چطور با روندهای برد و باخت طولانی در پوکر نرخ پایین، مواجه شویم؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: روانشناسی پوکر

بسیاری از آدم هایی که امروزه مشغول پوکر نرخ پایین هستند،  دانشی عمومی در خصوص اینکه چکار می کنند، دارند. آن ها در بسیاری از اوقات می دانند چه دست هایی را بازی کنند، چه زمانی شرط بندی کنند، چه زمانی فولد کنند و غیره.

با این حال، چیزی که مردم چندان برایش آماده نیستند، روندهای طولانی برد و باخت است. تجربه سال ها بازی آنلاین و مربیگری پوکر به من ثابت کرده هر دو مورد، برای بسیاری از بازیکنان تازه کار، مشکل بزرگی به شمار می رود.

در این یادداشت، در خصوص راه های مختلفی که می توانید احساسات خود را کنترل کنید و بهترین بازی خود را فارغ از روند برد و باخت انجام دهید، شرح خواهم داد.

چطور با روند برد مواجه شویم؟

اجازه بدهید اول سراغ مواجهه با برد برویم، چون بالاخره همه ما برای همین بازی می کنیم. هدف همین است. امیدوارم واقعا یکی از مشکلاتتان همین باشد و زیاد هم رخ دهد. روند طولانی مدت برد در پوکر را هیتر (Heater) می خوانند. اگر برای مدت زمان مناسبی پوکر بازی کرده باشید، احتمالا در برهه ای چنین چیزی را تجربه کرده اید.

هر طور که بازی کنید، کارت ها به نفعتان رو می شوند. انگار چیزی شبیه کد تقلب وارد کرده اید مشغول بازی ورژن خداونگار (God-Mode) پوکر هستید. اگر فلاش نیاز دارید، آن را می سازید. اگر شما جفت آس دارید، رقیب جفت شاه دارد. اگر شما سِت ساخته اید، رقیب سِت پایین تری در اختیاری دارد و غیره.

گاهی اوقات این هیترها می توانند هفته ها و ماه ها طول بکشند. وقتی می شنوید کسی چندین تورنمنت پشت سرهم برنده شده است، می توانید حدس بزنید در هیتر به سر می برد. با این حال، بسیار اهمیت دارد که در چنین روندهای خوبی، جوگیر نشوید. از یک سو، وقتی در روند برد به سر می برید، خطر اغراق آمیزتر دیدن مهارتتان، بسیار نزدیک است.

درست است. احتمالا خیلی خوب بازی می کنید. هر کسی می تواند وقتی کارت ها به نفعش رو می شود، خوب بازی کند. کسی سردرگم نمی شود. تقریبا بردتان را تا حد زیادی پیش بینی می کنید، ولی وقتی مهارتتان را بیش از حد در ذهنتان بزرگ می کنید و به نظرتان تمام پیچیدگی های بازی را حل کرده اید، با مشکل بزرگی مواجه خواهید شد. مطمئن باشید در همیشه روی یک پاشنه نمی چرخد یا به اصطلاح فواره چون بلند شود سرنگون شود!

بهترین کاری که در جریان یک روند برد می توانید انجام دهید این است که تا جایی که می شود، بازی کنید، ولی در عین حال باید تواضع خود را حفظ کنید. خیلی سریع تصمیم به حضور در بازی های نرخ بالاتر نگیرید، مگر اینکه سرمایه مناسب آن را داشته باشید. همچنین، با این فکر غلط که همه چیز را به غایت یاد گرفته اید، از انجام تکالیف مربوط به پوکر (مطالعه و تحقیق) غافل نشوید. از موفقیتتان لذت ببرید، ولی در عین حال، در آسمان ها سیر نکنید.

چطور با روند باخت مواجه شویم؟

خب، اجازه بدهید در مورد ناراحت کننده ترین بخش پوکر صحبت کنیم: روند باخت. شرط می بندم در طول بازی هایتان، با این یکی هم مواجه شده باشید. باخت ها معمولا بیشتر از بردها در یاد ما می مانند. دردناک هستند. سبب سردرگمی (Tilt) می شوند. ناامیدکننده هستند. انگار حتی نمی توانید یک دست هم ببرید. هیچ کدام از دست قرعه هایتان کامل نمی شوند. مرتب با کوولر (با نوشتار انگلیسی Cooler، موقعیتی است که در آن یک بازیکن با توجه به شرایط، دست قدرتمندی دارد ولی همچنان در مقابل یک دست قوی تر بازنده می‌شود، در این شرایط معمولا بازیکن فارغ از نحوه بازی، حداکثر باخت را متحمل می‌شود) مواجه می شوید و در نهایت وقتی بالاخره دستی می سازید، به چیزی نمی رسید. آشنا است؟

این سقوطی است که معمولا دوره بردی طولانی با آن روبرو می شوید. روند باخت طولانی احتمالا سخت ترین چیزی است که یک بازیکن پوکر باید با آن مواجه شود، چون می تواند اعتماد به نفستان را بسیار تحت تاثیر قرار دهد. روند باخت سبب می شود تصور کنید تمام موفقیت های قبلیتان از روی شانس بوده است. این روند باعث می شود از خود بپرسید آیا ممکن است باز هم روی برد به خودتان ببینید؟

با این حال، همچنان مهم است که در این موقعیت ها تنها خودتان را ملامت نکرده و مسئول ندانید. حقیقت این است که گاهی اوقات هر چقدر هم که خوب بازی کنید، نمی توانید با کارت هایی که دریافت می کنید، برنده شوید. به همین دلیل، باید همواره تاریخچه بازی های پوکر را بخوانید یا پای میزهای دیگر بازی بنشینید تا مطمئن شوید تنها بدشانسی است که در حال حاضر گریبان گیرتان شده است.

اگر این طور است، بهتر است زیاد به خودتان سخت نگیرید. یادتان باشد هر کسی ممکن است دچار چنین برهه ای شود. تنها سوال این است که چه کسی بهتر با آن مواجه خواهد شد. تا جایی که بدانید خوب بازی می کنید و ایراد بزرگی در عملکرد و تصمیماتتان وجود ندارد، از این برهه ها به عنوان فرصتی برای یادگیری و پیشرفت استفاده کنید. در این مواقع می توانم با شیوه برخورد متفاوتم با مشکل، خود را از بقیه متمایز کرده و دوباره روی روند پیروزی برگردم.

هیچ کدام واقعی نیستند

نشانه حرفه ای گری واقعی این است که ایمان داشته باشید چه برد طولانی و چه باخت سریالی، هیچ کدام واقعی نیستند یا حداقل چیزی که بروز می دهند، نیستند. هر دو غیرنرمال و خارج از روند طبیعی عملکرد در طولانی مدت قرار دارند. گاهی اوقات در پوکر در شرایطی قرار داریم که از نظر بقیه، میزان شانس بیشتری نصیبمان می شود. گاهی اوقات هم در طرف بدشانسی قرار داریم، ولی هیچ کدام از روندها ثابت نیست. در نتیجه، نکته کلیدی عبور از روندهای طولانی دانستن این موضوع است که آن ها نرمال و همیشگی نیستند. به بیان دیگر، شما در پوکر، این قدر خوب یا آن قدر بد نیستید.

اگر بتوانید آرامش و تواضع خود را در روندهای طولانی برد و باخت حفظ کنید، می توانید در طولانی مدت رموز موفقیت را کشف کنید و نرخ برد بلندمدت مثبتی برای خود ثبت کنید. با درک مناسب این موارد، می توانید تصمیمات بهتری اتخاذ کنید و عملکرد بهتری داشته باشید.

حرف پایانی

روبرویی با روند برد و باخت طولانی، از سخت ترین مواردی هستند که در پوکر پیش می آید. مخصوصا در پوکر نرخ پایین که انتظار دارید به راحتی برنده شوید، بیشتر چنین مشکلاتی سر راهتان سبز می شود، ولی گاهی اوقات باید نوسان موجود در پوکر را پذیرفته و با آن کنار بیایید. وقتی بتوانید با بالا پایین های همیشگی پوکر کنار بیایید، می توانید طبیعت واقعی این بازی را ببینید و درک کنید. هر بار که پشت میز پوکر می نشینید، چیزی که در کنترلتان است، شیوه بازیتان در حال حاضر خواهد بود و باید روی آن تمرکز کنید. با نتایج کوتاه مدت خوب یا بد تحت تاثیر قرار نگیرید تا اوضاع از کنترلتان خارج نشود.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *