تاریخ:آگوست 16, 2022
بازی تاس و برد گیم مارتنیتی (martinetti)

معرفی بازی تاس و برد گیم مارتنیتی (martinetti)

مقدمه

به این مطلب از سری مطالب آموزش بازی‌های با تاس و مناسب دورهمی در سایت بخت خوش آمدید. در این مطلب ما نحوه کامل انجام بازی تاس و برد گیم مارتنیتی (martinetti) را پوشش خواهیم داد. مقاله را با توضیح مفهومات عمومی این بازی و نحوه انجام آن شروع می‌کنیم، سپس جزئیات بیشتری از بازی را بیان می‌کنیم.

بازی تاس و برد گیم مارتنیتی

بازی تاس و برد گیم مارتنیتی (martinetti)، یک بازی آسان با تاس است که برای انجام توسط چندین بازیکن بسیار مناسب می‌باشد. شما برای برنده شدن در این بازی، به کمی شانس نیاز دارید.

برای انجام این بازی به چه چیزهایی نیاز داریم؟

شما برای انجام بازی تاس مارتنیتی، اولاً نیاز به 3 عدد تاس دارید. ثانیاً هر بازیکن یک مهره نیاز دارد تا با آن بازی کند. رنگ‌های مهره‌ها باید با هم متفاوت باشد. همچنین به یک بُرد یا صفحه بازی مارتنیتی احتیاج دارید که هم می‌توانید از فروشگاه‌ها خریداری کنید و هم اینکه خودتان آن را بسازید. برد بازی تاس مارتنیتی از یک جدول با 2 ردیف و 12 ستون تشکیل شده است. در ردیف اول و دوم از سمت چپ به راست، اعداد 1 تا 12 نوشته شده است.  خانه شروع، خانه پایین سمت چپ با شماره 1 است و خانه انتهایی، خانه سمت چپ و بالا با شماره 1 می‌باشد. در تصویر زیر، تصویری از یک برد این بازی را مشاهده می‌کنید.

برد مخصوص بازی تاس مارتنیتی به همراه 3 تاس و مهره‌های بازیکنان
برد مخصوص بازی تاس مارتنیتی به همراه 3 تاس و مهره‌های بازیکنان

و در آخر برای انجام این بازی به 2 بازیکن یا بیشتر، نیاز است.

بازیکنان در این بازی باید چه کنند و به دنبال چه چیزی باشند؟

برای پاسخ به این سوال، باید هدف از انجام بازی برد گیم مارتنیتی را مشخص کنیم.

هدف از انجام این بازی این است که اولین بازیکنی باشید که مهره‌تان را در سراسر برد حرکت می‌دهید. یک مهره می‌تواند به ترتیب به عدد بعدی در توالی پیش برود، زمانی که آن عدد بر روی تاسی که بازیکن ریخته است، به نمایش درآید.

آن عدد می‌تواند بر روی یکی از تاس‌ها دیده شود، یا از ترکیب دو یا سه تا از تاس‌ها بوجود بیاید.

انجام بازی

بازی از خانه شروع (خانه پایین سمت چپ‌ترین با شماره 1) شروع می‌شود و در خانه نهایی (خانه سمت چپ‌ترین در ردیف بالا با شماره 1) پایان می‌یابد. و بازیکن از خانه شروع، شروع به حرکت به سمت راست می‌کند تا به 12 برسد. سپس بالا می‌رود و از خانه 12 ردیف بالا به سمت چپ حرکت می‌کند تا به خانه پایان برسد.

در نوبت هر بازیکن، آن‌ها هر سه تاس را می‌ریزند. اگر یکی یا بیشتر از تاس‌ها، عددی برابر با عدد خانه بعدی باشد، بازیکن می‌تواند پیش برود. در صورتی که بازیکنی بتواند پیشروی کند، دوباره باید رول کند.

اگر بازیکنی نتواند پیشروی کند، نوبت بازی بصورت ساعتگرد به بازیکن سمت چپ او می‌رسد.

مثال از انجام بازی مارتنیتی

فرض کنید، 3 بازیکن با مهره‌های آبی، قرمز و سبز شروع به انجام بازی تاس و برد گیم مارتنیتی می‌کنند.

اولین بازیکنی که بازی را شروع می‌کند، بازیکن رنگ قرمز است. او نوبت خود را با ریختن 3 تاس شروع می‌کند. یکی از تاس‌ها عدد 1 را نشان می‌دهد، بنابراین او می‌تواند مهره‌ی خود را در خانه 1 قرار دهد و بازی را شروع کند. همانطور که پیش از این گفتیم، زمانی که یک بازیکن تاس می‌ریزد و موفق به پیشروی می‌شود او می‌تواند دوباره تاس‌ها را بریزد. از این رو، بازیکن قرمز، دوباره 3 تاس را می‌ریزد. یکی از تاس‌ها عدد 2 را نشان می‌دهد. بنابراین این بازیکن به خانه شماره 2 حرکت می‌کند.  باز هم او تاس‌ها را می‌ریزد. این بار اما عدد 3 بر روی هیچکدام از تاس‌ها نمی‌آید. بنابراین بازیکن قرمز از پیشروی کردن ناکام می‌ماند و نوبت به بازیکن سمت چپ او یعنی بازیکن سبز می‌رسد.

بازیکن سبز نیز 3 تاس را می‌ریزد. اما عدد 1 بر روی هیچ یک از تاس‌ها نمی‌آید و او قادر به بازی نخواهد بود. بنابراین نوبت بازی به بازیکن سمت چپ او یعنی بازیکن آبی می‌رسد.

آبی 3 تاس را می‌ریزد و یکی‌شان عدد 1 را و یکی هم 2 را نشان می‌دهد. از این رو او بازی خود را شروع می‌کند و در یک نوبت به خانه 1 و سپس به خانه 2 می‌رود. حال بازیکن آبی و قرمز هر دو در خانه 2 هستند. آبی دوباره تاس‌ها را می‌ریزد. اما 3 برای او نمی‌آید و دوباره نوبت به بازیکن قرمز می‌رسد.

بازیکن قرمز 5، 1 و 2 می‌آورد. او 2 و 1 را با هم ترکیب می‌کند و 3 می‌سازد. سپس مهره خود را به خانه شماره 3 پیش ببرد. و دوباره تاس‌ها را می‌ریزد.

بازی به همین ترتیب ادامه می‌یابد و بازیکنان پیشروی می‌کنند.

برنده شدن در بازی مارتنیتی چگونه است؟

اولین بازیکنی که به خانه‌ی انتهایی 1 می رسد، بازی را برنده می شود!

آیا این بازی قانون خاصی دارد؟

تاس‌ها را می‌توان برای پیشروی کردن با هم ترکیب کرد تا برابر با عدد خانه مورد نیاز باشد، اما یک تاس فقط یک بار در هر بار ریختن استفاده می‌شود.

حرف آخر

در این مطلب بصورت کامل، قوانین بازی تاس و برد گیم مارتنیتی (martinetti)، نحوه انجام این بازی، و محاسبه امتیاز و مشخص کردن برنده را توضیح دادیم. امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و همچنین از انجام این بازی در دورهمی‌هایتان لذت ببرید. اگر می‌خواهید آموزش ویدئویی این بازی را تماشا کنید، این لینک را از دست ندهید.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.