تاریخ:آگوست 6, 2021

قوانین نانوشته پوکر که باید بدانید

هیچ وقت گلایه نکنید، هیچ وقت توضیح ندهید و دیگر قوانین نانوشته پوکر که باید بدانید به قلم رابرت وولی

من قوانین پوکر را دوست دارم. بعضی ها به طور غریزی، با آن ها سر مخالفت دارند، ولی به هر دلیلی که باشد، شخصا وقتی با دقت به قوانین بازی می کنم، همه چیز خوب پیش می رود. این مساله در مورد تمام ورزش ها و بازی ها صادق است. اگر قرار باشد زمان زیادی را صرف یک بازی کنم، تمام زمان لازم را برای مطالعه قوانین آن می کنم؛ انگار که بخواهم در موردشان امتحان بدهم. بعد از دانشی که دارم برای رسیدن به برتری تاکتیکی و اطمینان از اینکه کسی از من سواستفاده نکند، بهره می برم.

قوانین نانوشته پوکر!

علاقه من به قوانین شامل موقعیت های خارج از بازی هم می شود. طی دهه ها عمری که داشته ام، قوانین مختلفی در زندگی جمع کرده ام.

برخی از این قوانین توسط والدین و دیگران آموزش داده شده اند و بقیه را خودم فرا گرفته ام که البته در نتیجه عواقب زیر پا گذاشتن آن ها بوده است. مثلا:

  • همیشه قبل از روشن کردن فِر، در آن را باز کنید و به داخل نگاه کنید. اگر این کار را نکنید، دیر یا زود چیزی که کس دیگری آنجا گذاشته را می سوزانید یا ذوب می کنید.
  • هیچ وقت چیزی را برای اینکه دم دستتان باشد، روی سقف ماشین قرار ندهید. گاهی اوقات حواستان پرت می شود و با وجود آن چیز روی سقف، اقدام به رانندگی می کنید که در نتیجه خراب شده یا گم می شود.
  • با بیش از سرعت مجاز رانندگی نکنید. به ریسک انداختن زندگی خودتان، عزیزانتان و آدم های اطراف، ارزشش را ندارد. ریسک مواجهه با جریمه های سنگین، حق بیمه افزایش یافته و زمان ارزشمندی که باید برای پرداخت جریمه صرف کنید را به جان نخرید. همچنین، اگر با سرعت مجاز به مقصد برسید، آرامش بیشتری دارید، چون تمام مدت نگاهتان به دنبال سرعت گیرها و سرعت سنج ماشین نبوده است.

شباهت قوانین نانوشته پوکر به زندگی

قوانین بسیار دیگری هم وجود ندارد، ولی حتما منظورم را فهمیدید. ادعا نمی کنم همیشه به قوانین خودم احترام می گذارم، ولی می توانم اطمینان دهم موقع احترام به قوانین و رعایت آن ها، زندگی خیلی آرام تر و راحت تر پیش می رود.

همانند زندگی، در پوکر هم فهمیده ام اگر قوانین خاصی را رعایت کنم، اوضاع برایم بهتر پیش می رود. منظورم قوانین بازی نیست، بلکه رویکردی است که نسبت به آن دارم.

باید بدانید، موارد پایین چندان تاکتیکی به شمار نمی روند. قوانینی مثل «هیچ وقت با دست ضعیف از موقعیت اولیه، با افزایش بازی را باز نکن»، ندارم، چون پوکر به شدت موقعیت محور است و بالاخره جایی پیدا می شود که حرکتی غیرمعقول، منطقی به نظر برسد. در ادامه به چند قانون نانوشته پوکر خواهم پرداخت:

هیچ وقت موقع بازی، مشروب نخورید

این یکی برایم راحت است، چون خیلی کم مشروب می خورم. با این حال، بازیکنان فوق العاده ای را دیده ام که تحت تاثیر مشروب، بازی هایی که به راحتی می توانستند برنده شوند، از دست داده اند. البته مواردی هم از کسانی که بعد از چند شات مشروب بهتر بازی می کنند، وجود دارد، ولی به احتمال زیاد شما جزو آن ها نیستید. پس خودتان را گول نزنید.

هیچ وقت گلایه نکنید، هیچ وقت توضیح ندهید

شکست های بد رخ می دهد. دیلرها در لحظه های حیاتی گند می زنند. مسئولین سالن تصمیم اشتباه علیه شما می گیرند. با این ها کنار بیایید. اگر می توانید لبخند بزنید. اگر لازم است زبانتان را گاز بگیرید، ولی در موردشان گلایه نکنید. غُر زدن چیزی را درست نمی کند و حس شما را بدتر هم می کند و فضا را هم سمّی می کند.

اگر بخواهیم به توضیح دادن برسیم، فراموشش کنید. می دانم تایید شدن از سوی دوستان و حتی غریبه ها حس خوبی دارد. حتما تمایل ندارید به شما گوشزد شود، بی طرفانه یا غرض ورزانه، کار احمقانه ای انجام داده اید. حتما می خواهید بقیه درک کنند افزایش یا کال شما چقدر هوشمندانه انجام شده و بازیخوانی شما چقدر خوب آن را توجیه می کند. با این حال، نکنید. اصلا فکرش را هم به ذهنتان راه ندهید. بیشتر از چیزی که بدست می آورید، از دست می دهید. هیچ کدام از بازیکنان دور میز برای فراگرفتن درس پوکر از شما آنجا ننشسته اند. حتی اگر مهارت لازم برای تدریس را هم داشته باشید، آن ها برای این چیزها پول نداده اند.

دیالوگ بسیار جالبی در بهترین فیلم پوکر تاریخ، بچه سینسیناتی، وجود دارد. لَنسی هاوارد، یکی از رقبا را ترغیب می کند افزایش او را کال کند. هاوارد فلاش با بی‌بیِ بالا دارد و رقیب فلاش با سرباز بالا دارد و در ادامه با عصبانیت از هاوارد می پرسد: «چطوری فهمیدی شاه یا آس بالا ندارم؟» هاوارد با خونسردی جواب می دهد: «پولی که دادی برای تماشا کردنه. هزینه آموزش جداست!»

وقتی در فرم خوبی قرار ندارید، اصلا بازی نکنید

بعضی ها هستند که حتی اگر در فرم ایده آل ذهنی و بدنی خود هم قرار نداشته باشند، عملکرد خوبی ثبت می کنند، ولی این در مورد من صادق نیست. من معمولا برتری مناسبی برابر بازیکنانی که مقابلشان بازی می کنم، دارم، ولی آن قدر زیاد نیست که اگر بدتر از معمول بازی کنم، انتظار برد داشته باشم.

از این رو، وقتی خسته ام یا در فرم خوبی نیستم، کنار می کشم. می دانم وقتی واقعا بخواهم بازی کنم، خوب عمل می کنم. از این رو، وقتی رقابتی بیشتر از هیجان انگیز بودن، شبیه وظیفه می شود، از آن اجتناب می کنم. وقتی فشردگی زمانی دارم، مریضم یا درگیر مسائل دیگر زندگی هستم، ترجیح می دهم در خانه بمانم.

کمک کنید بازی شروع شود و ادامه پیدا کند

همانند بسیاری از بازیکنان، ترجیح می دهم بیشتر در میزهای کامل (با تعداد نفرات کامل) بازی کنم تا اینکه در میزهای کم جمعیت بنشینم. با این حال، گاهی باید انتخاب کنید که برای شروع بازی، پشت میز کم جمعیت بنشینید یا کنار بایستید و منتظر پر شدن میز باشید. ترجیح می دهم جزو کسانی باشم که پشت میز می نشینند و آماده بازی هستند. خب، اگر مغازه را باز نکنید، چطور ممکن است مشتری پیدا کنید؟

همچنین، پیش می آید که گاهی بازی پوکر کازینویی چند نفر را از دست می دهد. بازی در چنین لحظاتی در نقطه عطف (بیشتر به معنای منفی آن) قرار دارد. اگر کسانی که مثل بقیه تمایلی به بازی کم جمعیت نداشته باشند هم بخواهند تا پر شدن میز، کنار بکشند، بازی ها به جای تکمیل تدریجی، از بین می روند. ترجیح می دهم جزو نفرات منتظر باشم و مغازه را باز نگه دارم.

موارد بالا فقط چند تا از قوانین نانوشته پوکر من بودند. آن ها را نمی توانید در کتب قوانین پیدا کنید، ولی فکر می کنم بتوانید آن ها را تبدیل به بخشی از جعبه ابزار پوکر خود کنید و در نتیجه بازی های موفق تر و بهتری تجربه کنید.

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *