12 توصیه کلیدی برای پیشرفت مبتدیان در پوکر (قسمت اول)

سری مطالب آموزش پوکر در مجله بخت و اقبال، شما را در میز پوکر توانمندتر می کند.

به راحتی می توان صدها توصیه برای بهتر شدن در پوکر پیدا کرد، ولی برای فراگیری واقعی استراتژی پوکر و به سود رسیدن در این بازی، باید بتوانید تشخیص دهید در ابتدای مسیرتان در این بازی کارتی، چه چیزی باید یاد بگیرید. اگر از بازیکنان باتجربه پوکر هستنید، این یادداشت چندان کمکی به شما نخواهد کرد، ولی اگر تازه شروع کرده اید، زمان و پول بسیاری برایتان پس انداز می کند. نویسنده مطلب تمام مراحل مبتدی تا پیشرفته پوکر را طی کرده و در این یادداشت بهترین توصیه ها برای پوکربازان مبتدی را آماده کرده است.

1- قوانین، موقعیت ها و رده بندی دست های پوکر را یاد بگیرید

معمولا این اولین قدمی است که می خواهید طی کنید و بسیاری از بازیکنان چرایی آن را درک می کنند. در حالی که یادگیری قوانین کلی پوکر تگزاس هولدم (Texas Holdem poker rules) می تواند راحت باشد، باید زمانی را صرف درک رده بندی دست های مختلف پوکر (poker hand ranking) هم بکنید. نباید در جریان بازی وقتی را صرف تجزیه تحلیل رده بندی دست ها بکنید و زمان ارزشمندتان را تلف کنید. جدول زیر، رده بندی دست های پوکر را نمایش می دهد.
به ترتیب از بالا به پایین، دست های های پوکر به شرح عکس زیر است:

شرح رده بندی دست ها در پوکر
 • رویال فلاش (Royal Flush): شامل 5 کارت بالای پشت سرهم از یک جنس به ترتیب ده، سرباز، بی بی، شاه و آس است.
 • استریت فلاش (Straight Flush): شامل 5 کارت پشت سرهم از یک جنس است.
 • کاره (Four of a Kind): شامل 4 کارت مشابه از جنس های مختلف است.
 • فول هاوس (Full House): شامل 3 کارت مشابه از جنس های مختلف و 2 کارت مشابه دیگر از جنس های مشابه است. مثلا براساس تصویر، 3 سرباز و 2 هفت.
 • فلاش یا رنگ (Flush): شامل 5 کارت از یک جنس است.
 • استریت (Straight): شامل 5 کارت پشت سرهم از جنس های مختلف است.
 • سه (Three of a Kind):  شامل 3 کارت مشابه از جنس های مختلف است.
 • دو جفت یا دو پر (Two Pairs): شامل 2 جفت کارت مشابه از هر جنس است. مثلا 2 تا شش و 2 تا چهار طبق عکس.
 • یک جفت یا پر (One Pair): شامل یک جفت کارت مشابه است.
 • غیرجفت (No Pair): شامل 5 کارت مختلف از جنس های مختلف است که در هیچ کدام از رده بندی های بالا قرار نمی گیرد.
مثال هایی از رده بندی دست ها در پوکر

یادگیری موقعیت ها بسیار مهم است و بدون انجام آن نباید اقدام به بازی کنید. حتی اگر قبلا هم بازی نکرده باشید، حتما شنیده اید که موقعیت ها اهمیت بالایی در پوکر دارند. باید بگوییم این درواقع یکی از مهم ترین توصیه های پوکر است که باید در آغاز راه، آویزه گوش تان کنید. برای همین، نادیده اش نگیرید.

اختصاصی مجله بخت و اقبال

معمولا، وقتی گفته می شود نسبت به سایر بازیکنان موقعیت دارید (to have a position on other players)، به این معنا است که بعد از آنها بازی می کنید و می توانید تصمیم تان را براساس بازی آنها بگیرید. در این شرایط، اطلاعات قابل اتکایی دارید که می توانید مورد توجه قرار دهید. می توانید بدانید شرط بندی یا چک کرده اند، چقدر برای تصمیم شان وقت گذاشته اند و از چه نوع Sizing استفاده می کنند. مثلا، چک سریع رقیب می تواند به این معنا باشد که دست ضعیفی دارد و شما می توانید برهمین اساس، بلوف بزنید. در این باره خیلی مثال ها می شود زد، ولی یک چیز واضح است: بهتر است قبل  از اینکه به رقبا اطلاعات بدهید، از آنها اطلاعات بگیرید. وقتی آماده یادگیری استراتژی پوکر شدید، حواستان باشد داشتن موقعیت از موارد حیاتی پوکر است و وقتی موقعیت دارید، باید دست های بیشتری بازی کنید.
دست هایی که تصمیم می گیرید بازی کنید، تا حد بسیاری بسته به موقعیتی است که در آن قرار دارید. هر چقدر دیرتر بازی کنید، می توانید دست های بیشتری رو کنید و فشار بیشتری به رقیب بیاورید.

2- با ریسک پایین شروع کنید

همیشه قبل از شروع بازی هایتان، این توصیه را مدنظر داشته باشید. خیلی از بازیکنان علاقه ای به انجام بازی های کم ریسک ندارند، ولی یادتان باشد در ابتدا هدف تان یادگیری استراتژی های پوکر و نه هدر دادن پول تان است. از این رو، می توانید چند دلیل برای شروع با ریسک پایین داشته باشید:

 • اول از همه، با دانستن اینکه پول زیادی قمار نمی کنید، راحت تر خواهید بود و حتی اگر در اول کار چیزی از دست دهید، آسیب جدی نمی خورید. می توانید بازی را یاد بگیرید و ریسک بالایی نکنید که خب در نتیجه، ایده بسیار خوبی است.
 • دوم اینکه با هر بار بالا بردن ریسک، سطح مهارت تان هم بالاتر رفته است. شروع از پایین ترین سطح باعث می شود با ضعیف ترین بازیکنان روبرو شوید و ضمن یادگیری بازی، پول تان را هم در رویارویی با بازیکنان خیلی بهتر، دور نریزید.
 • در نهایت، این کار باعث می شود تصویر کلی در خصوص پوکر را به دست آورید و تمام بازی را درک کنید. موقعیت ها را می فهمید و دست ها را کاملا درک می کنید. در پوکر، همه چیز از راه تمرین بهتر می شود.

قبل از شروع به یادگیری استراتژی های پوکر، باید مطمئن شوید در تک تک بازی هایی که حاضر می شوید، راحتید و حس خوبی دارید.

در ابتدا هدف تان یادگیری استراتژی های پوکر و نه هدر دادن پول تان است.

3- نزدیک به رقیب ولی تهاجمی بازی کنید

بسیاری از بازیکنان مبتدی، با زیادی باز بازی کردن، اشتباه بزرگی مرتکب می شوند. باید در اول کار، قوی ترین دست تان را بازی کنید. این باعث می شود کمتر بازی کنید، ولی وقتی تصمیم به اقدام گرفتید، رفتار تهاجمی تری داشته باشید.
بسیاری از رقبایتان در سطوح پایین، در بسیاری مواقع دست تصادفی بازی می کنند و تنها با تکیه بر همین توصیه، می توانید دست بالاتر را مقابل شان داشته باشید. استفاده از این توصیه سبب می شود بدون از دست دادن پول زیاد، پوکر را به شیوه مناسب یاد بگیرید.
از این رو، به جای بالاتر بردن فشار روی رقیب، سعی کنید خودتان Raise و قمار را انجام دهید. با دانستن اینکه شما قبل از Flop (پخش کردن 3 کارت به رو در اول بازی) دست بهتر را دارید، در بلندمدت منجر به پیروزی تان می شود.

اختصاصی مجله بخت و اقبال

با دانستن اینکه شما قبل از فلاپ دست بهتر را دارید، در بلندمدت منجر به پیروزی تان می شود.

4- از موقعیت استفاده کنید

وقتی می خواهید در مورد بازی کردن یا نکردن یک دست تصمیم بگیرید، یکی از مهم ترین فاکتورهایی که باید مدنظر قرار دهید، موقعیت است. وقتی دیرتر بازی کنید، پول بیشتری می برید، پس سعی کنید آنجا دست های بیشتری بازی کنید.
براساس عکس زیر، بهترین موقعیت برای پوکر Button که با BTN مشخص می شود، است که با نشستن در آنجا، می توانید دست های بیشتری نسبت به رقبا بازی کنید. برای عادت به این موضوع، اندکی زمان باید صرف کنید، ولی همیشه قبل از بازی، موقعیت تان را مدنظر قرار دهید.

با نشستن در نقطه BTN، می توانید دست های بیشتری نسبت به رقبا بازی کنید

5- فقط روی یک میز بازی کنید

این یکی از مهم ترین توصیه ها است. هدف تان یادگیری استراتژی های پوکر و به دست آوردن تمام اطلاعات است. از این رو باید بازی روی چند میز را برای آینده بگذارید و روی یک میز تمرکز کنید تا تمام اطلاعات لازم را بدست آورید. ببینید رقبا چطور بازی می کنند و چه دست هایی در ابتدای بازی رو می کنند. علاوه بر این، همان طور که گفتیم، روی استفاده از موقعیت تان و استراتژی بازی نزدیک ولی تهاجمی تمرکز کنید تا به نتایج خوبی برسید.

بازی روی چند میز را برای آینده بگذارید و روی یک میز تمرکز کنید

6- فقط زمانی که حس خوبی دارید، بازی کنید

در میز پوکر، احساسات دشمن تان هستند. درست است که وقتی باخت هایتان شروع می شود، حس ناراحتی و عصبانیت دارید و بالاخره باید با این مسائل کنار بیایید، ولی اوضاع را با حال بدتان در آغاز بازی ها، بدتر نکنید.
وقتی خسته، عصبانی یا مست هستیم، کارهای احمقانه ای می کنیم که ممکن است برایمان گران تمام شود. وقتی حس خوبی ندارید، سراغ پوکر نروید؛ کاری در نهایت باعث می شود بازیکن پوکر خیلی خوبی شوید.

12 توصیه کلیدی برای پیشرفت مبتدیان در پوکر (قسمت دوم) کلیک کنید

One Ping
 1. Pingback: آیا ارزش دارد در پوکر به دنبال جک پات برویم؟ – بخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *