بازی کارتی قاشق ها

معرفی بازی کارتی قاشق ها (Spoons)

به این مطلب از سری مطالب آموزش بازی‌های کارتی و مناسب دورهمی در سایت بخت خوش آمدید. در این مطلب ما نحوه کامل انجام بازی کارتی قاشق ها (Spoons) را پوشش خواهیم داد. مقاله را با توضیح مفهومات عمومی این بازی و نحوه انجام آن شروع می‌کنیم، سپس جزئیات بیشتری از بازی را بیان می‌کنیم.

مقدمات

این بازی با یک دسته کارت 52تایی استاندارد و تعدادی قاشق انجام می‌شود. تعداد قاشق‌ها باید یکی کمتر از تعداد بازیکنان باشد.

توزیع کارت

دیلر باید به هر بازیکن 4 کارت بدهد. این کارت‌ها را یکی یکی بین بازیکنان پخش می‌کند. دسته کارت باقیمانده بصورت رو به پایین در کنار دیلر قرار می‌گیرد. همچنین قاشق‌ها در وسط میز قرار می‌گیرند.

هدف بازی

هدف از انجام این بازی این است که زمانی که یک دور از بازی به اتمام می‌رسد، تنها بازیکنی نباشید که قاشق ندارد.

زمانی که یکی از بازیکنان در دست خود یک چهارتایی یا همان کاره (4 کارت از یک رتبه) داشته باشد، آن بازیکن سریعا یک قاشق برمی‌دارد و دیگر بازیکنان نیز باید از وسط میز هر کدام یک قاشق بردارند. از آنجایی که تعداد قاشق‌ها یکی کمتر از تعداد بازیکنان است، همیشه یک بازیکن بدون قاشق می‌ماند.

اگر به بازی‌های کارتی مناسب برای دورهمی علاقه دارید، می‌توانید آموزش بازی ورق شیپس هد (Sheepshead) را نیز مطالعه کنید.

انجام بازی کارتی قاشق ها

ابتدا این نکته را در نظر بگیرید که در طی انجام بازی، بازیکنان باید کارت‌های خود را از دیگر بازیکنان پنهان نگه دارند. همانطور که گفتیم در شروع بازی، هر بازیکن 4 کارت خواهد داشت.

بازی، با نگاه کردن دیلر به بالاترین کارت از دسته کارت‌های باقیمانده شروع می‌شود. سپس دیلر دو راه دارد، یا این کارت را در سمت چپ خود، رو به پایین می‌گذارد تا بازیکن سمت چپش آن را بردارد و یا اینکه آن را با یکی از کارت‌های درون دستش تعویض می‌کند و کارت جایگزین شده‌ی دستش را در سمت چپ خود، رو به پایین می‌گذارد تا بازیکن سمت چپش آن را بردارد.

پس از اینکه کارت را یک بازیکن در سمت چپ خود روی میز قرار داد، بازیکن بعدی می‌تواند آن کارت را بردارد و دقیقا یکی از دو راه‌هایی که معرفی کردیم را انجام دهد. یعنی یا آن را در سمت چپ خود رو به پایین روی میز قرار دهد. یا با یکی از کارت‌های دستش عوض کند و … .

 در این زمان که بازیکن بعدی این کارت را می‌بیند، دیلر دوباره همان کار قبلی را انجام می‌دهد. یعنی بالاترین کارت دسته کارت باقیمانده را برمی‌دارد، نگاه می‌کند و یکی از دو راه را می‌رود.

پس از اینکه بازیکن سمت چپ دیلر، کارت را در سمت چپ خود قرار داد، بازیکن بعدی آن را برمی‌دارد و یکی از دو راه را انتخاب می‌کند.

وجود چند کارت در سمت راست بازیکن

بازیکنان با هر سرعتی که دوست داشته باشند این کار را انجام می‌دهند. به همین دلیل ممکن است، گاهی اوقات در سمت راست یک بازیکن، بیش از یک کارت وجود داشته باشد. در این حالت، باید این نکته در نظر گرفته شود که بازیکن اجازه دارد تنها در لحظه به یک کارت نگاه کند، در مورد آن تصمیم گیری نماید، راهی که می‌خواهد را انجام دهد سپس کارت بعدی را ببیند.

دیسکارد پایل

همچنین در سمت راست دسته کارت باقیمانده، یک دیسکارد پایل تشکیل می‌شود. دیسکارد پایل که همان کارت‌های دور انداخته شده هستند، کارت‌هایی است که بازیکن سمت راست دیلر، دور انداخته است.

زمانی که یک بازیکن در دستش یک چهارتایی (چهار کارت از یک رتبه: مثلا 4تا کارت سرباز، یا 4تا کارت شماره 10) تشکیل داد. یک قاشق از وسط میز برمی‌دارد. سپس بازیکنان دیگر نیز، به سرعت هر کدام یک قاشق برمی‌دارند. در اینجا، یک بازیکن بدون قاشق باقی می‌ماند.

امتیازدهی

در پایان دور بازی، هر بازیکنی که بدون قاشق باقی بماند، یک حرف از 6 حرف “قاشق ها” را دریافت می‌کند.

  1. اگر اولین باری باشد که بدون قاشق مانده است، حرف “ق” را دریافت می‌کند،
  2. 2.     در صورتی که دومین بار باشد، حرف “ا” را
  3. و اگر سومین بارش باشد، حرف “ش”.
  4. زمانی که به بار چهارم خود رسید حرف “ق”،
  5. 5.     بار پنجمی که در انتهای دور بازی بدون قاشق ماند، حرف “ه”
  6. و در نهایت 6امین دفعه‌ای که بدون قاشق ماند، حرف “ا” را دریافت خواهد کرد.

سپس زمانی که یک بازیکن، تمامی حرف‌های کلمه‌ی قاشق‌ها را دریافت کرد، یعنی در انتهای 6 دور از بازی، بازیکنی که بدون قاشق مانده، او باشد، او از بازی بیرون خواهد رفت. زمانی که یک بازیکن از بازی بیرون رفت، یکی از قاشق‌های بازی نیز حذف خواهد شد.

در نهایت آخرین بازیکنی که در بازی باقی می‌ماند، برنده بازی خواهد بود.

مرور قوانین بازی کارتی قاشق ها

اگر دسته کارت باقیمانده که در کنار دیلر بود و دیلر از آن کارت برمی‌داشت، تمام شد و هنوز هیچ بازیکنی به یک چهارتایی دست پیدا نکرده بود، دیلر دیسکارد پایل را بر خواهد زد و آن را بعنوان دسته کارت باقیمانده کنار خود قرار می‌دهد. و کاری که انجام می‌داد را ادامه می‌دهد.

اگر یک بازیکن، اشتباها یک قاشق را بردارد، یعنی هنوز 4تایی نساخته باشد و یک قاشق را از وسط میز بردارد، او آن دور از بازی را از دست خواهد داد و یک حرف دریافت می‌کند.

همچنین اگر شما می‌خواهید مدت زمان بازی را کوتاه‌تر کنید، می‌توانید از یک کلمه با حرف‌های کمتر استفاده کنید. مثلا “قاشق”.

حرف آخر

در این مطلب بصورت کامل، قوانین بازی کارتی قاشق ها (Spoons)، نحوه انجام این بازی، نحوه توزیع کارت و محاسبه امتیاز و مشخص کردن برنده را توضیح دادیم. امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و همچنین از انجام این بازی در دورهمی‌هایتان لذت ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *