بازی کارتی ترتیب و توالی (sequence)

معرفی بازی کارتی ترتیب و توالی (sequence)

به این مطلب از سری مطالب آموزش بازی‌های کارتی و مناسب دورهمی در سایت بخت خوش آمدید. در این مطلب ما نحوه کامل انجام بازی کارتی ترتیب و توالی (sequence) را پوشش خواهیم داد. مقاله را با توضیح مفهومات عمومی این بازی و نحوه انجام آن شروع می‌کنیم، سپس جزئیات بیشتری از بازی را بیان می‌کنیم.

بازی کارتی ترتیب و توالی (sequence)

برای انجام این بازی، شما نیاز به یک برد (تخته) مخصوص بازی کارتی ترتیب (sequence) دارید. که در پایین تصویری از آن را مشاهده می‌کنید.

برد (تخته) مخصوص بازی کارتی توالی
برد (تخته) مخصوص بازی کارتی توالی

علاوه بر بُرد، به چند مارکر رنگی (چیزهایی شبیه به چیپ پوکر) نیز نیاز دارد. تصویر این مارکرهای رنگی را نیز می‌توانید در تصویر زیر ببینید.

مارکر رنگی برای بازی کارتی ترتیب
مارکر رنگی برای بازی کارتی ترتیب

همچنین به 2 دسته کارت استاندارد 52تایی نیاز دارید.

این بازی می‌تواند توسط 2 الی 12 بازیکن انجام شود. بازیکنان باید در 2 یا 3 تیم تقسیم شوند و این بازی را انجام دهند.

توزیع کارت‌ها

اگر بازی 2 بازیکن یا 2 تیم داشته باشد، هدف از انجام بازی این خواهد بود که 2 توالی پشت سر هم از مارکرهای رنگی را بازیکنان بسازند.

هر کدام از توالی‌ها باید از 5 عدد از مارکر‌های شما در یک ردیف افقی، عمودی یا مورب تشکیل شده باشند.

اگر بازی از 3 بازیکن یا از 3 تیم تشکیل شده باشد، هدف از انجام بازی این خواهد بود که یک توالی از مارکرها بسازیم.

انجام بازی

در ابتدا بگوییم که بازیکنان باید کارت‌های خود را از دیگر بازیکنان پنهان نگه دارند. بازیکنی که در سمت چپ دیلر نشسته است باید بازی را شروع کند.

از هر کارتی بر روی تخته بازی 2 موقعیت وجود دارد. برای مثال 2 موقعیت برای 7 خشت داریم، 2 موقعیت برای 8 دل و …. . برای تمامی کارت‌ها چنین موقعیت‌هایی وجود دارد.

زمانی که نوبت به انجام بازی توسط یک بازیکن می‌رسد، بازیکن باید یکی از کارت‌های خود را نشان دهد و یک مارکر بر روی یکی از 2 موقعیت منطبق با کارت خودش قرار دهد. برای مثال فرض کنید کارتی که بیرون می‌آورد، 5 خشت باشد، بازیکن باید به دنبال 2 موقعیت 5 خشت بر روی تخته بگردد و یکی از آن‌ها را انتخاب کند، سپس مارکر خود را بر روی آن موقعیت بگذارد.

سپس کارتی که بازیکن بیرون آورده بود، دور انداخته می‌شود و بازیکن از دسته کارت‌های باقیمانده یک کارت برمی‌دارد. سپس نوبت بازی به بازیکن بعدی می‌رسد.

بازیکنان همین کار را تکرار می‌کنند و بازی در جهت چرخش عقربه‌های ساعت ادامه می‌یابد.

تیم‌ها باید تلاش کنند یک توالی 5تایی از مارکرها در یک ردیف بسازند. به این نکته دقت داشته باشید که مارکرهای هم تیمی‌ها با هم هم‌رنگ است. رنگ مارکرهای هر تیم متفاوت با تیم دیگر است.

قوانین بازی

وقتی یک بازیکن، سربازی که یک چشم دارد را بازی می‌کند، می‌تواند هر مارکری را از تخته بازی حذف کند. البته مارکرهایی که بخشی از یک توالی کامل‌شده هستند، قابلیت حذف شدن ندارند.

کارت‌های سرباز با دو چشم، وایلد کارت هستند، یعنی اگر یک بازیکن، کارت سرباز با دو چشم بازی کند، می‌تواند مارکر خود را بر روی هر خانه دلخواهی در تخته بازی قرار دهد.

در چهار گوشه‌ی تخته بازی، فضای خالی وجود دارد، این فضاهای خالی توسط هر تیمی برای کامل کردن یک توالی، می‌توانند استفاده شوند.

اگر شما در دستتان یک کارت داشتید که هیچ موقعیتی مطابق با آن کارت بر روی بُرد بازی خالی نبود، (زیرا ممکن است از طریق وایلد کارت ‌ها پر شده باشند.)، کارت دست شما یک کارت مرده به شمار می‌رود. وقتی نوبت بازی به شما رسید، اعلام کنید که کارت مرده دارید، سپس کارت مرده را دور بیندازید و یک کارت از دسته کارت‌های باقیمانده بردارید. سپس نوبت خود را بصورت عادی انجام دهید.

در صورتی که شما پس از بازی کردن نوبتتان، کارت برندارید و بازیکن بعد شما بازی خود را انجام دهد و کارت بردارد، دیگر شما حق ندارید کارت بردارید و ادامه بازی را با تعداد کارت کمتر ادامه خواهید داد.

در حین بازی، بازیکنان نباید با یکدیگر صحبت کنند یا چیزی را به دیگری یادآوری کنند یا آموزش دهند و … .

اگر بر روی میز بازی صحبتی رخ دهد، تیمی که بازیکن یا بازیکنانش، مقررات را نقض کرده‌اند، باید یک کارت را از بین کارت‌های خود دور بیندازید و ادامه بازی را با تعداد کارت کمتر ادامه دهند.

زمانی که بازی با دو بازیکن یا با دو تیم بازی می‌شود، یک مارکر می‌تواند بین دو توالی به اشتراک گذاشته شود.

اشتراک مارکر در دو توالی
اشتراک مارکر در دو توالی

برنده شدن در بازی

زمانی که تعداد توالی خواسته شده کامل شد، بازیکنان یا تیم ‌هایی که توالی‌های مورد نظر را تکمیل کرده‌اند، برنده بازی خواهند بود.

امیدواریم آموزش بازی کارتی ترتیب و توالی (sequence) برای شما مفید بوده باشد، از اینکه تا پایان همراه ما بودید از شما متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *