مقایسه پروتکل های VPN با جدول

در دو قسمت قبلی با عنوان آشنایی با پروتکل های VPN پروتکل های موجود را بررسی کردیم. پروتکل های وی پی انی که قبلا معرفی کردیم را اینجا با هم مقایسه خواهیم کرد. باید دید هر کدام از آنها چه مزیت ها و نقاط ضعفی دارند و برای چه کاربردی مناسب هستند. به همین خاطر، هفت پروتکل وی پی ان مذکور را در پنج زمینه با هم مقایسه می کنیم تا فیلترشکن امن مناسب خود را بیابید. بهترین فیلترشکن های مناسب برای کامپیوتر و بهترین فیلترشکن ها برای اندروید و آی او اس را نیز برای دانلود از دست ندهید.

رمزنگاری

در OpenVPN، L2TP/IPsec، SoftEther، SSTP و IKev2 از رمزنگاری 256 بیتی استفاده شده است. در PPTP از رمزنگاری 128 بیتی و در WireGuard رمزنگاری ChaCha20.

امنیت

در این مورد، اوپن وی پی ان از همه جلوتر است. این پروتکل امنیت بالایی دارد. بعد از آن می توان از SoftEther، وایرگارد، SSTP و IKEv2 نام برد. سطح امنیت PPTP همان طور که احتمالا حدس زدید پایین است. در مورد امنیت L2TP/IPsec هم گفته می شود قابل رقابت با سایر رقباست ولی ممکن است در برابر NSA آسیب پذیر باشد.

سرعت

سریع ترین پروتکل وی پی ان، IKEv2 و SoftEther است. بعد از آن می توان از اوپن وی پی ان، وایرگارد و SSTP نام برد. البته PPTP هم سرعت بالایی دارد چون رمزنگاری کمتری دارد. در مورد L2TP/IPsec هم باید گفت سرعت معمولی دارد چون رمزنگاری دوتایی دارد.

پایداری و ثبات

در این زمینه، اوپن وی پی ان، PPTP، SoftEther و SSTP و IKEv2 شرایط مشابهی دارند. اما L2TP/IPsec در رده بعدی است. در مورد وایرگارد هم فعلا زود است که از چنین توصیفی استفاده کنیم.

سازگاری

اوپن وی پی ان با قدرت از کامپیوتر دسکتاپ پشتیبانی می کند. ولی در گوشی تلفن همراه هنوز هم جای پیشرفت هست. به همین دلیل به نرم افزار طرف سوم نیاز دارد.

پروتکل PPTP هم پشتیبانی قدرتمندی از ویندوز دسکتاپ دارد.

L2TP/IPsec هم در این زمینه مشکلی ندارد و از ابزارها و پلت فرم های مختلف پشتیبانی می کند.

SoftEther از سیستم عامل های مختلف دسکتاپ و موبایل پشتیبانی می کند ولی این مورد در خصوص سیستم عامل های بومی صادق نیست.

از وایرگایرد می توان در لینوکس استفاده کرد و نسخه سازگار با سایر پلت فرم ها و سیستم عامل ها در حال طراحی است.

SSTP در پلت فرم ویندوز اجرا می شود و در نسخه های لینوکس هم قابل اجراست.

پروتکل IKEv2 پشتیبانی محدودی دارد: ویندوز و بلک بری.

نتیجه گیری

اوپن وی پی ان بهترین توصیه برای انتخاب یک وی پی ان سریع و امن است.

اختصاصی مجله بخت و اقبال

پروتکل PPTP به ویندوز تعلق دارد. از امنیت پایینی برخوردار است و فقط زمانی کاربردی است که امکانات کم و شرایط محدودی داشته باشید.

پروتکل L2TP/IPsec فراگیر و امن است. می توان آن را یک جایگزین خوب برای اوپن وی پی ان توصیف کرد.

SoftEther جدید است ولی سرعت رشد بالایی دارد. منعطف، سریع و امن است. می تواند یکی از جانشینان اوپن وی پی ان باشد.

وایرگارد سریع و موثر است ولی هنوز در مرحله تکمیل است و نهایی نشده است.

پروتکل SSTP در مقایسه با PPTP و L2TP سریع تر و امن تر است. IKEv2/IPSec امن، باثبات و بر محور پلت فرم گوشی تلفن همراه است.

OpenVPN PPTPL2TP/IPsecSoftEtherWireGuard SSTPIKEv2/IPSec
رمز گذاری160-bit, 256-bit128-bit256-bit256-bitChaCha20256-bit256-bit
امنیتبسیار زیادضعیفزیاد (احتمال توسط NSA ضعیف شده است)زیادزیادزیادزیاد
سرعتسریعخیلی سریع (به دلیل رمزگذاری ضعیف)متوسطخیلی سریعسریعسریعخیلی سریع
ثباتخیلی با ثباتخیلی با ثباتبا ثباتخیلی با ثباتهنوز با ثبات نیستخیلی با ثباتخیلی با ثبات
سازگاریپشتیبانی قوی از دسکتاپ، پشتیبانی موبایل نیاز به پیشرفت دارد.پشتیبانی قوی از ویندوز دسکتاپاز دیوایس ها و پلتفرم های مختلف پشتیبانی می‌کندپشتیبانی چندگانه از دسکتاپ و سیستم عامل های موبایل. از سیستم عامل های نیتیو پشتیبانی نمی‌کندلینوکس، ساخته شده برای دیگر پلتفرم ها و سیستم عامل های دیگرپلتفرم ویندوز، اما از توزیع های دیگر لینوکس هم پشتیبانی می‌کنداز پلتفرم های محدودی فراتر از ویندوز و بلک بری پشتیبانی می‌کند
حرف آخربهترین انتخاب ممکن، سریع و امنمناسب ویندوز، امنیت کم، مناسب برای محتواهای محدود شده جغرافیایی (مثلا تماشای فلان ویدیو در کشور شما کپی رایت ندارد)تطبیق پذیر، همه کاره و امن، یک جایگزینی قابل قبول به جای OpenVPNدر حال پیشرفت و آینده دار، منعطف، سریع و امن، یک جانشین بر حق برای OpenVPNقول دادند که سریع و بهینه باشد! هنوز در حال توسعه استجایگزینی سریع تر و امن تر برای PPTP and L2TPامن، با ثبات و طراحی شده برای موبایل

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *