تاریخ:نوامبر 28, 2021
بازی هشت های دیوانه

بازی هشت های دیوانه (Crazy Eights)

به این مطلب از سری مطالب آموزش بازی‌های کارتی و مناسب دورهمی در سایت بخت خوش آمدید. در این مطلب ما نحوه کامل انجام بازی هشت های دیوانه (Crazy Eights) را پوشش خواهیم داد. مقاله را با توضیح مفهومات عمومی این بازی و نحوه انجام آن شروع می‌کنیم، سپس جزئیات بیشتری از بازی را بیان می‌کنیم.

برای انجام بازی هشت های دیوانه به 2 الی 5 بازیکن و یک دسته کارت 52 تایی استاندارد نیاز است. اگر تعداد بازیکنان بیشتر از 5 تا باشد، به یک دسته کارت دیگر نیز نیاز خواهد بود.

توزیع کارت‌ها در بازی هشت های دیوانه

دیلر به هر بازیکن 5 کارت می‌دهد. این کارت‌ها در 5 دور توزیع کارت پخش می‌شوند و در هر دور، به هر بازیکن یک داده خواهد شد.

بالاترین کارت در دسته کارت‌های باقیمانده در دست دیلر، بصورت رو به بالا در وسط میز برای شروع بازی قرار می‌گیرد. به این کارت و دیگر کارت‌هایی که بازیکنان بر روی آن قرار خواهند داد، دیسکارد پایل یا توده‌ی کارت های دور انداخته شده می‌گویند.

دیلر باید دسته کارت‌های باقیمانده را نیز بصورت رو به پایین، در کنار دیسکارد پایل قرار دهد.

هدف از انجام بازی

هدف از انجام بازی برای هر بازیکن این است که اولین بازیکنی باشد که کارت‌هایش را تمام می‌کند. بازیکنان می‌توانند کارت‌های خود را اگر در خال کارت یا در عدد، با کارت روی دیسکارد پایل همسان بود، بر روی آن دور بیندازد.

انجام بازی

در حین انجام بازی، بازیکنان باید کارت‌های خود را از دیگر بازیکنان پنهان نگه دارند. بازیکنی که در سمت چپ دیلر نشسته است، شروع کننده بازی خواهد بود.

وقتی نوبت به یک بازیکن برای بازی می‌رسد، او باید کارتی را که در بالای دیسکارد پایل وسط میز قرار دارد، نگاه کند. سپس بین کارت‌های خود، یک کارت را که از نظر خال یا از نظر عدد و ارزش با کارت وسط میز یکسان باشد را پیدا کند و آن را بر روی دیسکارد پایل بازی کند.

برای مثال فرض کنید کارت بالای دیسکارد پایل، کارت 9 گشنیز باشد. بازیکنی که نوبتش است باید بین کارت‌های خود یا به دنبال کارت شماره 9 باشد یا به دنبال کارت با خال گشنیز.

اگر هم یک بازیکن چنین کارتی را در بین کارت‌های خود نیافت و قادر به بازی کردن کارتی با چنین مشخصاتی نبود، باید یک تا حداکثر 3 کارت از دسته کارت‌های باقیمانده بردارد، سپس اگر همچنان قادر به بازی نبود، بازی را به بازیکن بعد خود بسپارد. اما اگر بازیکن کارتی را از دسته کارت باقیمانده برداشت و توانایی بازی با آن را داشت، با آن بازی خواهد کرد.

وایلد کارت

کارت شماره 8 در این بازی، یک وایلد کارت (کارت دارای ارزش) می‌باشد و بر روی هر کارتی می‌تواند بازی شود. بازیکنی که کارت 8 را بازی می‌کند می‌تواند خال زمینه بازی را تغییر دهد.

برای مثال فرض کنید بر روی دیسکارد پایل بی بی گشنیز قرار دارد. بازیکنی که نوبتش فرا می‌رسد، یک 8 پیک دارد. او می‌تواند این 8 پیک را بازی کند. زیرا کارت‌های شماره 8، می‌توانند بر روی هر کارتی با هر خال و عددی بازی شوند. سپس بازیکن بعد از گذاشتن کارت 8 پیک، برای مثال اعلام می‌کند که زمینه بازی خشت باشد. بازیکن بعد او باید یا یک کارت معمولی با خال خشت بازی کند یا یک کارت شماره 8.

امتیازدهی

بازیکنان بر اساس کارت‌هایی که در آخر یک دست (راند) از بازی، در دستشان باقی مانده است، امتیاز می‌گیرند. کارت‌ها بر اساس حالات زیر امتیاز دارند:

  • کارت آس، 1 امتیاز دارد.
  • کارت‌های شماره 2 تا 10، به جز 8، به اندازه عددی که دارند امتیاز دارند.
  • کارت‌ های شاه، بی بی و سرباز، 10 امتیاز دارند.
  • کارت‌های شماره 8، 50 امتیاز دارند.

برای مثال اگر یک بازیکن، 2 کارت با شماره‌های 2 و 5 داشته باشد، (2+5) یعنی 7 امتیاز خواهد گرفت.

بازیکنی که کارت‌های 2 و 6 داشته باشد، 8 امتیاز خواهد گرفت.

و بازیکنی که یک بی بی، یک کارت شماره 7، یک کارت شماره 6 و یک کارت شماره 8 در دستش باقی مانده باشد، در مجموع (73) امیتاز خواهد گرفت.

پس از پایان هر دست از بازی، به همین ترتیبی که گفته شد امتیازات هر بازیکن محاسبه می‌شود.

هر زمانی که مجموع امتیازات یک بازیکن به 100 رسید، بازی به اتمام خواهد رسید. در این زمان، بازیکنی که مجموع امتیازات کمتری نسبت به دیگر بازیکنان داشته باشد، برنده بازی خواهد بود.

بررسی قوانین

کارت شماره 8 نمی‌تواند اولین کارت برای شروع دیسکارد پایل باشد. بنابراین اگر بالاترین کارت در بین دسته کارت‌های باقیمانده، یک کارت شماره 8 بود، دیلر باید آن را به داخل کارت‌های باقیمانده برگرداند (جا دهد)، سپس بالاترین کارت روی دسته کارت‌های باقیمانده را در وسط میز رو به بالا کند.

اگر دسته کارت‌های باقیمانده وسط میز تمام شدند و یک بازیکن قادر به بازی نبود، لازم نیست کارتی بردارد و بازی از او عبور خواهد کرد. اگر هیچ بازیکنی قادر به بازی نبود، آن دور از بازی به اتمام خواهد رسید و امتیاز بازیکنان بر اساس کارت‌هایی که در دستشان دارند، محاسبه خواهد شد.

سخن آخر

ما در این مطلب، تمام جزئیات مربوط به بازی هشت های دیوانه را برای شما توضیح دادیم. این یک بازی جذاب برای دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی شما است. امیدواریم از آموزش این بازی لذت برده باشید. اگر به یادگیری بازی‌های کارتی دورهمی علاقمندید، می‌توانید به بخش آموزش بازی‌های دورهمی در وب سایت بخت سر بزنید. از اینکه تا پایان مطلب همراه ما بودید از شما متشکریم.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *