بعدی را شروع می‌کند.

بازی ادامه پیدا می‌کند تا وقتی که یک بازیکن بتواند کارت‌های دست خود را تمام کند. زمانی که آخرین کارت  خود را بازی می‌کند، آن بازیکن باید اعلام کند “بوم”.

امتیازدهی در بازی کارتی یالا بوم (Go Boom)

در پایان دور بازی، بازیکنان بر اساس کارت‌هایی که در دستشان باقی مانده است، امتیاز کسب می‌کنند. امتیاز این کارت‌ها بر اساس آنچه در زیر آمده است می‌باشد:

آس‌ها: هر کدام 1 امتیاز

از 2 تا 10: به اندازه‌ی عددشان. یعنی کارت شماره 2، 2 امتیاز، کارت شماره 3، 3 امتیاز و …. .

کارت‌های سلطنتی (شاه، بی بی، سرباز): هر کدام 10 امتیاز.

زمانی که یک بازیکن به امتیاز 100 یا بیشتر برسد، بازی تمام می‌شود. و در این لحظه، بازیکنی که کمترین امتیاز را دارد، برنده بازی خواهد بود.

مرور قوانین بازی کارتی یالا بوم (Go Boom)

یک بازیکن باید تا زمانی که قادر باشد بازی کند، از دراو کارت، کارت بکشد.

اگر دراو کارت، ته بکشد و دیگر کارتی نداشته باشد و یک بازیکن نیز قادر به بازی نباشد، آن بازیکن آن دست را بازی نمی‌کند.

حرف آخر

در این مطلب بصورت کامل، قوانین بازی کارتی یالا بوم (Go Boom)، نحوه انجام این بازی، نحوه توزیع کارت و محاسبه امتیاز و مشخص کردن برنده را توضیح دادیم. امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و همچنین از انجام این بازی در دورهمی‌هایتان لذت ببرید. راستی اگر به مشاهده آموزش ویدئویی این بازی علاقه دارید، بر روی این لینک کلیک کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.