تاریخ:می 19, 2022
بازی کارتی اسپویل فایو (Spoil Five)

بازی کارتی اسپویل فایو (Spoil Five)

به این مطلب از سری مطالب آموزش بازی‌های کارتی و مناسب دورهمی در سایت بخت خوش آمدید. در این مطلب ما نحوه کامل انجام بازی کارتی اسپویل فایو (Spoil Five) را پوشش خواهیم داد. مقاله را با توضیح مفهومات عمومی این بازی و نحوه انجام آن شروع می‌کنیم، سپس جزئیات بیشتری از بازی را بیان می‌کنیم.

بازی کارتی اسپویل فایو

بازی کارتی اسپویل فایو یک بازی کارتی برای دو تا ده بازیکن است. سه تریک از پنج تریک را در یک دور از بازی برنده شوید تا در این بازی جلو بیفتید!

همانطور که گفته شد برای انجام این بازی، به 2 الی 10 بازیکن نیاز است. و همچنین یک دسته کارت 52تایی استاندارد و یک سری چیپ پوکر احتیاج دارید.

انتی

بازیکنان باید یک پات از چیپ را در وسط میز تشکیل دهند. برای این کار، هر بازیکن یک چیپ را بعنوان انتی وسط میز قرار می‌دهد.

توزیع کارت

دیلر باید به هر بازیکن در مجموع 5 کارت بدهد. این کارت‌ها در دو ست به بازیکنان داده می‌شود. یک بار یک ست سه کارتی و یک بار نیز یک ست دو کارتی. اولین بازیکن در سمت چپ دیلر، کارت دریافت خواهد کرد و خود دیلر نیز آخرین بازیکنی است که کارت می‌گیرد. یعنی توزیع کارت بصورت ساعتگرد خواهد بود. در یک دور به هر بازیکن دو کارت داده می‌شود سپس به هر بازیکن 3 کارت.

بالاترین کارت در دسته کارت باقی مانده رو به بالا می‌شود و همه بازیکنان آن را می‌بینند. خال این کارت، خال برنده یا خال ترامپ برای این دور از بازی است.

هدف از انجام بازی

بازی کارتی اسپویل فایو، یک بازی تریک تیکینگ یا همان برداشت تریک است. تریک به کارت‌هایی گفته می‌شود که بازیکنان در وسط میز بازی می‌کنند و هر بار باید یک نفر که برنده آن تریک است، تریک را بردارد. بازیکنی که کارت با بالاترین رتبه با خال ترامپ را دارد، برنده تریک خواهد بود. اگر هیچ کارت ترامپی در تریک بازی نشده باشد، خال اولین کارتی که در تریک بازی شده است را در نظر می‌گیریم. و هر بازیکنی که کارت با این خال و رتبه بالاتر را بازی کرده باشد، برنده تریک خواهد بود.

رتبه بندی کارت‌ها

وابسته به اینکه کدام خال در یک دور از بازی، خال ترامپ است، رتبه بندی کارت‌ها تغییر می‌کند.

بدون اینکه اهمیتی داشته باشد که چه خالی خال ترامپ است، آس دل همیشه سومین ترامپ رتبه بالا برای دور بازی خواهد بود.

وقتی یک خال ترامپ نباشد، رتبه بندی کارت‌های آن به شکل زیر خواهد بود: (از بالاترین به پایین‌ترین)

  • خشت: شاه، بی بی، سرباز، 10، 9، 8، 7، 6، 5، 4، 3، 2، آس.
  • دل: شاه، بی بی، سرباز، 10، 9، 8، 7، 6، 5، 4، 3، 2.
  • گشنیز / پیک: شاه، بی بی، سرباز، آس، 2، 3، 4، 5، 6، 7، 8، 9، 10.

زمانی که یک خال ترامپ باشد، رتبه بندی کارت‌های آن به شکل زیر خواهد بود: (از بالاترین به پایین‌ترین)

  • خشت: 5، سرباز، آس دل، آس خشت، شاه، بی بی، 10، 9، 8، 7، 6، 4، 3، 2.
  • دل: 5، سرباز، آس، شاه، بی بی، 10، 9، 8، 7، 6، 4، 3، 2.
  • پیک: 5، سرباز، آس دل، آس پیک، شاه، بی بی، 2، 3، 4، 6، 7، 8، 9، 10.
  • گشنیز: 5، سرباز، آس دل، آس گشنیز، شاه، بی بی، 2، 3، 4، 6، 7، 8، 9، 10.

انجام بازی کارتی اسپویل فایو

بازیکنی که در سمت چپ دیلر نشسته است، اولین کارت اولین تریک بازی را وسط قرار می‌دهد. سپس نوبت بازی به بازیکن سمت چپ او می‌رسد. تا جایی که امکانش وجود داشت، بازیکنان باید کارتی بازی کنند که خالش همسان با خال اولین کارت تریک باشد یا خال ترامپ باشد.

اگر یک بازیکن نتواست خال اولین کارت تریک را دنبال کند، او مختار است خال با هر کارتی را بازی کند. بازیکنی که کارت با بالاترین رتبه با خال ترامپ را دارد، برنده تریک خواهد بود. اگر هیچ کارت ترامپی در تریک بازی نشده باشد، خال اولین کارتی که در تریک بازی شده است را در نظر می‌گیریم. و هر بازیکنی که کارت با این خال و رتبه بالاتر را بازی کرده باشد، برنده تریک خواهد بود.

بازیکنی که یک تریک را برنده می‌شود، تریک بعدی را شروع می‌کند.

پایان دور بازی

از آنجایی که هر بازیکن در این بازی، در ابتدای بازی 5 کارت دریافت می‌کند، بنابراین در هر دور از بازی ما حداکثر 5 تریک خواهیم داشت. حال اگر یک بازیکن بتواند 3 تریک از این 5 تریک را برنده شود، آن بازیکن برنده پات وسط میز خواهد شد.

دیلر در دور بعدی بازی، نفر سمت چپ دیلر کنونی خواهد بود. و پس از اینکه یک بازیکن برنده پات وسط میز شد، در دور بعدی بازی، هر بازیکن باید دوباره یک انتی را وسط میز قرار دهد.

اغلب اوقات و نه همیشه، یک دور از بازی اسپویل می‌شود. به این معنی که هیچ بازیکنی قادر نخواهد بود 3 تریک از 5 تریک یک دور را برنده شود. در چنین حالتی، کارت‌ها جمع آوری می‌شوند و به دیلر بعدی داده خواهند شد. پات وسط میز نیز برای دور بعدی بازی باقی می‌ماند و تنها دیلر یک انتی اضافی را به آن می‌افزاید.

قوانین بازی کارتی اسپویل فایو

بازیکنی که آس ترامپ را در دست دارد، می‌تواند هر کارتی را که در دست دارد با کارتی که دیلر در ابتدای بازی رو به بالا می‌کند و خال ترامپ مشخص می‌شود، تعویض نماید. این کار باید قبل از بازی اولین کارت تریک باید انجام شود.

اگر یک آس در قسمت توزیع کارت، رو به بالا شود، دیلر این آپشن را دارد که یک کارت از دستش را به دلیل آن آس دیسکارد کند (دور بیندازد). بنابراین اگر دیلر بخواهد باید قبل از شروع اولین تریک، یک کارت را دور بیندازد. سپس پس از اولین تریک، دیلر آن آس را درون دست خود قرار خواهد داد.

اگر یک کارت با خال ترامپ با رتبه پایین بعنوان اولین کارت تریک وسط قرار بگیرد، بازیکنی که فقط 5 ترامپ، سرباز ترامپ یا آس دل دارد، لازم نیست برای دنبال کردن این خال، کارتش را بازی کند. او می‌تواند هر کارتی را که خواست بازی کند.

اگر یک بازیکن، 3 تریک اول را برنده شد، او می‌تواند فوراً پات را بردارد و به اجبار آن دست از بازی را پایان دهد. یا اینکه آن بازیکن تلاش کند تا تمام 5 تریک را برنده شود.

در صورتی که یک بازیکن تمام 5 تریک یک دور بازی را برنده شود، او علاوه بر اینکه برنده پات می‌شود، همچنین از هر بازیکن 1 چیپ بیشتر دریافت خواهد کرد. اگر یک بازیکن برای برنده شدن 5 تریک پیش برود اما موفق نشود. آن دست از بازی اسپویل شده است. پات وسط میز برای دور بعدی بازی باقی خواهد ماند.

حرف آخر

در این مطلب بصورت کامل، قوانین بازی کارتی اسپویل فایو (Spoil Five)، نحوه انجام این بازی، نحوه توزیع کارت و محاسبه امتیاز و مشخص کردن برنده را توضیح دادیم. امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و همچنین از انجام این بازی در دورهمی‌هایتان لذت ببرید. اگر دوست دارید، آموزش تصویری این بازی را تماشا کنید، پیشنهاد می‌کنیم این لینک را باز کنید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.