دن بیلزریان

دن بیلزریان کیست؟

معرفی

دن بیلزریان در هفتم دسامبر سال 1980 با اصالتی برزیلی-آمریکایی-ارمنی در فلوریدا متولد شد. او را به قمار و زندگی شاهانه می‌شناسند. مردی که دائما در عکس‌های خود، با زنان لخت زیادی دیده می‌شود و البته رد پای تفنگ همواره وجود دارد. پدر او پل بیلزریان در وال استریت، در کار بورس و سرمایه گذاری بود. دن در سال 2000 وارد دوره آموزشی-انتخابی نیروی دریایی آمریکا شد اما در پایان قبول نشد. اعلام شده که در تیراندازی از فاصله نزدیک، او مشکلات امنیتی ایجاد کرده بود و به همین دلیل از گروه کنار گذاشته شد. او سپس وارد دانشگاه فلوریدا شد و در رشته‌های کسب و کار و جرم شناسی مدرک گرفت.

دن بلزریان
دن بیلزریان-سلاح سنگین

پول او از کجا آمده است؟

در سری جهانی پوکر در سال 2009، بیلزریان به رتبه صد و هشتادم رسید. سال 2000 او توسط نشریه Bluff به عنوان یکی از خنده‌دارترین بازیکنان پوکر معرفی شد. سال 2013 بیلزریان اعلام کرد در یک شب، 10.8 میلیون دلار در بازی پوکر برنده شده است، ادعایی که هیچوقت تائید نشد. در سال 2014 او اعلام کرد که طی یک سال اخیر، پنجاه میلیون دلار در پوکر برنده شده است و پس از آن تاریخ، دیگر با بازیکنان حرفه‌ای بازی نخواهد کرد. او همینطور اعلام کرد پیش آمده که در یک شب، 3.6 میلیون دلار ببازد.

او بعدها به طور دقیق‌تر توضیح داد که پوکر را از دانشگاه شروع کرده است. زمانی که توانسته تمام پول خود که 750 دلار بود را با بازی با همکلاسی‌ها به 10 هزار دلار برساند. بعد به لاس وگاس رفته و آن را به 187 هزار دلار تبدیل کرده است. دیلی میل چیزی در خصوص او در سال 2010 نوشت که تیتر آن این بود: قهرمان پوکری که 100 میلیون دلار می‌ارزد. از آن تاریخ به بعد، ثروت او را همان 100 میلیون در نظر می‌گیرند هرچند داستان او، چندان قابل باور نیست.

زندگی او چگونه است؟

او خانه‌هایی در هالیوود و لاس وگاس دارد. همینطور در اکانت‌های خود در شبکه‌های اجتماعی دائما در حال تبلیغ زندگی اعیانی خود است. اکانت اینستاگرام او 32 میلیون دنبال کننده دارد و عمدتا گرداگرد وی را چندین زن برهنه یا نیمه برهنه گرفته‌اند. او همینطور اعتیاد به مواد مخدر و استروید دارد. چیزی که باعث شده پیش از سی و دو سالگی، دو بار سکته قلبی داشته باشد.

دن بلزریان
دن بیلزریان-تزریق استروئید

شهرت او در اندازه‌ای است که یک رپر آمریکایی در سال 2016 آهنگی به اسم دن بیلزریان منتشر کرد. او مشکلات قضایی زیادی داشته است. برای مثال در سال 2014 مشخص شد که یک میلیون دلار به تهیه کننده فیلم جنگی Lone Survivor پرداخت کرده تا هشت دقیقه در آن بازی کند و چیزی حدود 80 دیالوگ داشته باشد. با این حال نقش او در فیلمی که روی پرده رفت، تنها یک دقیقه بود و یک خط دیالوگ داشت. او درخواست 1.2 میلیون دلار ضرر و زیان از سازندگان فیلم کرد. اما بعد که مشخص شد بابت سرمایه گذاری در این فیلم به پول بیشتری رسیده، درخواست خود را پس گرفت.

حاشیه‌ها

در آگوست 2014 از یک نایت کلاب در میامی اخراج شد، دلیل این بود که به صورت مدلی به اسم ونسا کاستانو لگد زده بود! این دو نفر روایت متفاوتی از ماجرا داشتند؛ بیلزریان ادعا می‌کرد که کاستانو و یک زن دیگر به او حمله کرده بودند و کاستانو می‌گفت در تلاش بود تا دو زنی که در حال دعوا بودند را جدا کند که بلزریان از راه رسید و به او لگد زد.

در اواخر همان سال، یک پورن استار به اسم جانیس گریفیث از بیلزریان بابت اینکه وی را از سقف خانه به داخل استخر پرت کرده و باعث شده پای این پورن استار بشکند، شکایت کرد. هرچند فیلم این موضوع موجود بود، بلزریان در پایان تبرعه شد.

دن بیلزریان-جانیس گریفیث

در تیراندازی سال 2017 لاس وگاس که به مرگ 59 نفر انجامید، بلزریان در سالن کنسرت بود. او ویدئویی از لحظات فرار خود گرفت و روی آن شوخی کرد. بسیاری از مردم بابت فرار و شوخی‌ها، از وی انتقاد کردند و شهردار داکوتا که مدال شجاعت نیز دارد، رفتار او را حال به هم زن خواند. فرار او در حالی بود که دائما از قدرت تیراندازی خود تعریف می‌کند و عکس‌های با آر پی جی و تانک دارد.

رابطه با سیاست

او در ژوئن 2015 اعلام کرده بود که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 کاندید شود اما چند ماه بعد، در پایان سال 2015 از این کار دست کشید و پس از دیدار با ترامپ، به طور جد از وی حمایت کرد. او در سال 2018 به همراه پدرش پل و برادرش آدام راهی ارمنستان شد تا به ارتش این کشور بپیوندد. او در همان سفر به جمهوری آرتساخ (بخشی از قره‌باغ) رفت و تمرین تیراندازی کرد. دولت آذربایجان این بین نامه‌ای به آمریکا فرستاد و بابت حضور این شهروند آمریکایی در ارمنستان اعتراض کرد. یک دادگاه در باکو غیابی بلزریان را محاکمه کرد و وی را در لیست تحت تعقیب قرار داد.

دن بلزریان-دونالد ترامپ
دن بیلزریان-دانلد ترامپ

کلاه برداری ها

دن بلزریان خود را پادشاه اینستاگرام معرفی می‌کند. اما دلایل دیگری نیز در خصوص ثروت او مطرح می‌شود. برای مثال اینکه او پول زیادی دارد، چون از ابتدا پول زیادی داشته است. اسناد دولتی نشان می‌دهند شرکت های صوری زیادی به وجود آمده‌اند تا از دارایی‌های پدر او، پل بلزریان که ید طولایی در کلاه برداری و فرار مالیاتی دارد، محافظت کنند. در واقع هرچه دن بلزریان دارد، از پول‌هایی است که پدر یقه‌سفیدش در دهه نود به جیب زده است. مردی که بنا بر گفته مقامات دولتی ده‌ها میلیون دلار بدهکار است.

خانواده بلزریان
پدر و مادر دن بیلزریان

دن دائما این موضوع را رد می‌کند و می‌گوید بیل گیتسِ پوکر بازهاست که طی یک سال توانسته 50 میلیون دلار صاحب شود. اما دروغ می‌گوید. پل بلزریان در سال 1989 به دلیل کلاه برداری گسترده، به سیزده ماه حبس محکوم شد. او سال 1991 اعلام ورشکستگی کرد و دو سال بعد کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا اعلام کرد وی 62 میلیون دلار بدهکار است اما ادعا می‌کند پولی در بساط ندارد که آن را پرداخت کند. دو دهه گذشته و همچنان این کمیسون به پل فشار می‌آورد تا بدهی‌های خود را پرداخت کند. اما این مرد کارکشته همیشه یک قدم جلوتر بوده است. .

قاضی پرونده در سال 2001 اعلام کرده بود که بین سال های 94 تا 99، بلزریانِ پدر، سرمایه‌های خود را به حساب‌های آفشور منتقل کرده بود تا اینطور از دسترس مقامات دور نگه دارد. تری استفن، مادر دن بلزریان نیز در این پرونده دست داشته است و برخی از پول‌ها از طریق او جابجا شده است. در ادامه به نحوی این سرمایه‌ها به حساب دن و برادرش پل (که او هم بازیکن حرفه‌ای پوکر است) منتقل شده است.