تاریخ:سپتامبر 28, 2022

به این مطلب از سری مطالب آموزش بازی‌های کارتی و مناسب دورهمی در سایت بخت خوش آمدید. در این مطلب ما نحوه کامل انجام بازی کارتی هفت ها (Sevens) را پوشش خواهیم داد. مقاله را با توضیح مفهومات عمومی این بازی و نحوه انجام آن شروع می‌کنیم، سپس جزئیات بیشتری از بازی را بیان می‌کنیم.

توزیع کارت در بازی کارتی هفت ها

این بازی توسط 3 الی 8 بازیکن قابل انجام است. برای انجام بازی، به یک دسته کارت استاندارد 52تایی نیاز است. همچنین برای هر بازیکن تعدادی چیپ. تعداد چیپ‌های بازیکنان باید با هم برابر باشد.

پیش از اینکه دیلر، کارت‌ها را بین بازیکنان پخش کند، هر باریکن باید یک چیپ را بعنوان انتی در پات وسط میز قرار دهد. سپس دیلر که یکی از بازیکنان است، کارت‌های را یکی یکی در جهت چرخش عقربه‌های ساعت بین بازیکنان پخش می‌نماید تا زمانی که کارت‌ها تمام شوند.

هدف بازی

هدف از انجام این بازی این است که در هر دور از بازی، اولین بازیکنی باشید که کارت‌های دستش را تمام می‌کند.

بازیکنان می‌توانند کارت‌های خود را در وسط میز بازی کنند. کارت‌ها طبق یک قوانین خاصی در اطراف هفت ها در وسط میز چیده می‌شوند.

در بازی کارتی هفت ها (sevens)، بازیکنی که در پایان یک دور از بازی برنده شود، چیپ‌های داخل پات وسط میز به او اعطا خواهد شد.

انجام بازی کارتی هفت ها

در طی انجام بازی، بازیکنان باید کارت‌های خود را از دیگر بازیکنان پنهان نگه دارند. بازیکنی که در سمت چپ دیلر نشسته است باید بازی را شروع کند و اولین کارت را بازی کند. اولین کارتی که امکان بازی شدن را دارد، یکی از کارت‌های شماره 7 می‌باشد.

در هر نوبت، تنها می‌شود یک کارت بازی کرد. سپس بازی بصورت ساعتگرد، چرخش خواهد داشت و نوبت بازی به بازیکن سمت چپ بازیکن فعلی خواهد رسید.

زمانی که حداقل یک 7 در وسط میز قرار داشت، بازیکنان بعدی یا می‌توانند یک هفت جدید وسط بگذارند یا اطراف 7‌های موجود در وسط میز را کارت قرار دهند.

در صورتی که یک بازیکن، قادر نباشد هیچ یکی از کارت‌هایش را بازی کند و نوبتش را بدون بازی کردن یک کارت بگذراند، باید به عنوان جریمه، یک چیپ را درون پات قرار دهد.

زمانی که یک بازیکن، آخرین کارت خود را در وسط قرار دهد و کارت‌های دستش را تمام کند، بازیکنان دیگر باید بعنوان جریمه، به ازای هر یک کارتی که درون دستشان باقی مانده است یک چیپ را در پات قرار دهند. یعنی اگر 4 کارت هنوز در دست یک بازیکن باقی مانده است و بازیکن دیگر کارت‌هایش را تمام کرده است، این بازیکن باید 4 چیپ را دورن پات بعنوان جریمه قرار دهد.

نقش دیلر (پخش کننده‌ی کارت) در دور بعدی به بازیکن سمت چپ دیلر کنونی خواهد رسید.

نحوه‌ی چیدمان کارت‌ها

7ها، یعنی 7 دل، 7 گشنیز، 7 خشت و 7 پیک در وسط میز بصورت یک ستون 4تایی پشت سر هم باید قرار گیرند.

سپس بازیکنان باید کارت‌های دیگر خود را در ضلع سمت راست و سمت چپ این کارت‌های 7 بازی کنند.

اولین کارت در ضلع سمت راست 7 خشت، می‌تواند 8 خشت باشد. سپس 9 خشت، 10 خشت، سرباز خشت، بی بی خشت و شاه خشت. همچنین اولین کارت در ضلع سمت چپ 7 خشت نیز، می‌تواند 6 خشت باشد. سپس 5 خشت، 4 خشت، 3 خشت، 2 خشت و آس خشت.

از طرفی، اولین کارت در ضلع سمت راست 7 پیک، می‌تواند 8 پیک باشد. سپس 9 پیک، 10 پیک، سرباز پیک، بی بی پیک و شاه پیک. همچنین اولین کارت در ضلع سمت چپ 7 پیک نیز، می‌تواند 6 پیک باشد. سپس 5 پیک، 4 پیک، 3 پیک، 2 پیک و آس پیک.

برای کارت 7 دل نیز، اولین کارت در ضلع سمت راست آن، می‌تواند 8 دل باشد. سپس 9 دل، 10 دل، سرباز دل، بی بی دل و شاه دل. همچنین اولین کارت در ضلع سمت چپ 7 دل نیز، می‌تواند 6 دل باشد. سپس 5 دل، 4 دل، 3 دل، 2 دل و آس دل.

در نهایت برای کارت 7 گشنیز نیز، اولین کارت در ضلع سمت راست آن، می‌تواند 8 گشنیز باشد. سپس 9 گشنیز ، 10 گشنیز، سرباز گشنیز، بی بی گشنیز و شاه گشنیز. همچنین اولین کارت در ضلع سمت چپ 7 گشنیز نیز، می‌تواند 6 گشنیز باشد. سپس 5 گشنیز ، 4 گشنیز ، 3 گشنیز ، 2 گشنیز و آس گشنیز.

چیدمان کارت‌ها در آخر هر دست از بازی باید به شکل زیر باشد:

حوه‌ی چیدمان کارت‌ها در بازی کارتی هفت ها
نحوه‌ی چیدمان کارت‌ها در بازی کارتی هفت ها

مرور قوانین

از آنجایی که پخش کارت توسط دیلر تا زمانی است که کارت‌ها تمام شوند، ممکن است برخی از بازیکنان بیشتر از دیگر بازیکنان کارت داشته باشند. که مشکلی ندارد.

برنده کل بازی، بازیکنی خواهد بود که بیشترین تعداد چیپ را دارد.

تعداد دورهای بازی، بستگی به توافقی دارد که بازیکنان پیش از شروع بازی می‌کنند.

همانطور که از توضیحات مشخص است کارت‌ها باید با یک ترتیب خاصی بازی شوند.برای مثال 4 گشنیز نمی‌تواند زودتر از 5 گشنیز بازی شود. بنابراین اگر شما 4 گشنیز در دستتان دارید، باید صبر کنید اول 5 گشنیز بازی شود، سپس شما این کارتتان را وارد چیدمان کنید. و تا آن زمان با کارت‌های دیگرتان بازی کنید.

به این نکته دقت داشته باشید که اگر یک بازیکن، کارتی داشته باشد که بتواند با آن بازی کند، باید این کار را انجام دهد و نمی‌تواند دلبخواه از انجام نوبت خود صرف نظر نماید.

حرف آخر

در این مطلب بصورت کامل، قوانین بازی کارتی هفت ها (Sevens)، نحوه انجام این بازی، نحوه توزیع کارت و قوانین مربوط به چیپ‌ها و مشخص کردن برنده را توضیح دادیم. امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و همچنین از انجام این بازی در دورهمی‌هایتان لذت ببرید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.