تاریخ:مارس 25, 2023
بازی آس ها در پات

معرفی بازی آس ها در پات (Aces In The Pot) با تاس

به این مطلب از سری مطالب آموزش بازی‌های با تاس در سایت بخت خوش آمدید. در این مطلب ما نحوه کامل انجام بازی آس ها در پات (Aces In The Pot) با تاس، را پوشش خواهیم داد. مقاله را با توضیح مفهومات عمومی این بازی و نحوه انجام آن شروع می‌کنیم، سپس جزئیات بیشتری از بازی را بیان می‌کنیم.

این بازی توسط 2 یا تعداد بیشتر بازیکن انجام می‌شود. برای انجام بازی آس ها در پات (Aces In The Pot)، شما نیاز به 2 تاس دارید. همچنین به ازای هر بازیکنی که در بازی شرکت می‌کند، 2 توکن (یا همان چیپ) نیز نیاز است. توکن یا چیپ، به چیزهایی شبیه به سکه که در رنگ‌های مختلف در کازینوها دیده می‌شوند، می‌گویند.

هدف از انجام بازی

هدف از انجام بازی آس ها در پات (Aces In The Pot)، برای هر بازیکن این است که بازیکنی باشد که، زمانی که تنها یک توکن در بازی باقی مانده است، تاس‌ها را به شکل امنی بریزد (پرتاب کند). به ریختن 2 تاس با هم در 3 نوبت پشت سر هم بدون آوردن 6، پرتاب امن می‌گویند.

توکن‌ها به 2 شکل از دست می‌روند:

  • اگر تاسی که پرتاب شد، عدد 1 (به آن آس نیز می‌گویند) را نشان دهد.
  • یا اگر تاسی که پرتاب شد، عدد 6 را نشان دهد.

اگر یکی از تاس‌هایی که بازیکن در نوبت خود می‌ریزد، عدد 1 را نشان داد، بازیکن باید یکی از توکن‌هایش را در وسط میز قرار دهد.

اما اگر یکی از تاس‌هایی که بازیکن در نوبت خود می‌ریزد، عدد 6 را نشان داد، باید به بازیکنی که در سمت چپ او نشسته است، یک توکن بدهد. یعنی بازیکنی که تاس را ریخته است و 6 آورده به بازیکن سمت چپ خودش یک توکن می‌دهد.

برای اعداد دیگر هیچ کاری انجام نخواهد شد.

مثال از بازی

یک بازی آس ها در پات با 4 بازیکن را در نظر بگیرید.

فرض کنید بازیکن شماره 1، بازی را شروع می‌کند. او دو تاس را برمی‌دارد و در وسط میز می‌ریزد. دو تاس، اعداد 1 و 4 را نشان می‌دهند. بازیکن 1، به دلیل وجود عدد 1 در یکی از تاس‌ها، باید یک توکن در وسط میز قرار دهد. برای تاس عدد 4 هیچ کاری انجام نخواهد داد.

سپس بازیکن بعدی یعنی بازیکن شماره 2، 2 تاس را برمی‌دارد و می‌ریزد. برای او، اعداد 2 و 3 می‌آیند. بنابراین این بازیکن هیچ کاری انجام نخواهد داد.

بعد از بازیکن 2، بازیکن 3، تاس‌ها را پرتاب می‌کند. برای او اعداد 6 و 5 می‌آیند. به ازای آمدن 5، بازیکن هیچ کاری انجام نمی‌دهد. اما برای آمدن 6، باید بازیکن 3، به بازیکن سمت چپش (یعنی بازیکن 4) یک توکن بدهد.

نوبت بازی به بازیکن شماره 4 می‌رسد. او نیز تاس‌ها را به نوبه‌ی خود در وسط میز پرتاب می‌کند. برای او یک 2 و یک 6 می‌آید. بازیکن 4، به ازای آمدن 6 باید یک توکن به بازیکن سمت چپ خود یعنی بازیکن 1 بدهد. به ازای آمدن 2 نیز هیچ کاری انجام نخواهد داد.

بازی دوباره به بازیکن 1 می‌رسد. او تاس‌ها را پرتاب می‌کند و برای او 1 و 6 می‌آید. او یک توکن را در وسط میز قرار می‌دهد و یک توکن را به نفر سمت چپ خود می‌‌دهد. بنابراین دیگر توکنی ندارد.

اگر یک بازیکن توکن‌هایش تمام شود، در بازی باقی خواهد ماند اما دیگر تاس پرتاب نخواهد کرد تا زمانی که دوباره به او توکن برسد. زمانی که دوباره توکن داشته باشد می‌تواند تاس پرتاب کند.

بازی همینطور بصورت ساعتگرد ادامه پیدا می‌کند.

برنده شدن

زمانی که فقط یک توکن در بازی باقی می‌ماند و توکن‌های دیگر همه در وسط میز قرار می‌گیرند، قوانین جدید معرفی می‌شود.

اولین بازیکنی که دو تاس را سه بار پشت سر هم پرتاب کند و 6 نیاورد، توکن‌های وسط میز را برنده می‌شود.

اگر بازیکنی در تاس‌ها 1 بیاورد، دیگر لازم نیست یک توکن در وسط میز قرار دهد.

فرض کنید در بازی، بازیکن شماره 3، یک توکن دارد و دیگر بازیکنان هیچ توکنی ندارند. بازیکن 3، تاس‌ها را در وسط می‌ریزد، بار اول 6 نمی‌آورد، بار دوم 6 نمی‌آورد اما بار سوم، یک 2 و یک 6 می‌آورد. تک توکن خود را به بازیکن سمت چپ (بازیکن 4) می‌دهد. بازیکن 4، در اولین پرتاب خود یک 1 می‌آورد و یک 6. همانطور که گفتیم در این مرحله از بازی برای تاس 1، لازم نیست توکنی را در وسط قرار دهند. اما برای تاس 6، بازیکن باید توکن خود را به نفر سمت چپ (بازیکن 1) بدهد.

بازیکن 1، سه بار دو تاس را وسط می‌ریزد و در هیچ کدام، 6 نمی‌آورد، بنابراین تمام توکن‌های وسط میز را برنده می‌شود. بنابراین برنده‌ی بازی، بازیکن شماره 1 خواهد بود.

مرور قوانین بازی آس ها در پات

اگر یک بازیکن، با پرتاب 2 تاس، دوتا 1 بیاورد، 2 توکن در وسط میز قرار خواهد داد. در صورتی که بازیکن دوتا 1 بیاورد، اما فقط یک توکن داشته باشد، فقط همان یک توکن به وسط میز خواهد رفت.

از طرفی، اگر یک بازیکن، با پرتاب 2 تاس، دوتا 6 بیاورد، 2 توکن به بازیکن سمت چپش خواهد داد. همچنین در صورتی که بازیکن دوتا 6 بیاورد، اما فقط یک توکن داشته باشد، فقط همان یک توکن را به بازیکن سمت چپ خود خواهد داد.

اگر یک بازیکن فقط یک توکن داشته باشد و با پرتاب 2 تاس، یک 1 و یک 6 بیاورد، آن تک توکن به وسط میز خواهد رفت.

زمانی که تعداد توکن‌های کل بازیکنان با هم به 1 توکن رسید و باقی توکن‌ها در وسط میز بودند، هر بازیکن باید 3 بار دو تاس را پرتاب کند و هر 3 پرتابش، پرتاب‌هایی امن باشند، یعنی 6 نیاورد، تا بتواند برنده بازی باشد. در این مرحله، اگر یک بازیکن، تاس 1 بیاورد، لازم نیست توکنی را در وسط میز قرار دهد.

اگر یک بازیکن، 2 توکن داشته باشد و دیگر بازیکنان توکنی نداشته باشند و بازیکنی که 2 توکن دارد، با پرتاب دو تاس، دوتا یک بیاورد، تنها یکی از توکن‌های او به وسط میز خواهد رفت. و بازیکنان شروع به پرتاب‌های امن خواهند کرد.

امیدواریم از آموزش بازی آس ها در پات لذت برده باشید. برای آشنایی با دیگر بازی‌های مناسب دورهمی با تاس و کارت، به بخش بازی‌های دورهمی در سایت بخت سر بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *