آموزش بازی 5 دست (Five Tricks) یا بارنگا (Barnga)

آموزش بازی 5 دست (Five Tricks) یا بارنگا (Barnga)

اینبار یک بازی کارتی جذاب با نام 5 دست (Five Tricks) یا بارنگا (Barnga) را به شما معرفی می‌کنیم.

تاریخچه بازی بارنگا

Sivasailam Thiagarajan در سال 1980 میلادی در زمانی که او و افراد زیادی در جریان کودتا در کشور لیبی با هم بودند، به دلیل تفاوت‌های فرهنگی که با هم داشتند، این بازی را طراحی کرد.

درباره تاریخچه این بازی جالب است بدانید که شبیه سازی از یک موضوع فرهنگی است.

این موضوع فرهنگی، مشکلات افرادی است که در هنگام تعامل با فرهنگ‌های جدید یا فرهنگ‌های متفاوت تجربه‌های مختلفی را کسب می کنند.

همچنین این بازی به بازیکنان کمک می‌کند تا بتوانند تیم‌سازی کنند و در مورد کارهایی که ممکن است انجام دهند، نیز به خوبی فکر کنند.

از سوی دیگر تمرینی برای برخورد با موقعیت‌های مختلف و سازگاری با فرهنگ‌های جدید نیز می باشد.

در کل بگوییم که این بازی همچون یک کلاس درس است.

خوبی آن نسبت به کلاس درس نیز این است که واقعا سرگرم کننده و جالب است.

یک توصیه مهم ما به شما این است که اگر تاکنون بازی 5 دست را انجام نداده اید، قبل از انجام آن نیز، لازم نیست که جزئیات بازی را مطالعه کنید. زیرا یک ویژگی مهم این بازی غافلگیرکننده بودن آن است. هر چه در بازی پیشروی کنید، لذت و رشد آن برای شما غافلگیرکننده خواهد بود و همین یک ویژگی جذاب است.

بازیکنانِ بازی

بازیِ کارتیِ 5 دست، برای تعداد بسیار زیادی از شرکت کنندگان (معمولاً ۹ تا ۴۰ نفر) طراحی شده است. قبل از بازی، شرکت کنندگان باید به گروه‌های مساوی سه، چهار یا پنج نفری (ایده‌آل ترین حالت: گروهِ 4 نفره) تقسیم شوند.

میزها در بازی

هر گروه یک میز اختصاصی خود را برای بازی دارد.

هر میز، چند مداد، یک کاغذ و مجموعه‌ای از چند دستورالعمل مخصوص آن میز، همچنین بخشی از دسته کارت 52تایی (برخی از کارت‌های عرشه حذف می شوند).

دسته کارت باقیمانده، شامل کارت‌های آس، 2، 3، 4، 5، 6 و 7 از چهار خال می باشد.

میزها باید شماره‌گذاری شوند.

بر روی میزها برگه قوانین بازی قرار دارد. بازیکنان بر روی میزهای خودشان می نشینند و چند دقیقه ای فرصت دارند که اگر دوست دارند برگه قوانین را مطالعه کنند.

سپس برگه قوانین جمع می شود و سپس همه بازیکنان باید کاملا ساکت باشند و اصلا با هم حرف نزنند.

البته برقراری ارتباط با هم از طریق ادا بازی یا نقاشی امکان پذیر است. با این حال، هیچ گفتار، زبان اشاره یا نوشتن کلمات واقعی مجاز نیست.

سپس تورنمنت شروع می شود.

انتقال بازیکنان بین میزها

هر میز نتیجه ای در بازی می گیرد، بر اساس این نتایج، برخی از بازیکنان به میزهای دیگر منتقل می‌شوند.

برنده (بازیکنی که بیشترین تعداد دست را برنده می‌شود) به میز بعدی با شماره‌ی بالاتر حرکت می‌کند و بازیکنی که کمترین تعداد دست را برنده می شود، به میز بعدی با شماره کمتر حرکت می‌کند. در میز با بالاترین شماره، برنده به میز با کمترین شماره می رود و در میز با پایین‌ترین شماره، بازیکنی که کمترین تعداد دست را برنده می‌شود، به میز با بالاترین شماره می‌رود.

زمانی که یک بازیکن از یک میز به یک میز جدید می رود، بر روی هر صندلی می تواند بنشیند.

در صورتی که بین تعداد بیشتر دست برده شده را کمترین دست برده شده بین 2 یا چند بازیکن تساوی بود، بازیکنان حالت مساوی می توانند از کارت‌های باقیمانده‌ی عرشه، کارت بکشند و هر بازیکنی که رتبه کارتش بیشتر بود، به سمت میز متناسب با شرایطش حرکت کند. رتبه بندی کارت‌ها به قوانین هر میز مربوط است. همانطور که پیش از این نیز اشاره کردیم، قوانین در هر میز کمی متفاوت است.

تغییر در قوانین بازی در هر میز با میز دیگر می تواند در هیجان و سردرگمی بازیکنان تاثیر زیادی داشته باشد. البته این تاثیر بدون قصد نبوده و خود طراح بازی نیز همین قصد را داشته است. هیجان و سردرگمی با وجود محدودیت در گفتار حتی بیشتر هم می شود.

قوانین مهم بازی

درباره برخی قوانین مهم از کارت ها و انتقال بین میزها گرفته تا صحبت نکردن بازی در بخش های قبلی صحبت کردیم. اما برخی قوانین مهم نیز در بازی کارتی 5 دست یا بارنگا وجود دارد که در این بخش به آن ها اشاره می کنیم:

هر دور از بازی تقریبا 5 دقیقه زمان می برد.

بازیکنان در هر راند از بازی می توانند 3 دست بازی کنند.

تعداد دست هایی که هر بازیکن می برد و می بازد باید روبروی اسم او در کاغذ ثبت شود.

این چند قانون، قوانین کلی بازی بودند که برای همه یکسان هستند، اما چند قانون نیز وجود دارد که از هر میزی به میز دیگر متفاوت می باشد. این قوانین را در بخش بعدی توضیح می دهیم. البته قوانین هر میز همانطور که ممکن است نسبت به میز دیگر متفاوت باشد، همانطور هم ممکن است با میز دیگر یکسان باشد.

این قوانین را در ادامه بخوانید.

قوانین مربوط به میز شماره 1 بازی

 1. یکی از بازیکنان (دیلر) کارت ها را بر بزند، کات کند و سپس به هر بازیکن دور میز از جمله خودش 5 کارت بدهد به طوری که کارت ها روی میز رو به پایین در مقابل بازیکن قرار بگیرند.
 2. رتبه بندی کارت ها (از بالا به پایین): آس، 7، 6، 5، 4، 3، 2.
 3. بازیکنی که در سمت چپ دیلر قرار دارد، اولین کارت دست اول را بازی می کند (خال این کارت، خال زمینه‌ی این دست خواهد بود.). او هر کارتی که بخواهد را می تواند بازی کند. سپس بازی در جهت حرکت عقربه های ساعت ادامه می یابد و هر بازیکن یک کارت بازی می‌کند.
 4. در صورتی که بازیکنی کارتی با خال زمینه داشته باشد بازی کند، در غیر اینصورت هر کارت دیگری می تواند بازی کند. بازیکنی که کارتش با خال زمینه باشد و بیشترین رتبه را بین کارت‌های بازی شده داشته باشد، برنده دست می شود و دست بعدی را شروع می کند. کارت‌هایی که در دست قبلی برنده شده بود را نیز در کنار خود خارج از بازی می‌گذارد.
 5. برنده‌ی هر دست، دست بعدی را شروع می کند.
 6. بازیکنی که در هر دور، بیشترین تعداد دست را برنده شود، برنده دست اعلام می شود.

قانون‌های مربوط به میز شماره 2 بازی

 1. قانون شماره 1 میز اول برای این میز هم برقرار است. (بخش قبلی را مطالعه کنید.)
 2. رتبه بندی کارت‌ها در این میز از بالا به پایین عبارتند از: 7، 6، 5، 4، 3، 2 و در آخر آس.
 3. این میز یک خال حکم (ترامپ) نیز دارد. این خال، خال خشت است.
 4. در بازی، بازیکنان باید به ترتیب نوبت خودشان یک کارت از دست خود را بازی کنند. شروع بازی توسط بازیکنی که در سمت چپ دیلر قرار دارد صورت می‌گیرد و او باید اولین کارت دست اول را بازی کند. خال این کارت، خال زمینه‌ی این دست خواهد بود. بازیکنان باید کارتی از خال زمینه بازی کنند، اما اگر از خال حکم کارتی نداشته باشد هر کارتی که بخواهد را بازی کند (از جمله کارتی از خالِ حکم). بازی در جهت حرکت عقربه های ساعت ادامه پیدا می‌کند.
 5. برنده دست بازیکنی است که کارت با خال حکم با بهترین رتبه را بازی کرده باشد. اما اگر حکمی در بین کارت ها وجود نداشت، برنده دست بازیکنی است که کارت با خال زمینه با بهترین رتبه را بازی کرده باشد.
 6. قانون 5 و قانون 6 میز شماره 1، در این میز نیز برقرار است.

قوانین مربوط به میز شماره 3 بازی

تمامی قوانین میز شماره 2 در میز شماره 3 نیز برقرار است، با این تفاوت که در این میز، کارت گشنیز کارت حکم است اما در میز شماره 2، کارت خشت حکم بود.

قوانین مربوط به میز شماره 4 بازی

تمامی قوانین میز شماره 2 در این میز برقرار است، با این تفاوت که در این میز خال دل حکم است و همچنین رتبه بندی کارت ها از بالا به پایین عبارت است از: آس، 7، 6، 5، 4، 3، 2.

قوانین مربوط به میز شماره 5 بازی

قواعد میز شماره 5 دقیقا مانند شماره 4 است با این تفاوت که خال حکم در اینجا، خال پیک می باشد.

دستورالعمل‌های مربوط به میز شماره 6 بازی

 • قانون شماره 1 مانند میزهای قبلی است.
 • رتبه بندی کارت ها از بالا به پایین: 7، 6، 5، 4، 3، 2 و آس.
 • بازیکن سمت چپ دیلر شروع کننده‌ی دست اول خواهد بود. او هر کارتی می تواند بازی کند. خال اولین کارتِ دست، خال زمینه‌ی دست نام دارد.
 • در جهت چرخش عقربه های ساعت، بازیکنان دیگر نیز هر کدام یک کارت بازی می کنند.
 • در صورتی که بازیکنی کارتی با خال زمینه داشته باشد باید آن را بازی کند، در غیر اینصورت هر کارت دیگری می تواند بازی کند. بازیکنی که کارتش با خال زمینه باشد و بیشترین رتبه را بین کارت‌های بازی شده داشته باشد، برنده دست می شود و دست بعدی را شروع می کند. کارت‌هایی که در دست قبلی برنده شده بود را نیز در کنار خود خارج از بازی می‌گذارد.
 • برنده هر دست، دست بعدی را شروع می کند.
 • بازیکنی که بیشترین تعداد دست را در یک دور ببرد، برنده دور خواهد بود.

قوانین مربوط به میز شماره 7 در بازی کارتی 5 دست

 • یکی از بازیکنان کارت ها را بُر بزند، کات کند و سپس بین بازیکنان پخش کند. هر بازیکن فقط باید 5 کارت دریافت نماید. هر 5 کارت نیز باید رو به پایین در مقابل بازیکن بر روی میز قرار بگیرند. زمانی که توزیع کارت به اتمام رسید، بازیکنان کارت های خود را برمی دارند و بازی از بازیکن شمت چپ دیلر (کسی که کارت ها را پخش کرد) آغاز می گردد.
 • اولین بازیکنی که بازی می کند هر کارتی از دستش را می تواند بازی کند و محدودیتی برای او وجود ندارد. خال کارتی که او بازی کند زمینه این دست از بازی می شود.
 • سپس بازیکنان بعد از این بازیکن، در جهت عقربه های ساعت هر کدام یک کارت بازی می کنند. این بازیکنان باید از خال زمینه پیروی کنند اما اگر از خال زمینه کارتی نداشتند، هر کارت دیگری هم می توانند بازی کنند (از جمله خال حکم).
 • خشت، حکم این میز است.
 • برنده‌ی دست وسط بازیکنی است که خشت با رتبه بالاتر را بازی کرده باشد. اما اگر خشتی بازی نشده بود، برنده‌ی دست وسط بازیکنی است که خال زمینه با رتبه بالاتر را بازی کرده باشد. هر بازیکنی برنده‌ی یک دست شود، دست بعدی را شروع می کند.
 • رتبه بندی کارت ها از بالا به پایین به ترتیب عبارت است از: آس، 7، 6، 5، 4، 3 و 2.

قوانین مربوط به میز شماره 8:

تمامی قوانین مانند میز شماره 7 است فقط با این تفاوت که در میز شماره، گشنیز حکم است و رتبه بندی کارت ها نیز از بالا به پایین به ترتیب عبارت است از: 7، 6، 5، 4، 3، 2 و آس.

قوانین مربوط به میز شماره 9:

دستورالعمل‌های میز شماره 9 و میز شماره 7 با هم یکسان است، با این تفاوت که در این میز دل حکم است.

قوانین مربوط به میز شماره 10:

قواعد میز شماره 10 و میز شماره 8 با هم یکسان هستند. فقط با این تفاوت که در اینجا پیک حکم است.

توضیحات تکمیلی درباره بازی کارتی 5 دست یا بارنگا

تعداد دورهایی که بازیکنان در هر میز بازی می کنند، اغلب برابر با تعداد میزها است. البته اگر زمان محدود باشد، به تعداد دوری که امکانش وجود دارد بازیکنان بازی می کنند.

در پایان مسابقات، بازیکنان احتمالاً متوجه خواهند شد که میزها یا بازیکنان مختلف با قوانین متفاوتی بازی می‌کنند.

باید برای شرکت کنندگان توضیح داده شود که چه اتفاقی افتاده است و چگونه قوانین در هر میز متفاوت بوده است.

هر بازیکنی که در کل بیشترین تعداد دست را برنده شده باشد، برنده کل بازی خواهد بود.

حرف آخر

این بازی با بازی های کارتی دیگر متفاوت است و به شکلی جدید انجام می شود. احتمالا برای شما انجام آن هیجان انگیز باشد. بازی کارتی 5 دست که با نام بارنگا نیز شناخته می شود، در این مطلب بطور کامل آموزش داده شد که امیدواریم برای شما کافی بوده باشد و از انجام آن با دوستانتان لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *