هر آنچه در مورد شرط چهارم در پوکر باید بدانید

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: انواع استراتژی پوکر – انواع تاکتیک پوکر

در این یادداشت، به تاکتیک مهم دیگری در تگزاس هولدم اشاره می کنیم که باید در جعبه ابزار تاکتیک های خود داشته باشید: شرط چهارم (the 4-bet). موقع استفاده درست در مواجهه با رقیب مناسب، این تاکتیک می تواند سودتان را تا میزان قابل توجهی افزایش دهد. شرط چهارم، تاکتیکی است که سبب می شود از برخی رقبا، نهایت بهره را برده و با تبدیل بازی تهاجمی آنها به نقطه ضعف، خودتان را در موقعیت برتری قرار دهید.

اگر نگاه جدی به پوکر داشته باشید یا بخواهید حتی در بازی تفننی شانستان را محک بزنید، بالاخره در مواردی با شرط چهارم روبرو می شوید. ایده آل این است که تمام پوکربازان، استراتژی جامع شرط چهارم را فرا بگیرند تا بتوانند با استفاده از آن ها برابر هر رقیبی در دور میز، برنده شوند، ولی به این راحتی هم که فکر می کنید، نیست. برای اینکه بفهمید این تاکتیک چرا مقابل برخی رقبای خاص، بهتر جواب می دهد، بقیه یادداشت را بخوانید.

شرط چهارم چیست و چطور کار می کند؟

اگر رقیبی، افزایش اولیه پیش فلاپ را ری رِیز کند، به آن شرط سوم می گویند. از این رو، شرط چهارم، شرطی است که بازیکن دیگری بخواهد شرط سوم را مجددا افزایش دهد یا ری رِیز کند. به افزایش در پیش فلاپ اشاره کردیم، چون شرط چهارم بیشتر اوقات قبل از رو شدن کارت های مشترک، استفاده می شود که در آن، بازیکنان براساس کارت های اولیه خودشان و رقبا، به شرط چهارم می رسند.

مطلب مرتبط: چهار موقعیت پوکر که باید در آن ها بیشتر شرط سوم ببندید

دلایل مختلفی برای مدنظر قرار دادن شرط چهارم با دست اولیه‌ شما وجود دارد. برای شروع، شاید بخواهید بیشترین پول را از بازیکنانی با دست ضعیف که تمایلی ندارند از بازی دست بکشند، بیرون بکشید. شاید هم آن قدر جرات داشته باشید که شرط چهارم را به عنوان بلوف استفاده کنید، ولی در ادامه سناریوهایی که شرط چهارم می تواند به صورت موثر مورد استفاده قرار گیرد را به صورت کوتاه، بررسی می کنیم.

چه زمانی و چطور از شرط چهارم استفاده کنیم؟

یکی از بهترین موارد استفاده از شرط چهارم، زمانی است که دست اعلا (premium hand) یا حتی ناتس (nuts) دارید. وقتی هولدم نامحدود بازی می کنید، وقتی دست اعلایی گیرتان می آید، بهتر است به جای بازی کُند (بازی محتاطانه و غیر تهاجمی با دستهای خوب برای فریب رقیب به ادامه حضور در بازی و قرار دادن پول بیشتر در پات)، قدرتمندانه بازی کنید. با اینکه بازی کُند گاهی اوقات موثر است، بازی قدرتمندانه سبب می شود پات بزرگتری بسازید و پول بیشتری از رقبا بیرون بکشید.

مطلب مرتبط: شش توصیه کلیدی تگزاس هولدم: بایدها و نبایدهای بازی کُند

به عنوان مثال، اگر در پیش فلاپ با شرط سوم رقیب مواجه شدید و جفت شاه یا جفت آس در اختیار دارید، بهتر است خیلی از اوقات، شرط چهارم ببندید. اگر فرض کنیم دست پیش فلاپ شما بهتر از رقیب باشد، این کار باعث می شود پات بزرگتری دست شود.

از لحاظ موقعیتی، بهتر است زمانی سراغ شرط چهارم بروید که خارج از موقعیت نشسته اید. اگر چه، این تصمیم می توانید اقدامی دلهره آور به سمت ناکجا آباد باشد، در مواجهه با رقبایی که اطمینانی به خود ندارند و آماده اند برابر رقبای تهاجمی، فولد کنند، خیلی خوب جواب می دهد.

انتخاب رقبا براساس استراتژی شما

براساس زمان و چگونگی استفاده شما از شرط چهارم، رقبا می توانند تحت تاثیر قرار گیرند. شما باید براساس رویکرد و شیوه بازی رقبا تصمیم بگیرید چه زمانی سراغ شرط چهارم بروید. زمانی که با شیوه بازی شل-تهاجمی (بازیکن دست ‌های شروع زیادی را بازی می‌ کند و رِیز‌های کوچک زیادی انجام می دهد به امید اینکه حریفانش را از دور بازی خارج کند) روبرو شدید، بهتر است شرط چهارم را مدنظر قرار دهید؛ این شیوه ای است که دَن بلیزریان ادعا می کند در آن پیشرو بوده است. با بالا رفتنتان در سطوح مختلف پوکر، باید در استفاده از شرط چهارم هم مهارت پیدا کنید، چون در اوج رقابت های تورنمنتی یا مواجهه شما با رقبای باتجربه و پات های بزرگتر، خیلی به دردتان می خورد.

البته وقتی به صخره (بازیکن خیلی سفت که فقط بهترین دست‌ ها را بازی می ‌کند) برمی خورید که سفت (بازیکنی که تعداد کمتری از دست ‌ها نسبت به میانگین بازی یا بازیکن ‌ها بازی می کند) بازی می کند و تمایلی به خواباندن دست های خوبش نشان نمی دهد، استفاده از شرط چهارم سودی ندارد؛ حتی اگر از سابقه قربانی شدن او برابر شرط چهارم خبر داشته باشید. با این حال، شرط چهارم را حتما برابر رقبای شُل-تهاجمی که با هر دستی و نه فقط دست های اعلا، تمایل به ری رِیز شرط اولیه دارند، امتحان کنید. اگر برابر رقبای مناسب، شرط چهارم ببندید، مشخص می کنید اهل نشان دادن نقطه ضعف به کسی نیستید و به دست و مهارتتان، اطمینان دارید؛ از این رو، احترام سایرین را کسب کرده و می توانید برای بلوف های بعدی، از آن بهره ببرید.

چطور با کسانی که در مواجهه با شما شرط چهارم می بندند، مقابله کنیم؟

از سوی دیگر، اگر برابر رقبایی قرار گرفتید که بعد از شرط سوم شما، شرط چهارمی می بندند، یادتان باشد معمولا کارت های مناسبی گیرتان می آید تا تنها به کال خالی یا فلَت کال (تنها بسنده کردن به کال در موقعیتی که رِیز هم می‌ تواند مورد انتظار باشد) فکر نکنید. گاهی اوقات، این احتمال 3 یا 4 به یک است. اگر فکر می کنید برابر طیف شرط چهارم رقیب، سهم شانس (ارزش مورد انتظار دست یک بازیکن از لحاظ ریاضی در یک دست پوکر، که از طریق ضرب میزان پول موجود در پات در احتمال برد بازیکن محاسبه می‌شود) 25 تا 30 درصدی دارید، می توانید با کال کردن، در بلندمدت به سود برسید.

مهم ترین نکته برای پیاده سازی مناسب استراتژی شرط چهارم پوکر

باید بدانید وقتی پیاده سازی استراتژی شرط چهارم پوکر را شروع کردید، با هر دستی و به صورت تصادفی این کار را نکنید. در حالی که ملاک قرار دادن بازی تهاجمی، اهمیت دارد، باید به شبه بلوف هم فکر کنید که ممکن است دست ضعیف را در فلاپ، به دست خوب بدل کند. به جای پیاده سازی شرط چهارم با هر کارتی که دستتان می آید، سعی کنید در بهترین زمان ممکن سراغ شرط چهارم بروید. آس و کارت ایکس همخال (Suited Ace) بهترین دست ممکن برای استفاده از شرط چهارم است، چون داشتن یک آس از سوی شما، احتمال برخورداری بازیکن شرط سوم از آن را کمتری می کند. آس و کارت ایکس همخال همچنین باعث می شود در پیش فلاپ، ناتس داشته باشید و با رو شدن فلاپ، قرعه دست استریت یا فلاش، نصیبتان شود و شرط چهارمتان به نتیجه مناسب، برسد.

همچنین می توانید با وصل شونده های هم خال (Suited Connectors) که برای کال کردن و رفتن به فلاپ چندان قوی نیستند، هم به شرط چهارم فکر کنید. از سوی دیگر، کارت های عکس دار غیرهمخال مثل شاه و بی بی غیرهمخال یا بی بی و سرباز غیرهمخال، می تواند با بلاک کردن دست اعلای رقیب و بالا بردن شانس شما به ارتقای دست در خیابان های بعدی، گزینه های خوبی برای رفتن سراغ شرط چهارم باشد.

اگر فکر می کنید آماده اید این اطلاعات را به ذهن بسپارید و به نفع خودتان مورد استفاده قرار دهید، حتما آماده بستن شرط چهارم و بالا بردن سطح پوکرتان هم هستید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *