بازی Oh Hell

آموزش بازی کارتی اوه هل (oh hell) یا blackout

بازی کارتی اوه هل (Oh Hell) که با نام‌های Oh Pshaw، Blackout، Bust و Blob نیز شناخته می‌شود، مانند بازی کارتی اسپیدز (Spades) یک بازی تریک تیکینگ است. در این بازی بازیکنان تعداد دست‌های که در یک دوره انتظار دارند برنده شوند را اعلام می‌کنند. اگر بازیکن تعداد دست‌های که برنده می‌شود را درست پیش بینی کند، جایزه می‌گیرد. کارت خال حکم به صورت تصادفی تعیین می‌شود. کارت خال حکم، بالاترین کارت پخش نشده در بازی است.

بازی Oh Hell به خاطر تغییر در تعداد کارت‌های پخش شده در هر دست منحصر به فرد است. برنده در این بازی، بازیکنی که بالاترین امتیاز را داشته باشد. ما در ادامه به صورت کامل نحوه انجام این بازی را به شما آموزش می‌دهیم.

تعداد کارت‌های در بازی Oh Hell

بازی Oh Hell با یک دسته کارت استاندارد 52تایی انجام می‌شود. با این حال، همه کارت‌ها در یک دست داده نمی‌شود. در واقع در یک بازی چهار نفره؛ بیشترین کارتی که در هر دست پرداخت می‌شود 40 کارت (10 کارت برای 4 بازیکن) است. که در این حالت 12 کارت از بازی خارج می‌شود. در حالتی که هر بازیکن 1 کارت دریافت می‌کند، فقط 4 کارت پخش می‌شود و 48 کارت خارج از بازی است.

تعداد بازیکنان در این بازی کارتی می‌تواند بین 3 تا 7 نفر باشد. اما بهترین حالت زمانی است که تعداد بازیکنان بین 4 تا 6 نفر باشد.

تعداد کارت‌های دست اول باتوجه به تعداد بازیکنان بین 7 تا 10 کارت متغییر است. اگر تعداد بازیکنان 3 تا 5 باشد، هر کدام 10 کارت در دست اول دریافت می‌کنند. اما در حالتی که تعداد بازیکنان 6 تا؛ 8 کارت و زمانی که 7 بازیکن وجود دارد به هر بازیکن 7 کارت داده می‌شود. سپس در هر دست از تعداد کارت‌های که به هر بازیکن داده می‌شود، یک کارت کسر می‌گردد. این روند تا زمانی که تنها به هر بازیکن یک کارت داده شود، ادامه می‌یابد. سپس دوباره به تعداد کارت‌ها در هر دست یکی اضافه می‌شود تا به سطح شروع برگردد.

به عنوان مثال، اگر تعداد بازیکنان 6 تا باشد؛ در دست اول 8 کارت و سپس 7، 6، 5، 4، 3، 2، 1 کارت و سپس 2، 3، 4، 5، 6، 7، 8 کارت پخش می‌شود. در مجموع 15 دست بازی می‌شود. زمان انجام یک دوره از این بازی بین 45 دقیقه تا 1 ساعت است.

ارزش کارت‌ها در بازی اوه هل

در بازی اوه هل کارت آس بالاترین ارزش و سپس کارت‌های شاه، بی بی، سرباز، 10، 9، 8، 7، 6، 5، 4، 3 و 2 قرار دارند.

پخش کارت‌ها

همانطور که گفتیم تعداد کارت‌هایی که به هر بازیکن داده می‌شود، در هر دست متفاوت است. تعداد کارت‌های هر دست یک کارت کمتر یا بیشتر از دست قبلی است. برای پخش کارت‌ها در قدم اول باید دیلر یا همان پخش کننده کارت را مشخص کنید.

برای تعیین دیلر می‌توانید به همه بازیکنان یک کارت می‌دهند، ارزش کارت هر بازیکن که بیشتر بود، او دیلر می‌شود. سپس دیلر به هر بازیکن چند کارت به پشت می‌دهد و مابقی کارت‌ها باقیمانده را وسط میز می‌گذارد. کارت بالای وسط میز را به رو برمی‌گرداند. این کارت در واقع خال حکم است.

بازی Oh Hell

مناقصه

پس از پخش کارت‌ها، بازیکنان می‌توانند کارت‌های خود را ببینند. حال در مرحله بعد باید آن‌ها مشخص کنند که در آن دست چند بار برنده می‌شود و کارت‌های روی میز را جمع می‌کند. پیشنهاداتی که هر بازیکن می‌دهد می‌تواند بین صفر تا تعداد کارت‌های که در آن دست پخش شده است، متفاوت باشد. یک جایزه 10 امتیازی به بازیکنی که تعداد دفعاتی که در یک دست برنده می‌شود را دقیق پیش بینی کرده باشد، تعلق می‌گیرد.

اگر به صورت the hook بازی کنید، دیلر نمی‌تواند پیشنهادی ارائه دهد که باعث شود مجموع پیشنهادات بازیکنان دور میز برابر با تعداد کارت‌های پخش شده در آن دست باشد. به عنوان مثال، اگر در یک دست 10 کارت پخش شود و پیشنهادی قبلی 2، 3 و 1 باشد، دیلر نمی‌تواند پیشنهاد 4 را ارائه کند. زیرا این باعث می‌شود مجموع پیشنهادات برابر 10 شود.  بنابراین در این حالت تعداد پیشنهادات باید کمتر یا بیشتر از تعداد کارت‌های باشد که بازیکنان در هر دست دریافت می‌کنند. the hook در دست‌هایی که تعداد کارت‌هایی کمی دارند، دردسرساز است.

شروع بازی

بازیکن سمت چپ دیلر اولین کارت را به رو روی میز می‌گذارد.

بازی اوه هل در جهت عقربه‌های ساعت ادامه می‌یابد. هر بازیکن باید یک کارت با خال مشابه، بازیکن اول روی میز بگذارد. اما اگر بازیکنی کارتی با خال مشابه نداشته باشد، می‌تواند هر کارت دیگری روی میز بگذارد. هنگامی که همه بازیکنان بازی کردند، بازیکنی که بالاترین کارت را روی میز قرار داده است، برنده می‌شود. حال بازیکن برنده، باید کارت اول را روی میز قرار دهد.

برای درک بهتر نحوه بازی آن را با یک مثال توضیح می‌دهیم. اگر بازیکن اول کارت سرباز خشت را بگذارد، بازیکنان دیگر اگر کارت خشت داشتند باید آن را بگذارند. بازیکن دوم کارت 10 خشت، بازیکن سوم کارت آس خشت و بازیکن چهارم کارت 5 خشت را روی میز قرار می‌دهند. ارزش کارت آس از دیگر کارت‌ها بالاتر است، بنابراین بازیکن سوم برنده می‌شود. حال بازیکن سوم باید بازی را شروع کند. او کارت بی بی  گشنیز را روی میز می‌گذارد. بازیکن چهارم و اول هر کدام به ترتیب کارت 6 و 10 گشنیز را روی میز قرار می‌دهند.

اما بازیکن سوم کارتی با خال گشنیز ندارد، بنابراین او هر کارت دیگری می‌تواند رو کند. اما چون خال حکم پیک است، او کارت 3 پیک را روی میز می‌گذارد و برنده این دست می‌شود. توجه کنید اگر بازیکن سوم کارتی با خال خشت یا دل رو کند، برنده بازی نمی شود.

دریافت امتیاز

هر بازیکن برای هر برد یک 1 امتیاز دریافت می‌کند. اما اگر تعداد بردهای آن‌ها دقیقا با پیشنهاد بازیکن مطابقت داشته باشد، یک جایزه 10 امتیازی به او تعلق می‌گیرد. به عنوان مثال، اگر پیشنهاد بازیکنی 2 باشد و او 2 بار در یک دست برنده شود، 12 امتیاز به او تعلق می‌گیرد. با این حال، اگر او 3 بار برنده شود، فقط 3 امتیاز دریافت می‌کند.

بازی پس از انجام تمام دست‌ها طبق الگو پخش کارت به پایان می‌رسد. بازیکنی که بالاترین امتیاز را داشته باشد، برنده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *