چطور Hole Card River بازی کنیم؟

سلسله مطالبآموزش پوکرمجله بخت و اقبال: روانشناسی پوکر

بازی Hole Card River از جمله بازی های رایج بین بازیکنان پوکر اوماها است و این یادداشت تامی آنجلو به معرفی آن می پردازد.

به آن به چشم بازی ای سودمند نگاه کنید. موقع نوشتن کتابم با عنوان Waiting for Straighters، دست های اولیه اوماهای محدود به پات را به 3 گروه شامل دست هایی با جفت، دست هایی با آس و سایر دست ها، تقسیم کردم. استریترها (Straighters) همه زیرمجموعه «سایر دست ها» هستند. استریتر در واقع دستی بدون جفت و بدون آس است که بیشتر از 2 شکاف در تمام دست نداشته باشد. مثلا J-T-8-6 یک استریتر به حساب می رود، ولی J-T-8-5 استریتر نیست.

انتظار برای استریتر به معنای فولد کردن تمام دست های غیر استریتر است که در واقع باید 90 درصد دست های گروه سوم فولد شود. زمان خارج از بازی زیاد است.

در ادامه یادداشت به شما نشان خواهم داد چطور باید Hole Card River را در اوماهای محدود به پات بازی کنید. تغییرات لازم در شیوه بازی را خودتان می توانید اعمال کنید.

هدف بازی

این بازی دو هدف دارد. اول لذت از انتظار در بازی شبه قمار بدون وسط گذاشتن چیزی است و دومی آموزش خودتان به وفاداری به اصول پیش فلاپتان موقع بی حوصلگی یا از دست رفتن تمرکز است.

چگونگی انجام بازی

برای انجام بازی، بعد از این که سومین کارتتان را گرفتید، به کارت ها نگاه کنید. این 3 کارت، فلاپ شما هستند. در ادامه، کارت چهارم ریور شما است (اگر با 5 کارت اولیه بازی می کنید، بعد از کارت چهارم به کارت هایتان نگاه کنید) این بازی کارت ترن ندارد.

بعد از اینکه کارت های فلاپ خود را دیدید یا دست مرده (دستی که مناسب بازی نیست) و یا دست قرعه (دستی که برای کامل شدن به یک یا دو کارت نیاز دارد) نصیبتان شده است. اگر آوت (کارت مناسب برای کامل کردن دست مدنظر) داشته باشید، احتمالا می دانید آن ها دقیقا چه هستند و در نتیجه در انتظارتان برای کارت ریور، بی صبرانه مشتاق دیدنش هستید. اگر 3 کارت اول من به شرح زیر رو شود:

و من در موقعیت زیر تیغ (بعد از شرط بزرگ) باشم، دست مرده گیرم آمده است. نمی توانم استریتر بسازم و این دست را از این موقعیت حتی اگر آس همخال یا جفت هم بسازم، بازی نمی کنم.

دست هایی که انتظارات را بسیار بالا می برد، زمانی گیرتان می آید که آن ها مثل 9-7-5 در زنجیره یکسانی قرار گیرند. جذاب ترین کارت های اولیه در Hole Card River هم سه کارت پشت سرهم مثل 9-8-7 است که تعداد آوت های بسیاری به خود می بیند. اگر بی بی، سرباز، 10، شش، پنج و 4 گیرم بیاید، استریتر ساختم و احتمالا به سراغ فلاپ خواهم رفت. همچنین اگر 9، 8 و 7 هم نصیبم شود، این دست را بازی می کنم. این شبیه یک میلیون آوت در یک بازی است!

این انتظار نه تنها هیجان آور است، بلکه سودمند هم هست، چون کمک می کند حواسم به اوضاع باشد. وقتی 3 کارت اولم 9-8-7 است، می دانم اگر شاه همخال یا غیرهمخال نصیبم شود، فولد خواهم کرد. در این صورت، اگر واقعا شاه همخال (یا دیگر کارت های نزدیک)، نصیبم شود، بیهوده به این فکر نمی کنم که واقعا باید تصمیمی جدید بگیرم. به راحتی فولد می کنم.

اگر انتظار برای استریترها زیادی برایتان سختگیرانه است، فقط امتحانش کنید. قبل از نگاه کردن به کارت آخرتان، مشخص کنید می خواهید کدام کارت ها را فولد کنید و کدام کارت ها شما را در موقعیت «بستگی دارد»، قرار می دهد. در ادامه ببینید می توانید به تصمیمتان پایبند بمانید یا نه.

هدف از این تمرین، فولد کردن دست هایی است که باید فولد کنید. در مورد پایان دادن به شکاف در بازی صحبت می کنم که به معنای فولد هم هست. چرا نباید شیوه بازی همراه با صبرتان، منجر به اراده قوی شود؟

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *