12 توصیه کلیدی برای پیشرفت مبتدیان در پوکر (قسمت دوم)

سری مطالب آموزش پوکر در مجله بخت و اقبال، شما را در میز پوکر توانمندتر می کند. در قسمت اول از 12 توصیه کلیدی برای پیشرفت مبتدیان در پوکر، نکات 1 تا 6 را با هم مرور کردیم، در این قسمت، نکات 7 تا 12 را بررسی می کنیم.

7- احتمالات پوکر را یاد بگیرید

باید احتمالات پوکر را برای رسیدن به دست هایی که می خواهید به آنها برسید را بدانید. احتمالات پات (Pot Odds) چیست؟ مفهومی است که به شما اجازه می دهد بدانید قیمت مناسب برای ادامه دادن دست تان و اجرای برنامه تان را دارید. با مفهوم بزرگی روبرو هستیم که در این یادداشت نمی توانیم زیاد به آن بپردازیم، ولی لیستی از رایج ترین دست های تگزاس هولدم و اینکه برای بهتر کردن یک دست مشخص، چند کارت (Outs) باید بیرون بکشید را برایتان آماده کرده ایم:

  • احتمال Gun Shot یا گان شات: 4 کارت
  • Two over Cards یا 2 کارت بالاتر: 6 کارت
  • Open-ended straight draw یا دست استریت پایان باز: 8 کارت
  • دست فلاش: 9 احتمال
  • دست فلاش و گان شات: 12 احتمال
  • دست استریت فلاش: 15 احتمال

با دانستن این موارد، می دانید چقدر احتمال بهتر کردن دست تان وجود دارد؛ اگر می خواهید بدانید احتمال تقریبی جمع آوری دست مدنظرتان در Street بعدی چقدر خواهد بود، احتمالات بالا را در 2 ضرب کنید و اگر می‌خواهید بدانید احتمال تقریبی آن از Flop به ریور چقدر است، آن را در 4 ضرب کنید. اگر در فلاپ، دست استریت پایان باز (Open-ended straight draw) با 8 احتمال دارید، می توانید حدس بزنید در دور بعدی 16 درصد و در ریور، 32 درصد احتمال رسیدن به دست تان وجود دارد. البته این اعداد دقیق نیستند، ولی خیلی به اعداد حقیقی، نزدیک هستند و می توانید با استفاده از آنها، به بهترین و راحت ترین شکل ممکن، پوکر را فرا بگیرید. وقتی می خواهید در مورد دست تان تصمیم بگیرید، به این فکر کنید و این توصیه پوکر را جدی بگیرید.

با دانستن احتمال رو شدن برخی دست ها، می دانید چقدر احتمال بهتر کردن دست تان وجود دارد.

8- در مورد کارت های رقبا فکر کنید

وقتی در مورد احتمال جمع آوری دست تان می دانید، باید به دست رقبا هم فکر کنید. در این شرایط، می توانید حدس بزنید چند کارت قرار است برایتان رو شود تا تصمیم بهتری بگیرید. بسیاری از فاکتورها وجود دارند که نشان می دهد رقیب تان به دنبال جمع کردن چه دستی است:

  • در مورد موقعیتش و اینکه با چه دست هایی شروع می کند، فکر کنید
  • اقدام بعد از فلاپ او نشان می دهد به دنبال چیست. قمار یا چک می تواند نشان دهد دست خوب یا بدی دارد و باید به دنبال این اطلاعات هم باشید
  • بافت زمین بازی هم می تواند اهمیت بالایی داشته باشد. بازیکنان معمولا در Dry Boards (به زمانی اطلاق می شود که دسته کارت ها احتمالات بالایی برای ارائه نداشته باشند) نسبت به Connected Boards (هنوز احتمالات بسیاری برای رو شدن وجود دارد)، دست های بهتری دارند.
  • در نهایت مدت زمانی که برای اتخاد تصمیم و Sizing صرف می کند هم می تواند اطلاعات بیشتری در اختیارتان بگذارد.

موارد بسیاری برای مدنظر قرار دادن وجود دارد و باید برای رسیدن به آنجا بسیار تمرین کنید. اگر رسیدن تان به آنجا طول کشیده، خود را شماتت نکنید. با مفهوم پیچیده ای روبرو هستیم که در موردش چندین و چند کتاب نوشته شده است.

بسیاری از فاکتورها وجود دارند که نشان می دهد رقیب تان به دنبال جمع کردن چه دستی است.

اختصاصی مجله بخت و اقبال

9- صبور باشید

به گرفتن تصمیم های آنی و فکرنشده، عادت نکنید. این اشتباهی است که حتی بازیکنان باتجربه خیلی از اوقات مرتکب شده و شانس شان برای بردن پول را از بین می برند. صبورانه بازی کنید و به تمام مواردی که گفتیم، توجه داشته باشید. البته در ابتدا فکر در مورد این همه موضوع از جمله موقعیت تان، رده بندی دست ها و کارت های رقیب، سخت است. برای همین است که باید تنها روی یک میز بازی کنید و از تمام زمان تان برای تصمیم گیری، بهره برید.

10- بیش از حد بلوف نزنید

یکی از کسانی که تازه پوکر را یاد گرفته بود، اصول آن را به خلاصه ترین شکل ممکن روایت کرده است: «باید وقتی دست خوبی دارم، بازی کنم و وقتی ندارم، فولد کنم. درست است؟» البته وقتی بالاتر می روید و قرار است با رقبای قوی تری بازی کنید، دیگر همه چیز این قدر راحت نیست، چون آنجا بازیکنان بسیار تهاجمی تر بازی می کنند و بیشتر هم بلوف می زنند. برای همین باید بازی مقابل شان را یاد بگیرید. با این حال، در ابتدای راه، پایبندی به اصل ذکر شده، بسیار به درد بخور است.
در سطوح پایین و به عنوان یک اصل کلی، باید وقتی دست خوبی دارید، بازی کنید و وقتی ندارید، فولد کنید.

11- فولد کردن را یاد بگیرید

این توصیه پوکر را باید خیلی جدی بگیرید. وقتی رقبای ناشناس تان به یک باره شروع به Raise می کنند، حتی اگر دست های خیلی قوی هم داشته باشید، باید زیاد فولد کنید. خیلی از اوقات لازم است اعتماد به نفس کاذب تان را کنار بگذارید و عاقلانه به فولد کردن فکر کنید. بازیکنان سطوح پایین تر چندان بلوف نمی زنند و در بلند مدت، بهتر است به خودتان لطف کنید و دست های یک پَره را فولد کنید.
البته همه رقبا هم ناشناس نخواهند بود. اگر با کسی که دیوانه شده یا مرتب تهاجمی عمل کرده و Raise می کند، نباید دست تان را فولد کنید. باید کم کم درک کنید بازیکنان متفاوتی در پوکر وجود دارند و باید بازی های متفاوتی مقابل شان انجام دهید. آخرین توصیه مان هم در همین زمینه است.

خیلی از اوقات لازم است اعتماد به نفس کاذب تان را کنار بگذارید و عاقلانه به فولد کردن فکر کنید

12- از نرم افزار کمک بگیرید

اگر می خواهید بتوانید با تمام رقبا حتی در سطوح پایین رقابت کنید، باید به دنبال کمک باشید. از برنامه های خیلی قدرتمند صحبت نمی کنیم، بلکه منظورمان برنامه های ساده ای است که هر بازیکن در هر سطحی بتواند انجامش دهد. بررسی مرتب آمار نرم افزار بسیار مهم است، چون آمار رقبا را می بینید و شیوه بازی شان را می فهمید. از این طریق، انواع رقبا را می شناسید و استراتژی هایتان را براساس آن، تغییر می دهید. از جمله بهترین نرم افزارها در این زمینه Holdem Manager 3 است.

برای شناخت انواع مختلف رقبا، بهتر است از نرم افزار کمک بگیرید

12 توصیه کلیدی برای پیشرفت مبتدیان در پوکر (قسمت اول)

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *