ثریا آقایی

ثریا آقایی حاجی آقا بدمینتون باز تیم ملی ایران

ثریا آقایی حاجی آقا شناخته شده با نام ثریا آقایی، یکی از اعضای تیم ملی بدمینتون ایران می‌باشد. ثریا در تاریخ هشتم بهمن ماه سال 1374 (۲۸ ژانویه ۱۹۹۶) در تهران به دنیا آمد. او یکی از ورزشکاران زن خوب کشورمان می‌باشد که همچنان در حال تحصیل می‌باشد و در رشته علوم ورزشی در دانشگاه ایران، درس می‌خواند. ثریا به زبان انگلیسی مسلط است و با دست راست، بدمینتون بازی می‌کند. از سرگرمی‌های ثریا در اوقات فراغتش، نقاشی و طراحی را می‌شود نام برد که خود او گفته به این دو کار، علاقه زیادی دارد. اگر علاقه‌مندید این بازیکن را در اینستاگرام دنبال کنید، می‌توانید بر روی آیدی soraya__aghaei کلیک کنید.

ثریا در مورد بازی بدمینتون می‌گوید: «بدمینتون یک رشته بسیار سخت و نفس گیر است. بنابراین موفق شدن در آن، نیاز به آمادگی جسمی و روحی زیادی دارد.»

پیشنهاد ما: مطالعه مطلب آموزش پیش بینی بدمینتون

شروع کار

هر ورزشکاری، یک روزی از یک جایی شروع به بازی کرده است. شروع بازی ثریا آقایی حاجی آقا در بدمینتون نیز به 7 سالگی او بازمی‌گردد. او در سن هفت سالگی تمرینات خود را در بدمینتون آغاز کرد.

در رابطه با شروع کار این بازیکن خوب کشورمان آمده است که گویا والدینش در هفتمین سالگرد تولدش یک راکت بدمینتون به او هدیه داده‌اند. همین هدیه یک بهانه شده است تا او خیلی زود در یک باشگاه بدمینتون ثبت نام کند.

او در رابطه با شروع کارش در بدمینتون می‌گوید: «انگیزه من برای شروع بازی بدمینتون، علاقه شدیدم به این ورزش بود. بدمینتون رشته‌ای است که مورد علاقه مردم کشور ما نیست و طرفدار زیادی در ایران ندارد. بنابراین از ابتدای کار می‌دانستم که در این ورزش شهرت یا درآمد چندانی به دست نخواهم آورد. اما احساس خوبی که پس از بازی با بدمینتون به من دست می‌داد، مرا به شدت به این بازی علاقه‌مند کرد و من تصمیم گرفتم کار حرفه‌ای خود را آغاز کنم.»

ثریا، هدف و آرزویش را شرکت در بازی‌های المپیک 2020 توکیو عنوان کرده بود و توانست هم به آرزویش برسد و هم افتخار حضور اولین زن بدمینتون‌باز ایرانی در المپیک را نصیب ایران کند.

پیشنهاد ما: مطالعه مطلب پیش بینی المپیک توکیو 2020

تجارب بازی

همانطور که گفته شد، ثریا آقایی یکی از اعضای تیم ملی بدمینتون ایران می‌باشد. اولین تجربه بازی او در سطح ملی، در سال ۲۰۰۹ میلادی برای جمهوری اسلامی ایران، در جاکارتای اندونزی بود. او در سال ۲۰۱۶ برای چند ماه از میادین مسابقات دور بود. بنابراین نتوانست شرایط شرکت بازی‌های المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو را کسب کند. همچنین متاسفانه او در فوریه ۲۰۲۱ صدمه دید و تحت عمل جراحی زانو قرار گرفت. ثریا سهمیه حضور در المپیک 2020 توکیو را توانست بدست آورد و به اولین زن بدمینتون‌باز ایرانی تبدیل شد، که توانست در المپیک حاضر شود. با اینکه وی موفق شد، اولین پیروزی بدمینتون کشور ایران را ‌در بازی‌های المپیک در دور اول مسابقات رقم بزند، اما متاسفانه در دور بعدی در مقابل حریفش از چین، نتیجه را واگذار کرد و از دور مسابقات خارج شد.

پروژه المپیک آسیا

او که از سال ۲۰۱۳ عضو پروژه المپیک آسیا بود، یکی از ده بازیکن از پنج کشور بود که در دسامبر ۲۰۱۶ در اردوی آموزشی زیر نظر مربیان مالزیایی در مالزی شرکت کردند.

او در اینباره گفته است: «من بسیار متشکرم که بخشی از این پروژه توسعه‌دهنده بازیکنان هستم، زیرا واقعا برای من الهام بخش است. مالزی بازیکنان برجسته زیادی دارد که در بازی بدمنیتون، به خوبی رشد کرده‌اند. این موضوع برای ورزش بدمینتون من الهام بخش است. این پروژه واقعاً به من در بهبود بدمینتون کمک کرد.»

افتخارات

ثریا آقایی حاجی آقا در مسابقات بین‌المللی قزاقستان توانست در بخش فردی، رتبه سوم را کسب کند.

همچنین در مسابقات بین‌المللی مغولستان، وی توانست در بخش فردی، رتبه سوم را بدست آورد.

و از طرفی او موفق شد در مسابقات بین‌المللی عراق، رتبه اول دوبل و در بخش فردی، رتبه سوم را کسب کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *