تاریخ:نوامبر 28, 2023
پاسور سولیتر

آموزش پاسور سولیتر (Solitaire) + تاریخچه و قوانین

پاسور سولیتر (Solitaire) یکی از بازی‌های محبوب و قدیمی با ورق محسوب می‌شود که طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد.

در سال 2020، مایکروسافت گزارش داد که روزانه بیشتر از 100 میلیون دست از بازی سولیتر انجام می‌شود.

مایکروسافت سولیتر که محبوب ترین نوع این بازی است و بیشتر از سه دهه است بر روی محصولات نرم افزاری مایکروسافت قرار دارد، در ماه میزبان بیشتر از 35 میلیون بازیکن است.

توجه کنید که این رقم فقط مربوط به مایکروسافت است و صدها پلتفرم دیگر همین بازی را در انواع مختلفی ارائه می‌کنند که به صورت مجازی بازی می‌شود.

هدف بازی سولیتر چیست؟

هدف از بازی تک نفره سولیتر این است که از شر تمام کارت‌های خود خلاص شوید و دک بازی را به صورت توالی از کارت آس تا کارت شاه بسازید. زمانی برنده بازی می‌شوید که کل دسته کارت‌ها را به ترتیب ساخته باشید.

نحوه انجام بازی سولیتر (Solitaire)

برای برنده شدن در بازی سولیتر نیازمند این هستید که درک کاملی از قوانین و ساختار بازی داشته باشید. در این بازی کارت شاه بالاترین ارزش و کارت آس کمترین ارزش را دارد.

برخی از اصطلاحات بازی:

  • تابلو (Tableau): هفت ستون روی میز
  • پایه‌ها (Foundations): 4 ستونی که بازیکن سعی می‌کند روی تابلو بسازد که با شاه شروع می‌شود. چهار ورق آس در انتهای هر پایه قرار خواهند گرفت.
  • استوک (Stock): به عنوان ستون دست شناخته می‌شود، کارت‌های باقیمانده ای را تشکیل می‌دهند که بازیکن از آن برای آوردن کارت‌های اضافی به بازی استفاده می‌کند.
  • زباله (Waste): کارت‌های دورریخته شده که در حال حاضر قابل بازی کردن نیستند در آن قرار می‌گیرند که به عنوان تالون هم شناخته می‌شود.
تابلو (Tableau)
تابلو (Tableau)

شروع بازی

تابلو بازی با هفت ستون ایجاد شده است. باید ابتدا یک کارت را بیرون بکشید و به صورت رو از سمت چپ بچینید. در ستون بعدی هم 2 کارت بیرون کشیده و یکی را به رو و دیگری را به پشت قرار دهید.

به همین ترتیب برای ستون سوم سه کارت را بیرون بکشید، دو کارت به صورت پشت و جلوترین کارت را به رو قرار بدهید.

این کار را برای هر 7 ستون باید انجام دهید. در این ستون‌ها باید آخرین کارت به صورت رو قرار گرفته باشد.
هدف شما ایجاد یک دنباله در میان این هفت ستون به ترتیب نزولی (شاه، ملکه، سرباز، 10، 9، 8 و …) و رنگ‌های متناوب است.

اگر با یک فضای خالی در یکی از ستون‌ها مواجه شدید، می‌توانید یک ورق شاه را در جای آن قرار بدهید.

اگر آس دارید، آن‌ها را به پایه‌ها منتقل کنید که در نهایت 4 آس را در ستون‌ها قرار می‌دهید. در اینجا باید ترتیب صعود را رعایت کنید (آس، 2، 3، 4، 5 و …)

آخرین کارت رو به پشت در ستون توالی می‌تواند به پایه آس منتقل شود. به طور کلی ایده خوبی است که در اینجا با کارت‌های پایینتر در پایه‌های آس بازی کنید.

از استوک برای کشیدن کارت‌ها به صورت یک به یک استفاده کنید. اگر می‌تواند از آن در یکی از ستون‌ها برای ایجاد یک دنباله استفاده کنید، از آن استفاده کنید. اگر نمی‌توانید از آن استفاده کنید، آن را به ستون زباله انتقال داده و دوباره یک کارت بکشید.

امتیازدهی

یک سیستم امتیازدهی قطعی در سولیتر (Solitaire) وجود دارد. راهنمای امتیاز دهی در بازی سولیتر:

  • استوک به تابلو: 5 امتیاز
  • تابلو به پایه: 10 امتیاز
  • برگرداندن کارت تابلو: 5 امتیاز
  • برگرداندن کارت پایه به تابلو: 15- امتیاز
  • امتیاز بونوس برای زمان بازی: برای هر 10 ثانیه اضافی، 2 امتیاز کم می‌شود.
Solitaire

چگونه سولتیر به یکی از محبوب ترین بازی‌های کارتی تبدیل شد؟

تئوری‌های مختلفی برای چگونگی پیدایش بازی تک نفره سولتیر وجود دارد. BBVA گزارش می‌دهد که این بازی احتمالا توسط یک زندانی اشرافی در فرانسه که در زندان باستیل حضور داشته در قرن هفدهم ابداع شده است. یک منبع دیگر می‌گوید اولین اشاره مستند به این بازی در سال 1967 توسط یک شاهزاده خانم فرانسوی بوده است که نسخه ای از این بازی را با میخ ابداع کرده است.

برخی دیگر می‌گویند این بازی توسط یک ریاضیدان فرانسوی برای سرگرم کردن پادشاه لویی چهاردهم ایجاد شده است.

داستان دیگری نشان می‌دهد که قدمت این بازی به پایان قرن هجدهم در منطقه بالتیک اروپا برمی‌گردد و از این بازی به عنوان یک فال استفاده می‌کرده اند. این بازی در قرن هجدهم با نام Patience نیز شناخته می‌شده است، اما در طول دهه‌ها دچار تغییر شده اند. قدیمی ترین مجموعه از بازی‌های Patience در سال 1826 در روسیه منتشر شد و اولین مجموعه زبان انگلیسی در دهه 1860 وارد بازار شد.

این بازی در صدها نوع مختلف در تاریخ به ثبت رسیده است و حتی از اشکال مختلفی برای انجام بازی استفاده شده است.

با توجه به عصر دیجیتال، سولتیر خانه جدیدی پیدا کرده است و آن هم کامپیوتر است. مایکروسافت سولتیر در سال 1990 به نسخه ویندوز با هدف سرگرم کردن کاربران اضافه شد.

مایکروسافت با استفاده از عملکرد درگ اند دراپ (کشیدن و رها کردن) رابط کاربری را در بهترین حالت خود برای کاربران طراحی کرد تا این بازی در مایکروسافت به یکی از بازی‌های محبوب تبدیل شود.

سولتیر آنلاین را کجا بازی کنیم؟

اگر به دنبال بازی کردن سولتیر به صورت آنلاین هستید، این بازی در تنوع بالایی برای نسخه‌های موبایل و کامپیوتر ارائه می‌شود.

چهار سایت رایگان بازی سولتیر به صورت آنلاین:

اگر به بازی پاسور علاقمند هستید می‌توانید از سایت‌های ایرانی زیر هم برای بازی پاسور استفاده کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *