سه کاری که نباید در اوماهای محدود به پات انجام دهید

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: تکنیک و تاکتیک پوکر

ویوین سالیبا دوران موفقی در پوکر داشته است. در اواخر سری جهانی پوکر در لاس وگاس، او نمایش بسیار خوبی در هولدم نامحدود داشت و در بین بیش از 10 هزار نفر شرکت کننده، چهارم شد و 308 هزار و 888 دلار جایزه گرفت. در ادامه او در رقابت های معتبر دیگری هم حضور پیدا کرده است.

با این حال، ورژن محبوب سالیبا همیشه اوماهای محدود به پات (Pot Limit Omaha) با نام اختصاری PLO بوده است؛ رقابتی که او از شرکت در تورنمنت های مربوط، مبالغ قابل توجهی به جیب زده است.

اوماهای محدود به پات با هولدم نامحدود متفاوت است. اوماها هم مثل هولدم، بازی ای است که از کارت های عمومی یا مشترک (Community Cards) بهره می برد؛ بازیکنان هم کارت های خودشان (Hole Cards) را به صورت رو به پشت تحویل می گیرند و آنها را برای ساختن بهترین ترکیب 5 کارتی، با کارت های عمومی (ارائه شده در 3 مرحله فلاپ، ترن و ریور) ادغام می کنند.

با این حال، تفاوت عمده ای بین اوماها و هولدم وجود دارد. در هولدم بازیکنان 2 کارت شخصی (Hole Cards) از دیلر می گیرند، ولی در اوماها تعداد این کارت ها، چهار تا است. بازیکنان باید 2 کارت از این 4 کارت را انتخاب و با کمک کارت های عمومی، بهترین ترکیب های ممکن را بسازند.

حواستان باشد همین مساله تفاوت دیگری بین اوماها و هولدم ایجاد می کند. در اوماها، بازیکنان باید دقیقا از 2 کارت‌شان برای ساخت ترکیب پوکر استفاده کنند  در حالی که در هولدم، بازیکنان می توانند از صفر، یک یا 2 کارت‌شان در کنار کارت های عمومی بهره ببرند و محدودیتی در این زمینه نیست.

اوماها پوکر یک بازی اکشن است، ولی می تواند شامل جابجایی های بزرگ هم بشود. خیلی از بازیکنان قبل از اوماها، سراغ یادگیری تگزاس هولدم می روند، چون تسلط بر مفاهیم مختلف تگزاس هولدم می تواند کمک بسیاری برای موفقیت در اوماها بکند.

اخیرا سالیبا در مصاحبه ای در خصوص استراتژی مربوط به PLO حاضر شده و در خصوص سه کاری که مبتدیان اوماهای محدود به پات نباید انجام دهند، صحبت کرده است. سالیبا قبل از هر چیز، درباره تورنمنت های اوماها صحبت می کند که برخلاف تورنمنت های هولدم، به هیچ وجه از اَنتی استفاده نمی کنند. گفتنی است در برخی از بازی‌های پوکر یک شرط اجباری وجود دارد که باید قبل از شروع دست توسط همه بازیکن‌ها پرداخت شود و به آن انتی  با نوشتار انگلیسی Ante می‌گویند.

از این رو، سالیبا به بازیکنان توصیه می کند که نباید موقع کوچک بودن استک در اوماها، صبر خود را از دست دهید، چون حتی تنها با 7 تا 10 شرط بزرگ هم فرصت بسیاری برای اقدام و ساخت دست مناسب خواهید داشت.

مورد بعدی که سالیبا خاطر نشان می کند، در خصوص هر دو ورژن نقدی و تورنمنتی PLO صادق است. سالیبا توصیه می کند دست های زیادی بازی نکنید. درست است که 4 کارت در اختیار دارید و همه چیز بسیار خوب به نظر می رسد، ولی همچنان باید گزینشی عمل کرده و مخصوصا در پات های چند نفره، با دقت وارد بازی ها شوید.

در نهایت، این بازیکن موفق دنیای پوکر، توصیه ای هم به بازیکنان هولدم نامحدود که قصد وارد شدن به اوماهای محدود به پات دارند، می کند که تصور نکنید PLO همانند هولدم نامحدود بازی می شود.

بسیاری از بازیکنان به اشتباه تصور می کنند PLO همان هولدم است که با 4 کارت انجام می شود و در نتیجه استراتژی هایی که باید برای هولدم نگه دارند، در اوماهای محدود به پات اعمال می کنند. این بازیکنان تفاوت های بین بازی ها از جمله شرط بندی محدود به پات مخصوص به PLO را درک نمی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *