یک مربی خوب پوکر چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال

حتما زیاد پیش آمده که دوستان پوکربازی دارید که به شما توصیه های زیادی می کنند یا حتی شما سعی دارید از آن ها یاد بگیرید، باید بدانید آن ها باید ویژگی های خاصی داشته باشند تا شما بتوانید از آن ها به بهترین نحو پوکر را بیاموزید. حتی ممکن است بخواهید به صورت آنلاین از نوشته های فردی که در پوکر تجربه بالایی دارد پوکر بیاموزید، او نیز نیاز است که در نوشته های خود برخی نکات را رعایت کند. یک مربی پوکر باید ویژگی های مختلفی دارا باشد. در این یادداشت به قلم کارلوس ولچ، قصد داریم پنج ویژگی مهمی که باید در یک مربی پوکر دنبالشان باشید را برایتان معرفی کنیم.

تجربه لازم در خصوص سطح بازی شما را داشته باشد

من تدریس را از دوران نوجوانی شروع کردم. عاشق ریاضیات دوره راهنمایی بودم و این علاقه ام باعث می شد بتوانم پاسخ همه سوالات دانش آموزانم را داشته باشم. با این که در دوران ابتدایی هم در ریاضی خیلی خوب بودم، به عنوان یک کودک، به منابع لازم دسترسی نداشتم. برای تدریس برخی مفاهیم در آن دوره مناسب نبودم، چون نمی توانستم تجربیات مرتبطی در آن مبحث داشته باشم.

مثلا می دانستم چه اعدادی فرد و کدام ها زوج هستند، ولی به راحتی نمی توانستم به یک دانش آموز ابتدایی توضیح دهم چرا یک عدد فرد و دیگری زوج است، ولی این که چرا اعداد اصلی، به این صورت شناخته می شوند را به راحتی برای دانش آموزان راهنمایی توضیح می دادم. اینجا برخلاف قبلی، تجربه مرتبط را در اختیار داشتم.

همین مساله در خصوص مربیگری پوکر هم صادق است. مربیان بسیار خوبی در گذشته داشته ام، ولی زمان هایی بود که حرف هم را نمی فهمیدیم، چون تجربه روزانه آن ها مربوط به سطوح بالاتر بود و من بیشتر در بازی های نرخ پایین حاضر می شدم. آن ها به راحتی توضیح می دادند اگر به سطوح بالاتر بروم، اشتباهاتم چطور توسط بازیکنان آن سطوح مورد استفاده قرار می گیرد، ولی دانش مناسبی در خصوص چگونگی استفاده من از اشتباهات بازیکنان سطوح پایین نداشتند، چون چیزی نبود که هر روز ببینند.

اگر می خواهید بیشترین پول را از رقبا ببرید، به دنبال مربی ای بروید که در حال حاضر در سطح شما، بیشترین درآمد را کسب می کند.

آماده است و می تواند در سطح آمادگی شما تدریس کند

پیدا کردن بازیکنی که در حال حاضر در بازی های سطح شما خوب عمل می کند، بسیار مهم است، ولی کافی نیست. این شخص باید آمادگی و توانایی لازم برای تدریس کارهایی که برای موفقیت انجام می دهد را داشته باشد.

گفتم که من به عنوان یک معلم سطح راهنمایی، آمادگی و اعتماد به نفس تدریس مفاهیم پایه ای را نداشتم. یکی دیگر از موانع کاری ام این بود که تمایلی برای تدریس مفاهیم پایه ای بیشتر نداشتم. اینکه کسی بودم که از کار با اعداد لذت می بردم، به این معنا نبود که بخواهم به کودکستانی ها بیاموزم چطور باید تا 100 بشمارند.

بازیکن برتر سطح شما شاید بیشتر از تدریس به شما، به بازی علاقه مند باشد. هر چقدر در پوکر تازه کارتر باشید، احتمال این بیشتر است. این ترجیح او کاملا قابل درک است و اگر این طور بود، باید او را از لیست نامزدهای مربیگریتان کنار بگذارید.

همچنین اگر کسی در لیست نامزدهایتان قرار داشت که مفاهیمی که شما نمی فهمید، او هم درک نمی کند، باید از روی نامش عبور کنید. برای تدریس مفاهیم مورد نظر، مربیتان باید خود را تا سطح شما پایین بیاورد یا شما خود را تا سطح او بالا ببرید.

بتواند حرف هایش را با ریاضیات ثابت کند

فهمیدن علت این دلیل وقتی من به عنوان یک معلم سابق ریاضی آن را بر زبان می آورم، آسان است. شاید شما معلم ریاضی نباشید، ولی احتمالا مثل من کله شق و لجباز باشید. من به شخصه تنها مواردی را از مربی ام می پذیریم که بارها و بارها امتحانشان کرده باشم و از لحاظ ریاضی برایم ثابت شوند. این کار نه تنها وقت بسیاری می گیرد، بلکه می تواند موجبات اشتباه بسیاری را هم فراهم کند.

مربی ای که بتواند توصیه اش را به صورت ریاضی با استفاده از محاسبه گر سهم شانس (ارزش مورد انتظار دست یک بازیکن از لحاظ ریاضی در یک دست پوکر، که از طریق ضرب میزان پول موجود در پات در احتمال برد بازیکن محاسبه می‌شود) همانند فلاپ زیلا (Flopzilla) ثابت کند، می تواند میانبر ارزشمندی در خصوص پروسه خرید ژتون ورودی ام (Buy-in) به مسابقات فراهم کند. هر مربی ای که نتواند گفته هایش را با داده ها یا محاسبات، ثابت کند، ممکن است با تغییر شرایط، توصیه هایش هم ضمانت اجرایی خطرناکی داشته باشد.

به شما اهمیت می دهد

به عنوان یک مربی تازه کار، نکته ای از قدیمی ترها شنیدم که سال های سال است یادم مانده است: دانش آموزان تا زمانی که بفهمند چقدر به آن ها اهمیت می دهید، اهمیتی به میزان دانش شما نمی دهند. وقتی تلاش می کردم به نوجوانان در سن بلوغ ریاضی درس دهم، این مساله موضوعی واضح برایم بود.  به نطرم در مورد پوکربازان هم کهدر  نتیجه گیری به مشکل خورده اند، مساله صدق می کند.

وقتی اوایل به پوکر شروع کردم، به سایت های آموزشی بسیاری ملحق شدم. ویدیوهای آموزشی مربیان خردمندی را تماشا می کردم که مفاهیم سطح بالایی را تشریح می کردند که تقریبا هیچ وقت یادم نمی ماندند. تا زمانی که وبسایت Tournament Poker Edge را پیدا نکرده بودم، اوضاع همین طور بود، ولی به یکباره همه چیز شروع به تغییر کرد. برخلاف گذشته، با معلمان سایت، به دوستان دنیای واقعی بدل شدم و می دانستم آنها واقعا صلاح مرا می خواهند.

قبل از آن، معمولا موقع گوش دادن به صحبت های مربیان به خواب می رفتم. بعدا وقتی منابع آموزشی از زبان کسانی که دوستانم تلقی می شدند، بیرون می آمد، تک تک نکته ها را به ذهن می سپردم. مربی ای را پیدا کنید که اگر نتیجه خوب نگیرید، احساس ناامیدی کند. من به عنوان یک معلم ریاضی، موقع موفقیت دانش آموزانم، احساسی شبیه دیدن معجزه پیدا می کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *