تاریخ:سپتامبر 28, 2022
بازی برد گیم لودو

آموزش بازی برد گیم لودو (Ludo) یا همان منچ

به این مطلب از سری مطالب آموزش بازی‌های برد گیم و مناسب دورهمی در سایت بخت خوش آمدید. در این مطلب ما نحوه کامل انجام بازی برد گیم لودو (Ludo) یا همان منچ را که در ایران طرفداران زیادی دارد و از گذشته‌های دور مهمان دورهمی‌های دوستانه و خانوادگی می‌شده است را پوشش خواهیم داد. مقاله را با توضیح مفهومات عمومی این بازی و نحوه انجام آن شروع می‌کنیم، سپس جزئیات بیشتری از بازی را بیان می‌کنیم.

بازی برد گیم لودو (Ludo) یا منچ

بازی برد گیم لودو (Ludo) یا همان منچ، یک بازی تخته‌ای هیجان‌انگیز و استراتژیک است که دو تا چهار بازیکن می‌توانند از آن لذت ببرند.

برای برنده شدن در این بازی باید اولین بازیکنی باشید که مهره‌های بازی خود را دور تخته می‌چرخانید. یعنی تمام خانه‌های دورتادور صفحه بازی را باید زودتر از باقی بازیکنان با تمامی مهره‌های خود طی نمایید.

برای انجام این بازی به یک صفحه مخصوص بازی لودو نیاز دارید که البته می‌توانید خودتان آن را بسازید. همچنین به مهره‌های این بازی احتیاج دارید که به ازای هر بازیکن 4 مهره نیاز است. مهره‌های هر بازیکن همگی با هم هم‌رنگ و متفاوت با رنگ مهره‌های بازیکن دیگر می‌باشد. و به یک عدد تاس نیز نیاز دارید.

تعداد بازیکنان نیز همانطور که پیش از این گفته شد، 2 الی 4 بازیکن نیاز است.

بازی مخصوص لودو را نیز می‌توانید از برخی از فروشگاه‌ها خریداری نمایید تا تمامی ابزارهای لازم برای انجام این بازی را بصورت یکجا داشته باشید.

برپایی بازی برد گیم لوتو

هر بازیکن یک رنگ را انتخاب می‌کند. چهار مهره‌ی بازی برای هر بازیکن در قسمت اصلی هم‌رنگ با مهره‌ها روی تخته قرار می‌گیرد. برای شروع بازی، هر بازیکن یکبار تاس را می‌ریزد. بازیکنی که بیشترین عدد را بیاورد، بعنوان اولین بازیکن بازی را شروع می‌کند.

هدف از انجام بازی برد گیم لوتو

هدف این بازی این است که اولین بازیکنی باشید که تمام مهره‌های بازی خود را ابتدا در اطراف صفحه بازی حرکت می‌دهید و  سپس به میدان پایان می‌رسید. مهره‌ی بازی بر اساس عددی که تاسی که بازیکن ریخته است نشان می‌دهد، خانه‌ها را جلو می‌رود.

انجام بازی

بازیکن در نوبت خود، در صورت امکان تاس را می‌ریزد و طبق عددی که تاس نشان می‌دهد، یک مهره بازی را جابجا می‌کند. برای اینکه مهره بازیکن منطقه خانه خود را ترک کند و شروع به حرکت کند، بازیکن باید یک بار تاس را بریزد و عدد 6 را نشان دهد. بازیکنی که ۶ می‌آورد می‌تواند تاس را بعنوان جایزه یا بونس دوباره بریزد.

قوانین بازی لودو یا منچ

هنگامی که بازیکنان چندین مهره‌ی در حال بازی روی تخته داشته باشند، آن‌ها مهره‌ای را که می‌خواهند برای عددی که تاس نشان می‌دهد جابجا کنند، انتخاب می‌کنند.

اگر یک بازیکن تاس را بریزد و عدد 6 بیاید، بازیکن می‌تواند انتخاب کند که یک مهره بازی را با 6 خانه جابجا کند یا یک مهره جدید را از منطقه خانه خارج کند و به داخل بازی بیاورد.

هنگام حرکت در اطراف تخته، مهره‌های بازی همیشه در جهت عقربه‌های ساعت حرکت می‌کنند و از گوشه‌ها پرش می‌کنند.

اگر بازیکنی مهره‌ی خود را حرکت دهد و در خانه‌ای حرکتش به پایان برسد که مهره بازیکن دیگر در آنجا وجود دارد، مهره بازیکن حریف به منطقه اصلی خود بازگردانده می‌شود (یعنی منطقه قبل از شروع بازی).

همچنین اگر بازیکنی مهره‌ی خود را حرکت دهد و در خانه‌ای حرکتش به پایان برسد که مهره دیگرِ خودش در آنجا وجود داشته باشد، یک بلوک ایجاد می‌شود. بر روی یک بلوک نمی‌شود مهره را قرار داد.

اگر بازیکنی ۶ بیاورد، می‌تواند حرکت کند و دوباره تاس را بریزد. اما اگر بازیکنی سه بار پشت سر هم 6 بیاورد، نوبت او فوراً به پایان می‌رسد.

برنده شدن

هنگامی که یک مهره‌تان را روی تمام خانه‌های دور تا دور صفحه گرداندید، در نهایت آن را وارد ستون اصلی خود به سمت مربع نهایی می‌کنید.

این نکته را در نظر بگیرید که یک مهره فقط می‌تواند با یک عدد دقیق وارد مربع نهایی شود. اولین بازیکنی که تمام مهره‌های بازی خود را وارد ستون پایانی کند، برنده بازی است.

حرف آخر

در این مطلب بصورت کامل، قوانین بازی برد گیم لودو (Ludo)، نحوه انجام این بازی و مشخص کردن برنده را توضیح دادیم. امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و همچنین از انجام این بازی در دورهمی‌هایتان لذت ببرید. اگر علاقه به تماشای آموزش ویدئویی آن دارید، می‌توانید بر روی این لینک کلیک کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.