بازی کارتی سیب ها

بازی کارتی سیب ها

در اینجا به معرفی یک بازی جذاب دیگر با نام بازی کارتی سیب / سیب ها (Apples) می‌پردازیم.

نام این بازی از یک اصطلاح رایج در زبان انگلیسی در مورد سیب و گلابی گرفته شده است. اصطلاح سیب و گلابی برای چیزهای جفت به کار می‌رود. در این بازی نیز بازیکنان تلاش می کنند “جفت” را برای کسب امتیاز در طول بازی تشکیل دهند (در ادامه توضیحات کافی داده خواهد شد)، از این رو نام این بازی را سیب ها گذاشته‌اند.

ویژگی‌های بازی Apples

بازی کارتی سیب ها در تابستان سال 2009 میلادی توسط دو نفر از اعضای تیم ایالات متحده در طول چهل و یکمین المپیاد بین المللی که در آن سال در انگلستان برگزار شد، اختراع گردید.

بازی سیب‌ها یک بازی با ترفند و دست وسط است (شبیه به حکم و … که بازیکنان برای بردن شدن دست وسط تلاش می کنند).

شباهت‌های زیادی با بازی‌های محبوب کارتی دارد اما برخی ویژگی‌های آن، ویژگی‌های منحصر به فرد هستند.

برخی از اطلاعات جرئی مربوط به این بازی را در جدول زیر آورده‌ایم.

دسته کارت مورد استفادهدسته کارت استاندارد 52تایی
تعداد کارت‌های مورد نیاز52
رتبه بندی کارت‌ها (از بالا به پایین):آس، شاه، بی بی، سرباز، 10، 9، 8، 7، 6، 5، 4، 3، 2.
تعداد بازیکنانطراحی‌شده برای 4 بازیکن
تیم‌هابازیکنان بصورت مستقل بازی می کنند و تیمی وجود ندارد.
جدول بالا مربوط به اطلاعاتی جزئی اما مهم از بازی کارتی سیب‌ها است.

تعیین موقعیت بازیکنان و تعیین دیلر

یکی از مهم ترین موضوعاتی که در بازی های کارتی در رابطه با آن سوال مطرح می شود این است که موقعیت بازیکنان و اولین دیلر چگونه تعیین می شوند.

در بازی کارتی سیب، روش های مختلف را می توان به کار برد. اما روش استاندارد استفاده از بالاترین کارت کشیده‌شده است. یعنی بازیکنان هر کدام از روی دسته کارت یک کارت بر می دارند و بازیکنی که کارت با بالاترین رتبه را برداشته بود دیلر می شود. بازیکنان دیگر نیز به ترتیب رتبه کارت‌هایشان به ترتیب دور میز بازی می نشینند. یعنی از دیلر در جهت عقربه‌های ساعت، بازیکنانی که دارای کارت از بالاترین رتبه به پایین‌ترین رتبه هستند، به ترتیب می‌نشینند.

وظایف دیلر

پس از اینکه اولین دیلر تعیین شد و بازیکنان نیز در موقعیتشان نشستند، دیلر باید شروع به بر زدن کارت‌ها کند.

پس از بر زدن کارت‌ها، دسته کارت را رو به پایین برای کات کردن به بازیکن سمت راستش ارائه می دهد. اگر بازیکن سمت راست او خواست، می‌تواند بخشی از کارت‌ها را از بالای دسته کارت بردارد و در قسمت پایین بگذارد (کات کردن). اگر هم نخواست می تواند کات نکند.

پس از آن نوبت به توزیع کارت بین بازیکنان می‌رسد.

توزیع کارت بین بازیکنان

بعد از کات کردن، دیلر شروع به پخش کردن کارت‌ها بین بازیکنان در جهت عقربه های ساعت می کند. از بازیکن سمت چپش این کار را شروع می کند و تا زمانی که همه کارت‌ها تقسیم شدند به پخش کارت ادامه می دهد.

پس از اتمام توزیع کارت، مرحله مناقصه فرا می رسد.

مرحله مناقصه

یکی از مهم ترین مراحل بازی، مرحله مناقصه است که بازیکنان در آن به ارائه پیشنهاد می‌پردازند.

بازیکن سمت چپ دیلر اولین پیشنهاد مناقصه را ارائه می دهد. پس از او در جهت حرکت عقربه‌های ساعت، ارائه پیشنهاد ادامه پیدا می کند.

حال ببینیم مناقصه شامل چه چیزهایی می‌شود؟

بازیکن باید هر بار که نوبتش می شود، یک عدد و یک خال را نام ببرد. مثلا 3 و خشت. سپس نوبت بازیکن بعدی می شود. البته هر بازیکنی این حق را دارد که هیچ پیشنهادی ارائه ندهد که به این حالت پاس دادن می گویند.

از آنجایی که پیشنهادهای بازیکنان نیز رتبه بندی دارد باید رتبه خال ها را نیز مشخص کنی. رتبه بندی خال‌ها از بالا به پایین در این مناقصه عبارتند از پیک، گشنیز، خشت، دل.

آن عددی که در مناقصه بیان می شود، پیش بینی بازیکن از تعداد بُردها است.

هر بازیکن یا باید از بالاترین پیشنهادی که تا زمان او داده شده است، پیشنهاد بالاتری ارائه دهد و یا پاس دهد. برای بالاتر بودن پیشنهاد، یا باید تعداد بُردها بیشتر باشد یا رتبه‌ی خال.

در صورتی که در همان ابتدای مناقصه هر 4 بازیکن پاس بدهند، کارت‌ها بر زده می شود و دیلر بعدی دوباره کارت ها را پخش می کند.

برنده مناقصه چه کسی است و چگونه مشخص می شود؟

پیشنهاد دادن بازیکنان ادامه پیدا می کند تا زمانی که یکی از بازیکنان پیشنهادی ارائه دهد و 3 بازیکن پس از او پاس دهند. آنگاه این پیشنهاددهنده بعنوان برنده مناقصه در این مرحله در نظر گرفته می شود.

حکم بازی چگونه تعیین می گردد؟

وقتی مرحله مناقصه به پایان رسید و برنده مناقصه نیز مشخص گردید، بازی شروع می شود.

اولا این را در نظر بگیرید که همان خالی که پیشنهاددهنده برتر با آن برنده‌ی مناقصه شده بود، حکم این دست از بازی خواهد بود. حکم را در بازی کارتی سیب با نام های دیگری از جمله ترامپ و خال برنده نیز می شناسند

منظور از پشته پیشنهادی چیست؟

پیشنهاددهنده برتر که خال حکم را تعیین کرده بود، باید تعدادی از کارت‌ها با همان خال را رو به بالا در مرکز میز بعنوان پشته‌ی پیشنهادی قرار دهد.

بازیکنان دیگر نیز به تبعیت از پیشنهاددهنده، باید همان تعداد کارت را در پشته قرار دهند. با این تفاوت که در رابطه با این بازیکنان فرقی ندارد که خال کارت ها چه خالی باشد و هر کارتی را بازیکنان می‌توانند از دستشان انتخاب کرده و به پشته اضافه نمایند.

سپس این پشته توسط دیلر بُر زده می شود و بین 4 بازیکن تقسیم می گردند.

کارت هدف

پس از مناقصه، هر بازیکن یک کارت انتخابی را از دست خود برمی‌دارد و آن را رو به پایین در کنار خود قرار می دهد. این کارت، کارت هدف برای آن بازیکن نامیده می شود.

ترفند چیست؟

بازیکنی که در مناقصه برنده شد، اولین کارت را بازی می کند. وقتی هر 4 بازیکن هر کدام یک کارت بازی کردند، در وسط میز یک ترفند ایجاد می شود. یعنی یک مجموعه کارت 4تایی.

خال اولین کارتی که در یک ترفند بازی می شود، زمینه‌ی آن ترفند نام دارد.

بازیکن می تواند برای شروع ترفند، هر کارتی را که در دست دارد بازی کند.

سپس پس از اولین بازیکن، در جهت چرخش عقربه‌های ساعت بازیکنان دیگر نیز هر کدام یک کارت بازی می کنند.

بازیکنان باید از خال زمینه ترفند تبعیت کنند و اگر کارتی از آن خال دارند، حتما از همان خال بازی کنند. اما اگر چنین کارتی نداشته باشد، می تواند هر کارتی را از دست خود بازی کند، از جمله کارتی از خال حکم.

برنده ترفند چگونه مشخص می شود؟

اگر در بین کارت‌ها، حداقل یک کارت با خال حکم وجود داشته باشد، برنده ترفند از بین بازیکنانی خواهد بود که حکم بازی کرده‌اند. هر بازیکنی که رتبه کارت حکمش بیشتر بود، برنده ترفند می‌شود.

اما در صورتی که هیچ حکمی وجود نداشته باشد، خال زمینه ترفند در نظر گرفته خواهد شد. در بین بازیکنانی که کارت با خال زمینه ترفند بازی کرده‌اند، بازیکنی که رتبه کارتش بیشتر باشد، برنده ترفند می شود.

رتبه‌بندی کارت‌ها نیز همانطور که پیش از این گفتیم از بالا به پایین عبارت است از: آس، شاه، بی بی، سرباز، 10، 9، 8، 7، 6، 5، 4، 3، 2.

برنده هر ترفند، ترفند بعدی را با بازی کردن اولین کارت شروع می کند.

هر بازیکن، هر ترفندی که برنده شد را در پشته‌ای بر روی هم کنار خود قرار می دهد. تا در انتهای دست، با توجه به این کارت‌ها امتیاز بگیرد.

برخلاف بسیاری دیگر از بازی‌های ترفندی، در بازی کارتی Apples هر بازیکن این اجازه را دارد که در حین بازی دستی، کارت‌هایی را که در انبوه برنده‌هایش یافت می‌شود را نگاه کرده و مرور کند تا درباره اینکه چه کارت‌هایی بازی شده اند یک یادآوری برای خود داشته باشد.

کسب امتیاز توسط بازیکنان در بازی کارتی سیب ها

بعد از اینکه تمام کارت ها به صورت ترفندی بازی شدند، بازیکنان کارت های موجود در پشته‌ی برنده های خود را چک می کنند.

بازیکنان کارت هدف را نیز به این پشته‌ی بردهایشان اضافه می‌کنند، اما باید به رتبه خاص این کارت توجه کنند. سپس بازیکن از این انبوه (که شامل کارت هدف می‌شود)، هر کارتی را که بخشی از یک جفت، 3تایی یا 4تایی نبودند را دور می اندازد. کارت های دورانداخته شده که به تک کارت ها یا سینگلتون ها شناخته می شوند، امتیازی برای بازیکن به ارمغان نمی آورند.

امتیاز ویژه کارت‌ها

طبق جدول زیر، هر رتبه کارت در بازی دارای یک امتیاز ویژه است:

کارتامتیاز ویژه
آس15
10 و سرباز و بی بی و شاه10
6 و 7 و 8 و 95
2 و 3 و 4 و5-15
جدول بالا ارزش امتیاز ویژه کارت ها را نشان می دهد.

البته ارزش این کارت‌ها که در جدول گفتیم، با توجه به اینکه جزئی از یک جفت هستند یا جزئی از یک 3گانه یا جزئی از یک 4گانه، متغیر است.

اگر آن کارت جزئی از یک جفت باشد، همان امتیازهایی که در جدول نشان دادیم برای آن در نظر گرفته می شود.

اما اگر آن کارت جزئی از یک 3گانه باشد، 2 برابر امتیازهایی که در جدول نشان دادیم برای آن در نظر گرفته می شود.

و در آخر اگر آن کارت جزئی از یک 4گانه باشد، 4 برابر امتیازهایی که در جدول نشان دادیم برای آن در نظر گرفته می شود.

کارت هدف نیز می تواند این امتیازات را دستخوش تغییر کند. به این شکل که در صورتی که کارت هدف جزئی از جفت باشد، امتیاز تغییر نمی کند. اما اگر جزئی از یک 3 گانه باشد، ارزش آن سه‌گانه صرف نظر از امتیاز کارت‌ها، 40 امتیاز تعیین می‌شود و اگر کارت هدف بخشی از یک چهارگانه باشد، ارزش آن به طور خودکار روی 80 امتیاز تنظیم می گردد.

بازی تا زمانی ادامه می‌یابد که یک یا چند بازیکن موفق به کسب امتیاز 250 یا بالاتر از 250 در طول چند دست شوند. اگر چند بازیکن به این مجموع برسند یا از آن فراتر بروند، بازیکنی که بیشترین مجموع را داشته باشد برنده اعلام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *