راهنمای انجام بازی کارتی پنتون برای مبتدیان

راهنمای انجام بازی کارتی پنتون برای مبتدیان

آیا واژه “پنتون – Pontoon” برای شما دارای معنا است؟  منظور ما از پنتون پل شناور نیست، بلکه در حال صحبت از یک بازی کارتی هستیم.

در صورتی که از علاقه مندان به بلک جک هستید، احتمالاً با این بازی نیز برخورد کرده باشید. اما آیا می‌دانید پنتون واقعا چیست و چه ارتباطی با بلک جک دارد؟ آیا با چگونگی انجام این بازی کارتی آشنایی دارید؟

تمامی این‌ها و موارد دیگر در این مقاله از مجله بخت برای شما بررسی خواهند شد. بنابراین، اگر تمایل دارید با ما به دنیای پنتون سفر کنید. ما تاریخچه پنتون، قوانین بازی و تفاوت آن با بلک جک را به شما معرفی خواهیم کرد. در عین حال به برخی از نکات و ترفندهای استراتژی پنتون می‌پردازیم.

تاریخچه پنتون

بیایید از ابتدا شروع کنیم. پنتون از کجا آمده و چگونه تکامل یافته است؟

برای شروع، لازم است بدانید که نام این بازی کارتی در ایتدا پنتون نبوده است. عنوان اصلی آن در واقع وینگت-اون (Vingt-Un) بوده است. راه از جمله دیگر عناوین مربوط به بازی می‌توان به “نسخه خانگی بریتانیایی بیست و یک” اشاره کرد.

وینگت اون اولین بار در قرن ۱۸ در فرانسه، بریتانیا و پروس به رسمیت شناخته شده است. اولین قوانین مربوط به بازی در سال ۱۸۰۰ در بریتانیا منتشر شد؛ این در حالیست که قوانین پیچیده‌تر در طول قرن ۱۹ به موارد قبلی اضافه شده‌اند.

عنوان پنتون برای اولین بار در طول جنگ جهانی در بریتانیا برای این بازی به کار برده شد. گفته می‌شود که واژه “پنتون” صرفاً نسخه تغییر یافته‌ای است که سربازان برای اشاره به عنوان فرانسوی “وینگت-اون” استفاده می‌کردند.

با این حال، “پنتون” بلافاصله مورد توجه قرار نگرفت. در سال ۱۹۳۹، این بازی کارتی هنوز با عنوان وینگت-اون شناخته می‌شد؛ این در حالیست که پنتون یک اصطلاح جایگزین بود.

محبوبیت این بازی همچنان افزایش یافت و تا سال ۱۹۸۱ به سومین بازی کارتی محبوب در بریتانیا تبدیل شد؛ درست پس از رامی و ویست. یکی از دلایل محبوبیت رو به رشد بازی، گسترش گسترده بلک جک یا بیست و یک بود.

قوانین بازی کارتی پنتون

خبر خوب این است که اگر با بلک جک آشنایی دارید، قوانین بازی با ورق پنتون مشکل چندانی برای شما ایجاد نخواهد کرد.

بازی پنتون با دیک استاندارد ۵۲ کارتی و بدون جوکر انجام می‌شود. به طور معمول ۲ تا ۴ بازیکن در این بازی حضور پیدا می‌کنند. با این حال انجام بازی تا ۸ نفر نیز امکان پذیر است.

در پنتون، آس می‌تواند ارزش ۱ یا ۱۱ را داشته باشد. این در حالیست که کارت‌های تصویر (یا کارت‌های کورت) هر کدام دارای ۱۰ امتیاز هستند. اگر دو کارتی که در اختیار دارید یک کارت آس و یک کارت تصویر، یا یک کارت آس و یک ده باشند، امتیاز برابر با ۲۱ خواهد بود.  به این ترکیب “طبیعی – natural” یا “وینگت-اون طبیعی” گفته می‌شود. این ترکیب “پنتون” نیز نامیده می‌شود.

هدف از بازی کارتی پنتون جمع آوری کارت‌هایی با ارزش بالاتر از بانکدار است. با این حال مجموع این ترکیب هرگز نباید از ۲۱ تجاوز کند.

از آنجایی که پنتون یک بازی به اصطلاح بانکی است، تمامی بازیکنان در برابر افرادی به عنوان بانکدار به رقابت می‌پردازند. بانکدار می‌تواند به طور تصادفی انتخاب شود؛ به عنوان مثال فردی که بالاترین کارت را می‌کشد. در ادامه بانکدار یک کارت رو به پایین در اختیار هر بازیکن قرار می‌دهد. بانکدار برخلاف بازیکنان اجازه ندارد به کارت‌های خود نگاه کند.

نحوه انجام بازی پنتون: گام به گام

بازی پنتون

از آنجایی که این راهنما برای افراد مبتدی تدوین است، طبیعی است که فرآیند بازی پنتون را به چند مرحله ساده تقسیم کنیم. بنابراین، بدون هیچ بحث اضافی می‌توانید در ادامه با نحوه انجام بازی کارتی پنتون آشنا شوید.

شرطبندی کنید

اولین قدم شرط بندی است. این کار قبل از تقسیم شدن کارت‌ها انجام می‌شود. هنگامی ‌که هر بازیکن شرط خود را مشخص کرد، بازی آغاز خواهد شد.

کارت‌های خود را دریافت کنید

بانکدار دو کارت رو به پایین به هر بازیکن، از جمله خودش می‌دهد. تا زمانی که تمامی بازیکنان کارت خود را در اختیار نگرفته باشند، کارت‌ها نمی‌توانند برداشته شوند.

تصمیم به ادامه یا توقف

گام بعدی این است که هر بازیکن در رابطه با عملکرد خود تصمیمی بگیرد. شما می‌توانید بر روی میز ضربه بزنید (کارت دیگری بردارید) یا توقف کنید (کارت دیگری نگرفته و با آنچه که از قبل دارید بازی کنید). در اینجاست که باید در نظر بگیرید چه میزان به ۲۱ نزدیک هستید. اگر احتمال دارد که یک کارت دیگر امتیاز شما را به بالای ۲۱ برساند، حرکت صحیح ممکن است این باشد که با کارت‌هایی که از قبل در اختیار دارید توقف کنید.

انتخاب دابل داون (Double Down)

اگر تصمیم به دابل داون یا دو برابر کردن دارید، شرط خود را دو برابر کرده و یک کارت اضافی دریافت خواهید کرد. با این حال به یاد داشته باشید که در صورت دابل داون دیگر امکان گرفتن کارت را نخواهید داشت.

تصمیم به تقسیم

شما همچنین می‌توانید تقسیم را انتخاب کنید. این کار در صورتی امکان پذیر است که دو کارت اول شما هر دو دارای ارزشی برابر باشند. اگر به دنبال اسپلیت یا تقسیم هستید، هر کارت خود را به عنوان یک دست بازی می‌کنید. در این وضعیت باید یک شرط اضافی بر روی شرط اصلی خود قرار دهید.

بدانید که چه زمانی باید تسلیم شوید

آخرین اما نه کم اهمیت ترین نکته که باید بدانید این است که شما می‌توانید در هر زمانی قبل از ادامه دادن یا دابل داون، تسلیم شوید. اگر تسلیم شوید، به این معنی است که نیمی‌ از شرط اولیه خود را رها کرده‌اید و دست به اتمام رسیده است. اگر گمان می‌کنید که نمی‌توانید بانکدار را شکست دهید، این اقدام خوبی خواهد بود.

تریک پنج کارتی در پنتون

مطمئناً تا به حال متوجه شده‌اید که بهترین دستی که می‌توانید در این بازی در اختیار داشته باشید یک پنتون است.

با این حال، چیزی به نام “تریک پنج کارتی” نیز وجود دارد. تریک پنج کارتی مستلزم داشتن پنج کارت بدون تجاوز از ۲۱ امتیاز است. اکنون سوالی که همه شما می‌پرسید این خواهد بود: “آیا تریک پنج کارتی پنتون را شکست می‌دهد؟” یک دست سه یا چهار کارتی با ارزش ۲۱ امتیاز، همه چیز به جز پنتون را شکست خواهد داد. پنتون شکست ناپذیر است.

علاوه بر این، پرداخت برای بازیکنانی که پنتون یا تریک پنج کارتی در اختیار دارند، دو برابر خواهد بود.

ارزش کارت‌ها در پنتون

ما پیش از این به مهم‌ترین کارت‌ها اشاره کرده‌ایم. حال اجازه دهید که تمام کارت‌های موجود در پنتون و مقادیر امتیازی آن‌ها را به تفکیک بررسی کنیم:

  • آس (به ارزش ۱۱ امتیاز یا ۱ امتیاز)
  • شاه، بی بی و سرباز یعنی کارت‌های کورت (به ارزش ۱۰ امتیاز)
  • ۱۰، ۹، ۸، ۷، ۶، ۵، ۴، ۳، ۲ (برابر با ارزش امتیازی آن‌ها)

نکات مربوط به استراتژی پنتون

مانند اکثر بازی‌های کارتی، نکات خاصی وجود دارد که می‌توانند هنگام بازی با کارت به شما یاری برسانند.

یکی از اساسی‌ترین استراتژی‌های موجود در پنتون این است که بر اساس دست خود و کارت رو شده دیلر اقدام خود را به انجام برسانید. این به معنای ترکیبی از موارد زیر است:

  • ضربه زدن (برداشتن یک کارت دیگر)
  • توقف (بدون دریافت کارت بیشتر)
  • دو برابر کردن (شرط خود را دو برابر کرده و یک کارت دیگر بگیرید)

علاوه بر این، شما نباید از تسلیم شدن بترسید. اگر گمان نمی‌کنید که دستی برنده را در اختیار دارید، تسلیم شدن یک اقدام کاملاً منطقی خواهد بود.

بلک جک در برابر پونتون

بلک جک در برابر پونتون

همانطور که تاکنون دریافته‌اید، پنتون بدون شک بسیار شبیه به بلک جک است. با این حال، در با این که این دو بازی با هم مرتبط هستند، اما دو بازی کارتی متمایز محسوب شده و دارای قوانین و استراتژی‌های متفاوتی هستند.

اگر قصد مقایسه این دو بازی کارتی را دارید، راهنمای بلک جک ما را از دست ندهید. ما مطمئن هستیم که با خواندن این راهنما تا پایان، درجریان کامل تفاوت‌ها کاملاًقرار خواهید گرفت.

امیدواریم که این مطالعه این مطلب لذت برده و نکات جدیدی فرا گرفته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *