تاریخ:نوامبر 28, 2023
بازی اسکات

آموزش بازی کارتی اسکات (Scat)

بازی کارتی اسکات (Scat) یک بازی دراو و دور انداختن کارت، که برای بازیکنان در تمام سنین مناسب است. بازیکنان در هر دست سه کارت دریافت می‌کنند و هدفشان این است که ارزش کارت‌هایی را که از یک خال دارند را به امتیاز 31 یا نزدیک آن برسانند.

ما در این مقاله سایت بخت به صورت کامل نحوه انجام این بازی کارتی را توضیح می‌دهیم.

انواع بازی 31

حداقل دو بازی دیگر با نام 31 که وجود دارد:

بازی آلمانی 31 که با نام‌های Schwimmen، Schnauz یا Hosen ‘runter شناخته می‌شوند. نحوه انجام این مانند بازی کارتی اسکات است با این تفاوت که  به جای استفاده از مکانیزم دراو و دورانداختن، از یک دسته کارت مرکزی برای تعویض استفاده می‌شود.

بازی بانکی یونانی 31، که شبیه به 21 است. با این تفاوت که هدف این است که بازیکنان کارت‌هایی را به دسته کارت‌های که در دست دارند اضافه کنند تا ارزش کارت‌های دستشان به 31 برسد بدون اینکه از آن فراتر رود.

بازیکنان

از 2 تا 9 نفر می‌توانند این بازی را انجام دهند. بهترین حالت این بازی زمانی است که تعداد بازیکن 3 تا است. اما در گروه‌های بزرگ نیز می‌توانید این بازی را انجام دهید.

کارت‌ها و ارزش آن‌ها

در بازی کارتی اسکات از یک دسته کارت استاندارد 52تایی استفاده می‌شود. کارت آس با ارزش‌ترین کارت با امتیاز 11، شاه، بی بی و سرباز نیز 10 امتیاز دارند و همه کارت‌های دیگر ارزش اسمی روی خود را دارند.

ارزش یک دست سه کارت با جمع کردن ارزش کارت‌های که از یک خال هستند محاسبه می‌شود. بنابراین اگر سه کارت از یک خال دارید، می‌توانید هر سه کارت را با هم جمع کنید. اگر فقط دو کارت از یک خال دارید، آن دو را با هم جمع نمائید، یا از مقدار کارت تک استفاده کنید اگر از مجموع دو کارت دیگر بیشتر است. اگر سه کارت از سه خال متفاوت دارید، ارزش دست شما برابر با ارزش بالاترین کارت موجود در آن دست است. حداکثر مقدار دست 31 است که شامل تک و دو کارت ده امتیازی از یک خال می‌شود.

مثال‌ها:

شاه دل، 8 دل، 5 دل: مقدار 23 (مجموع هر 3 کارت)

بی بی پیک، 9 خشت، 8 خشت: مقدار 17 (8+9)

آس گشنیز، 6 پیک، 4 پیک: مقدار 11 (ارزش کارت آس گشنیز به تنهایی از مجموع کارت‌های پیک 10 بیشتر است)

سرباز گشنیز، 7 دل، 4 پیک: مقدار 10 (سرباز)

پخش کارت‌ها

اولین دیلر به هر شکلی که می‌خواهید تعیین کنید. کارت‌ها را در جهت عقربه‌های ساعت پخش کنید. کارت‌ها را ابتدا بُر بزنید و یکی یکی پخش نمائید. پخش کارت از بازیکن سمت چپ دیلر شروع می‌شود و در جهت عقربه‌های ساعت ادامه می‌یابد تا زمانی که همه بازیکنان سه کارت دریافت کنند.

کارت‌های باقیمانده را به پشت روی میز قرار می‌دهیم. حال دیلر بالاترین کارت را به رو روی میز قرار می‌دهد. حال بازیکن سمت چپ دیلر می‌تواند آن کارت را بردارد و یکی از کارت‌های دست خود را به جای آن روی میز بگذارد یا بازی را به بازیکن بعدی پاس دهد. بازیکنان کارت به رو با این هدف برمی‌دارند که ارزش کارت‌های دستشان را افزایش دهند.

در طول بازی، بازیکنان فقط کارت بالایی که قابل مشاهده است را می‌توانند با کارت‌های دست خود تعویض کنند.

روند بازی اسکات

بازیکن سمت چپ دیلر بازی را آغاز می‌کند و نوبت بازی در جهت عقربه‌های ساعت دور میز می‌چرخد. یک چرخش معمولی شامل موارد زیر است:

کشیدن کارت بالا از روی روی انبوه کارت‌ها (بدون نشان دادن آن به بازیکنان دیگر) یا برداشتن کارت از کارت‌های رو به بالا وسط

دور انداختن یکی از کارت‌های که در دست بازیکن است.

توجه داشته باشید که اگر کارتی را از بین کارت‌های رو به بالا وسط میز انتخاب کنید، دور انداختن همان کارت غیرقانونی است. به عبارت دیگر شما باید کارتی را گرفته‌اید را نگه‌ دارید و یکی از کارت‌هایی را که قبلا در دست شما بوده است را دور بریزید. با این حال، اگر کارت بالایی از کارت‌های به پشت را کشیدید، می‌توانید کارتی را که کشیده‌اید روی کارت‌ها به بالا بیندازید و دست خود را تغییر ندهید.

بازی اسکات

ناک کردن

اگر در ابتدای بازی فکر می‎‎کنید دستتان پایین‌ترین دست نیست و خداقل یک بازیکن دیگر نمی‌تواند دست شما را شکست دهد. حتی اگر یک نوبت دیگر به او اجازه داده شود، می‌توانید به جای کشیدن کارت ناک کنید. بعد ناک کردن یا همان ضربه زدن به میز نوبت شما تمام می‌شود.

شما باید دستی را که در شروع بازی در اختیار داشتید را نگه دارید، اما بازیکنان دیگر یک بار دیگر برای اخرین بار امکان کشیدن و دور انداختن کارت‌ها را دارند. پس از دور انداختن بازیکن سمت راست ناک کننده و همه بازیکنان دیگر به ترتیب کارت‌های خود را نشان می‌دهد. هر بازیکن باید تصمیم بگیرد که کدام خال برای امتیازش او محاسبه شود، و امتیاز کارت‌های مربوط به آن خال را جمع کند.

بازیکنی که کمترین ارزش دست را داشته باشد جان خود را از دست می‌دهد. اگر بازیکن ناک کننده و بازیکنی دیگری که پایین ترین امتیاز را دارد، امتیاز مساوی داشته باشند. بازیکن ناک کننده در امان است و جان خود را از دست نمی‌دهد و بازیکن دیگر جانش را از دست می‌دهد.

اما اگر امتیاز ناک کننده از همه بازیکنان دیگر کمتر باشد، ناک کننده دو جان خود را از دست می‌دهد. اگر دو یا چند بازیکن به جز ناک کننده در کمترین امتیاز مساوی باشند، همه آن بازیکنان یک جان خود را از دست می‌دهند.

فقط یک مورد وجود دارد که در آن امکان برداشتن کارت‌های خودتان وجود دارد. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که تنها دو بازیکن در بازی باقیمانده باشند و حریف شما ناک کند. کارتی که درست قبل از ناک دور انداخته‌اید هنوز در بالای انبوه کارت‌ها است. بنابراین اکنون در دسترس شما است تا در صورت تمایل ان را پس بگیرید.

امتیاز 31

اگر پس از کشیدن و دور انداختن کارتی ارزش کارت بازیکنی به 31 برسد، او باید بلافاصله کارت‌های خود را نشان دهد و ادعای پیروزی کنید. در این حالت همه بازیکنان دیگر یک جان خود را از دست می‌دهند. بازیکنی که بعد ناک کردن توسط بازیکن دیگری نیز به امتیاز 31 می‌رسد نیز باید پیروزی خود را اعلام کند. و هر بازیکن دیگری از جمله ناک کننده یک جان خود را از دست می‌دهد.

بعد از این که ارزش کارت یک بازیکن 31 شد و آن را اعلام کرد. دیگر بازی وجود ندارد و همه بازیکنان دیگر جان خود را از دست می‌دهند. اگر به صورت اتفاقی دو یا چند بازیکن در پخش کارت اولیه امتیاز 31 را بدست آورند، همه بازیکنان به غیر از بازیکنانی که امتیاز 31 دارند شکست می‌خورند.

بازیکنی که امتیاز 31 را در دست دارد و به محض اینکه آن را بدست می‌آورد، اعلام نکند نمی‌تواند بعدا آن را مطالبه کند. امتیاز 31 اعلام نشده در دست یک بازیکن عملا به عنوان امتیاز 30 محاسبه می‌شود. اگر بازیکن دیگر 31 را اعلام کند، دارنده امتیاز 31 اعلام نشده همراه با سایر بازیکنان یک جان خود را از دست می‌دهد.

تمام شدن کارت‌های وسط

اگر کارت‌های که در وسط هستند تمام شوند. بازی می‌تواند تا زمانی ادامه یابد که هر بازیکن بخواهد کارت بازیکن قبلی که به رو است را بردارد. اگر بازیکنی که نوبتش است، مایل به برداشتن کارت رو به بالا نباشد، بازی به پایان می‌رسد و همه بازیکنان باید کارت‌های خود را نشان دهند و برنده مشخص شود.

اگر کسی ناک نکرده باشد، بازیکنی که کمترین امتیاز را دارد یک جانش را از دست می‌دهد. یا اگر مساوی باشد، تمام بازیکنانی که کمترین امتیاز را دارند یک زندگی را از دست می‌دهند.

نحوه برنده شدن در بازی اسکات

روش عادی بازی اسکات این است که هر بازیکن در ابتدا بازی سه سکه روی میز می‌گذارد. وقتی جانی را از دست می‌دهد، باید یکی از سکه‌هایش را وسط میز و در پات بگذارد. اگر ضربه بزنید و به خاطر داشتن کمترین امتیاز ببازید، دو سکه از دست می‌دهید (اگر این تعداد سکه داشته باشید).

در حالتی که بازیکنی امتیاز 31 را اعلام کند همه بازیکنان دیگر باید یک سکه در وسط میز بگذارند. اگر کسی بعد از ناک کردن بازیکن دیگر امتیاز 31 را اعلام کند، ناک کننده مانند سایر بازیکنان یک سکه از دست می‌دهد.

زمانی که سکه‌های تمام شده باشد به شما on the county گفته می‌شود. اگر زمانی که on the county هستید شکست بخورید، از بازی خارج می‌شوید. اگر فقط یک سکه دارید و دو سکه از دست بدهید نیز از بازی خارج می‌شوید. بازی تا زمانی ادامه می‌یابد که فقط یک بازیکن باقیمانده باشد و آن بازیکن برنده است.

اگر همه بازیکنان باقیمانده در حالت on the county باشند، و کارت‌های وسط به پشت قبل از ناک کردن یا کسب امتیاز 31 توسط یکی از بازیکنان تمام شود و همه بازیکنان باقیمانده امتیازات مساوی کسب کنند. با وجود اینکه احتمال به وجود آمدن این حالت بسیار بعید است اما برای تعیین برنده باید دوباره کارت‌ها را پخش کنید.

تغییراتی در نحوه انجام بازی

بازی اسکات در قسمت‌های مختلف جهان قوانین متفاوتی دارد. ما در ادامه انواع اسکات را معرفی می‌کنیم.

از دست دادن جان توسط ناک کننده در صورت تساوی

در صورتی که ناک کننده و بازیکن دیگری در کمترین امتیاز برابر باشند، ناک کننده دو جان خود را از دست می‌دهد. در حالی که سایر بازیکنان در صورت تساوی یک جان را از دست می‌دهند. اگر بازیکنی بعد از ناک کردن امتیاز 31 را اعلام کند، بازیکنی امتیاز 31 را دارد در امان است و ناک کننده دو جان و سایر بازیکنان یک جان خود را از دست می‌دهند. در این حالت ممکن است همه بازیکنان باقیمانده به طور همزمان آخرین زندگی خود را از دست بدهند. در این حالت بازیکنانی که در on the county هستند، بازی می‌کنند تا برنده مشخص شود.

البته در یک حالت دیگر نیز ناک کننده که کمترین امتیاز را دارد فقط یک جان خود را از دست می‌دهد.

بازی اسکات

امتیاز 30.5

در این نوع بازی اسکات اگر بازیکنی 3 کارت از یک نوع از هر رتبه داشته باشد به او 30.5 امتیاز تعلق می‌گیرد. این دست بر همه دست‌ها به جز دست با امتیاز 31 برتری دارد. به عنوان مثال اگر بازیکنی سه کارت چهره یک خال داشته باشد و بازیکن دیگری سه کارت از یک نوع داشته باشد. بازیکن دوم برنده است.

حداقل امتیاز برای ناک کردن

در برخی از انواع بازی اسکات حداقل امتیاز برای ناک کردن وجود دارد. این امتیاز معمولا 17، 19 یا 21 است. در برخی دیگر از بازی‌ها ناک کردن فقط توسط بازیکنی مجاز است که سه کارت از یک خال داشته باشد.

بازی اسکات knocking under the gun

در بازی اسکات knocking under the gun بازیکن سمت چپ دیلر گزینه‌ای به نام چکش دارد. بعد از اینکه کارت‌ها پخش می‌شود، بدون اینکه بازیکنی کارتی بکشد، بازیکن سمت چپ دیلر می‌گوید چکش. در این حالت همه بازیکنان باید کارت‌های خود را نشان دهند و هیچ کس نمی‌تواند کارت بکشد. اگر بازیکن اول، کسی که خواستار افشا کارت‌ها شده است، کمترین ارزش دست را داشته باشد، دو جان از دست می‌دهد.

در غیر این صورت بازیکنی که کمترین امتیاز را داشته باشد، یک زندگی را از دست می‌دهد. اگر کسی به اندازه کافی خوش شانس باشد که در دست اول امتیاز 31 را بدست آورده باشد، همه بازیکنان دیگر جان خود را از دست می‌دهند. بدیهی است در این حالت سرعت بازی افزایش می‌یابد.

بازی shotgun

برخی از افراد نسخه‌ای از این بازی را بازی می‌کنند که به عنوان throw-down یا shotgun شناخته می‌شود. که در آن بازیکن اول باید قبل از اینکه به کارت‌های خود نگاه کند برای یک مسابقه فوری که در آن همه باید کارت‌های خود را نشان دهند و بدترین دست یک جان خود را از دست بدهد، تصمیم بگیرد.

در نوعی دیگر از بازی اسکات knocking under the gun پس از اینکه یک بازیکن ناک کردن، بازیکن بعدی در سمت چپ او نیز ممکن است ناک کند. حال بازی بلافاصله به پایان می‌رسد و امتیازات نمایان می‌شود. در این نوع دارنده (ها) کمترین کارت (ها) به سرعت یک عمر از دست می‌دهند. هیچ جریمه اضافی برای ناک کننده در باخت وجود ندارد. اگر همه بازیکنان بازمانده با هم ناک اوت شوند (هر کدام یک زندگی داشته باشند و امتیازات مساوی داشته باشند) زندگی خود را حفظ می‌کنند و دوباره کارت پخش می‌شود.

 همچنین در این نسخه دیلر این گزینه را دارد که پس از دادن یک کارت به هر بازیکن، یک دست مرگ ناگهانی را اعلام کند. پس از اینکه دیلر به همه بازیکنان سه کارت داد، بلافاصله کارت‌های خود را برمی‎گرداند. کارت‌ها بلافاصله با هم مقایسه می‌شوند و بازیکن (بازیکنان) با کمترین کارت یک جان خود را از دست می‌دهند.

اسکات با چهار سکه

 در این بازی اسکات هر بازیکن با 4 سکه بازی را شروع می‌کند. بازیکنی که زندگی خود را از دست می‌دهد یک سکه در پات می‌گذارد، بازیکنی پس از اینکه تمام سکه‌هایش را از دست داد، از بازی خارج می‌شود. او نمی‌تواند یک مرحله دیگر بدون جان بازی کند.

در این نوع اسکات اگر ناک کننده با یک یا چند بازیکن دیگر در کمترین مساوی باشند، ناک کننده دو جان خود را از دست می‌دهد و بقیه بازیکنان چیزی را از دست نمی‌دهند. یک دست به ارزش 31 که اعلام شده باشد، باعث می‌شود تمام بازیکنان یک جان خود را از دست بدهند.

در این بازی اسکات سه کارت آس ارزش برابر با 33 دارند و اگر بازیکنی سه کارت آس داشته باشد، باید اعلام کند. در این حالت همه بازیکنان دیگر یک جان خود را از دست می‌دهند. اگر بازیکنان سه کارت با رتبه برابر به جز آس داشته باشند، 30 امتیاز کسب می‌کنند.

بازی اسکات GIN

در بازی اسکات GIN ناک کننده و دیگر بازیکنان برای کسب بالاترین امتیاز بایکدیگر رقابت می‌کنند. سه جان هر بازیکن با حروف کلمه GIN نشان داده می‌شود و بازیکنی که هر سه حرف را دارد از بازی خارج می‌شود. پس از ناک، هر کدام از بازیکنان می‌تواند یک کارت بکشند و پس از این اگر دست ناک کننده بالاترین یا مساوی با بازیکن بالا باشد، همه به جز ناک کننده یک حرف دریافت می‌کنند. اگر دست بازیکن دیگری از ناک کننده بالا باشد، ناک کننده به تنهایی یک حرف دریافت می‌کنند.

بازیکنی اگر امتیاز 31 داشته باشد و اعلام کند، از همه بازیکنان دیگر یک امتیاز کسر می‌شود. در این نوع سه کارت از یک نوع 30.5 امتیاز دارد.

بازی اسکات Ride the Bus

در بازی اسکات Ride the Bus روش متفاوتی برای پیگیری برد و باخت وجود دارد. همه بازیکنان نشسته در پشت اتوبوس بازی را شروع می‌کنند. بازیکنانی که دست خود را از دست می‌دهند به ترتیب به سمت جلو حرکت می‌کنند. توالی معمولا به این صورت است، ابتدا پشت اتوبوس می‌نشینند، سپس وسط اتوبوس، در مرحله بعد جلوی اتوبوس و در آخرین مرحله روی پله‌ها هستند و در آخرین مرحله از اتوبوس خارج می‌شوند.

بازیکنانی که دیگر سوار اتوبوس نیستند، خارج از بازی هستند. بردن یک دست باعث حفظ موقعیت شما می‌شود. اگر یک دست برنده شوید یک قدم به عقب نمی‌روید.

سیستم امتیازدهی در بازی اسکات Ride the Bus را می‌توان متناسب با تعداد دست‌هایی که می‌خواهید بازی کنید، تغییر دهید. شما باید پیش از شروع بازی در مورد این موضوع توافق کنید.

به عنوان مثال، بازیکنی که روی پله‌ها است و دست دیگری را از دست می‌دهد، باید به طور معمول از بازی خارج شود. اما شما می‌توانید توافق کنید که بازیکن اعلام کند روی پله دوم است. شما با این کار سطوح جدید را به بازی اضافه می‌کنید.

نسخه فرانسوی کانادایی بازی اسکات

در نسخه فرانسوی کانادایی به بازیکن ناک کننده که بالاترین امتیاز را دارد یک امتیاز اضافی تعلق می‌‌گیرد. در صورت مساوی بودن دست ناک کننده با بازیکن دیگری، بازیکنی که ناک نکرده است برنده می‌باشد.

اگر دو بازیکن دیگر در بالاترین امتیاز با هم مساوی باشند، اما ناک نکرده باشند، هر کدام یک امتیاز می‌گیرند. بازیکنی که امتیاز 31 را کسب و آن را اعلام کند، بلافاصله یک امتیاز کسب می‌کند. بازی تا زمانی که یک نفر به امتیاز 31 برسد ادامه می‌یابد.

 در نسخه‌ای دیگر از این بازی، بازیکنان فقط زمانی مجاز به ناک کردن هستند که سه کارت از یک خال داشته باشند. اگر دو بازیکن امتیازهای یکسانی داشته باشند، به رتبه کارت‌ها نگاه می‌کنند تا تساوی از بین برود. به عنوان مثال دست آس، 10، 9 دست شاه، بی بی، سرباز را شکست می‌دهد. یا دست شاه، 10، 9 نسبت به دست بی بی، سرباز، 9 برتر است و دست شاه، سرباز، 9 دست شاه، 9، 8 را شکست می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *