تاریخ:اکتبر 2, 2023
بازی کرگ

معرفی بازی کرگ (Crag)

به این مطلب از سری مطالب آموزش بازی‌های با تاس و مناسب دورهمی در سایت بخت خوش آمدید. در این مطلب ما نحوه کامل انجام بازی کرگ (Crag) با تاس را پوشش خواهیم داد. مقاله را با توضیح مفهومات عمومی این بازی و نحوه انجام آن شروع می‌کنیم، سپس جزئیات بیشتری از بازی را بیان می‌کنیم.

مقدمات بازی کرگ

تعداد بازیکنی که برای انجام این بازی لازم است، حداقل 2 نفر می‌باشد. بنابراین اگر 2 نفر هستید یا بیشتر، به راحتی می‌توانید این بازی را انجام دهید.

برای انجام بازی، شما به 3 عدد تاس و یک برگه امتیاز نیاز دارید.

برگه امتیاز لازم برای انجام بازی کرگ
برگه امتیاز لازم برای انجام بازی کرگ

هدف بازی

هدف از انجام بازی برای هر بازیکن این است که بیشترین امتیاز را بدست آورد. بازیکنان به نوبت، تاس‌ها را پرتاب می‌کنند و برای ترکیب‌های مختلف تاس‌ها امتیاز دریافت می‌کنند. ترکیب کسب امتیاز را بازیکن باید انتخاب کند. در ادامه ترکیب‌های مختلف را به شما معرفی می‌کنیم.

هر بازیکن در نوبت خود، می‌تواند حداکثر 2 بار، تاس‌ها را پرتاب کند.

ترکیب‌های مختلف برای کسب امتیاز

نام ترکیبشرط دریافت امتیاز
یک (1)اگر بازیکن، این ترکیب را برای کسب امتیاز انتخاب کند، به ازای هر کدام از 1‌هایی که در بین تاس‌ها دارد، 1 امتیاز دریافت می‌کند. برای مثال اگر دو تاس شماره 1 آمده باشد و یک تاس شماره 3، با انتخاب این ترکیب، او دو امتیاز به ازای دو تاسی که یک شده‌اند، دریافت می‌نماید.
دو (2)در صورتی که، بازیکن این ترکیب را برای کسب امتیاز انتخاب کند، به ازای هر کدام از 2‌هایی که در بین تاس‌ها دارد، 2 امتیاز دریافت می‌کند. برای مثال اگر دو تاس شماره 2 آمده باشد و یک تاس شماره 3، با انتخاب این ترکیب، او 4 امتیاز به ازای دو تاسی که 2 شده‌اند، دریافت می‌نماید.
سه (3)همچنین اگر بازیکن این ترکیب را برای کسب امتیاز انتخاب کند، به ازای هر کدام از 3‌هایی که در بین تاس‌ها دارد، 3 امتیاز دریافت می‌کند.
چهار (4)و اگر بازیکن این ترکیب را برای کسب امتیاز انتخاب کند، به ازای هر کدام از 4‌هایی که در بین تاس‌ها دارد، 4 امتیاز دریافت می‌کند.
پنج (5)در صورتی هم که بازیکن این ترکیب را برای کسب امتیاز انتخاب کند، به ازای هر کدام از 5‌هایی که در بین تاس‌ها دارد، 5 امتیاز دریافت می‌کند.
شش (6)و اگر بازیکن این ترکیب را برای کسب امتیاز انتخاب کند، به ازای هر کدام از 6‌هایی که در بین تاس‌ها دارد، 6 امتیاز دریافت می‌کند.
فرد (odd)اگر سه تاسی که بازیکن پرتاب کرده است، یکی از آن‌ها 1 را نشان دهد، یکی 3 را و دیگری 5 را، بازیکن می‌تواند از این ترکیب، کسب امتیاز کند. ترکیب فرد، برای بازیکن 20 امتیاز به ارمغان می‌آورد.
زوج (even)و اگر سه تاسی که بازیکن پرتاب کرده است، یکی از آن‌ها 2 را نشان دهد، یکی 4 را و دیگری 6 را، بازیکن می‌تواند از این ترکیب، کسب امتیاز کند. ترکیب زوج نیز، برای بازیکن 20 امتیاز به ارمغان می‌آورد.
پایین (low)در صورتی که سه تاسی که بازیکن پرتاب کرده است، یکی از آن‌ها 1 را نشان دهد، یکی 2 را و دیگری 3 را، بازیکن می‌تواند از این ترکیب، کسب امتیاز کند. ترکیب پایین (low) نیز، برای بازیکن 20 امتیاز به ارمغان می‌آورد.
بالا (high)همچنین اگر سه تاسی که بازیکن پرتاب کرده است، یکی از آن‌ها 4 را نشان دهد، یکی 5 را و دیگری 6 را، بازیکن می‌تواند از این ترکیب، کسب امتیاز کند. ترکیب بالا (high) نیز، برای بازیکن 20 امتیاز به ارمغان می‌آورد.
سه تایی (three of kind)اگر سه تاسی که بازیکن ریخته است، هر سه، یک عدد یکسان را نشان دهند، برای مثال همگی 5 را نشان دهند، بازیکن می‌تواند از این ترکیب، کسب امتیاز کند. ترکیب سه تایی (three of kind)، به بازیکن 25 امتیاز خواهد داد.
سیزده (13)در صورتی که مجموع اعداد سه تاسی که بازیکن ریخته است، عدد 13 را نشان دهد، بازیکن از این ترکیب می‌تواند استفاده کند و 26 امتیاز بدست آورد. برای مثال اگر یکی از آن‌ها 6 را نشان دهد، یکی 4 را و دیگری 3 را؛ یا هر ترکیب دیگری که مجموعشان 13 شود.
کرگ (crag)یک ترکیب کرگ، ترکیبی است که هم مجموعشان 13 می‌شود و هم یک جفت را شامل می‌شود. برای مثال، 5 و 4 و 4. که مجموعشان 13 می‌شود و یک جفت (4 و 4)، در این بین وجود دارد. ترکیب کرگ برای بازیکن، 50 امتیاز می‌آورد.

انجام بازی

یکی از بازیکنان، برای شروع بازی، 3 تاس را برمی‌دارد و با هم پرتاب می‌کند. پس از اینکه تاس‌ها را ریخت و اعداد را دید، تصمیم خواهد گرفت که آیا دوباره تاس‌ها را بریزد یا آن‌ها را نگه دارد.

بازیکن می‌تواند هر کدام از تاس‌ها را که می‌خواهد دوباره پرتاب کند. یعنی پس از اینکه، بار اول، تاس‌ها را ریخت، می‌تواند برای مثال، 2 تاس را همانطور نگه دارد و تنها یکی از تاس‌ها را دوباره پرتاب کند یا … .

برای مثال فرض کنید، یک بازیکن 3 تاس را می‌ریزد و اعداد 1، 3 و 6 می‌آیند. او 1 و 3 را نگه می‌دارد و تاسی که 6 آمده را تصمیم می‌گیرد که دوباره بریزد. پس از اینکه این تاس را دوباره ریخت، 3 می‌آید.

حالا بازیکن می‌تواند از ترکیب سه (3)، استفاده کند و 6 امتیاز (3 + 3) دریافت نماید.

سپس نوبت به بازیکن بعدی می‌رسد. بازیکن بعدی نیز 3 تاس را می‌ریزد. برای او، اعداد 1، 1 و 5 می‌آیند. او 2 تاسی که 1 آمده‌اند را نگه می‌دارد و تاسی که 5 آمده است را دوباره می‌ریزد. برای او این بار، 4 می‌آید.

در اینجا، بازیکن می‌تواند از ترکیب یک (1)، استفاده کند و 2 امتیاز (1 + 1) دریافت نماید.

نوبت بازی، به بازیکن بعدی می‌رسد. برای این بازیکن در بار اولی که 3 تاس را می‌ریزد، اعداد 4، 4 و 5 می‌آید. او از ترکیب کرگ استفاده می‌کند و 50 امتیاز دریافت می‌نماید.

بازی به همین ترتیب ادامه پیدا می‌کند.

برنده بازی

در پایان بازی، تمامی امتیازات محاسبه می‌شوند. بازیکنی که بالاترین امتیاز را آورده باشد، برنده بازی خواهد بود.

مرور قوانین بازی کرگ

در طی انجام بازی، یک بازیکن ممکن است برای یکی از ترکیب‌ها، هیچ امتیازی دریافت نکند.

اگر بازیکن بخواهد، می‌تواند پس از اولین باری که 3 تاس را ریخت، یکبار دیگر 3 تاس را با هم بریزد.

حرف آخر

در این مطلب بصورت کامل، قوانین بازی کرگ (Crag) با تاس، نحوه انجام این بازی و مشخص کردن برنده را توضیح دادیم. امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و همچنین از انجام این بازی در دورهمی‌هایتان لذت ببرید. اگر قسمتی از بازی را متوجه نشدید یا سوالی در رابطه با یکی از بخش‌ها دارید، در قسمت کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *