آخرین پول در پات یا LMIP چیست؟

سلسله مطالبآموزش پوکرمجله بخت و اقبال: انواعاستراتژی پوکر

تردید کمتر، اطمینان بیشتر. فکر دوباره کمتر، ایمان بیشتر. پشیمانی کمتر، جسارت بیشتر. وقتی می دانید اگر شرایط برایتان در دور میز پوکر بهتر نشود، آخرین پولتان را وسط گذاشته اید، راز ارزشمندی با خود حمل می کنید. آگاهی از آینده حس امنیت می دهد. حس امنیتی که رقبای شما را می ترساند و بازی را برایتان سرگرم کننده تر و سودآورتر می کند.

دارم از مورد زمانی صحبت می کنم که افزایش می دهید، شرط یا کال می کنید و می دانید این آخرین پولی است که در پات می گذارید مگر اینکه شرایط دستتان بهتر شود. قرار نیست بلوف بزنید، شرط ارزشی یا Value Bet داشته باشید (شرطی که توسط بازیکنی بسته می‌شود که می‌خواهد شرطش کال شود) یا کال کنید. در مورد VPIP مخفف Voluntarily Put Into Pot به معنای جاگذاری اختیاری در پات شنیده اید؟ بیایید مورد یادداشت امروز را LMIP مخفف Last Money In Pot به معنای آخرین پول در پات بنامیم. در ادامه چند مثال LIMP را باهم مرور می کنیم.

آخرین شرط ارزشی دست

از زمانی صحبت می کنیم که روی دستی شرط می کنید یا افزایش می دهید که ارزش رفتن به شوداون (نمایش کارت ها) را دارد. معمولا موقع داشتن یک جفت است که می دانید اگر افزایش بدهند، فولد می کند. در ریور، LMIP، به معنای شرط برای کسب ارزش است یعنی اگر افزایش دهند، شما فولد می کنید. در فلاپ یا ترن، وقتی شرط LMIP می کنید، تصمیم گرفته اید که اگر بهتر نشوید (دستتان بهتر نشود)، دیگر شرط نخواهید کرد و کال نمی کنید. به بیان دیگر، کارتان با این دست به پایان رسیده است. به این مثال توجه کنید:

شما با کارت های زیر از موقعیت باتن، با 4 برابر شرط بزرگ شروع می کنید:

فلاپ به شرح عکس زیر رو می شود:

الان جفتی متوسط دارید و هیچ گشنیزی در دستتان نیست. در فلاپ، شرط بزرگ چک می کند، شما شرط می کنید، شرط بزرگ کال می کند و شما پاسخ می دهید. کارت ترن رو می شود و کارت ها به شرح عکس زیر درمی آیند:

شرط بزرگ چک می کند. شما به اندازه سه چهارم پات شرط می کنید و می دانید اگر در ریور چیزی مثل عکس زیر نصیبتان نشود، در موقعیت LMIP قرار داشته و فولد خواهید کرد:

سناریوهای پیش روی شما شامل این موارد است: اگر شرط بزرگ در ترن چک-رِیز کند، شما فولد می کنید. اگر شرط بزرگ در ترن کال کرده و در ریور شرط کند، شما فولد می کنید. اگر شرط بزرگ در ترن کال کند و در ریور چک کند، شما هم چک می کنید.

استراتژی بالا در موقعیت های مختلفی، بی نقص است. در این موقعیت ها، LMIP به عنوان محافظ عمل می کند. می دانید چه کنید و چه زمانی آن کار را انجام دهید. با این حال، گاهی اوقات چیزی خوب پیش نمی رود و شاید به خاطر خستگی و بی حوصلگی، از مسیر منحرف می شوید.

از این رو، احتمالا گهگاه مرتکب اشتباه می شوید. پولتان را برای همیشه دور می ریزید. بعد از بلوف خوب، بلوف بدی می زنید. کال خوبی را با کال بد بعدی، همراه می کنید. در این موقعیت ها، نیتتان درست است، ولی اقدام نادرستی می کنید. برای پیشگیری از این موارد، LMIP را بیشتر به کار بگیرید. چند چیپ را با اعتماد به نفس و با هدف، استفاده کنید. همچنین، در همین زمان، تصمیم بگیرید چیپ هایتان را وارد بازی نکنید.

کال کردن به عنوان یک استراتژی LMIP

در ادامه، دستی مرور می کنیم که LMIP می تواند جلوی اشتباه را گرفته و در نهایت شما را راضی کند. فرض کنید شرط بزرگ هستید و کارت های زیر نصیبتان شده است:

باتن با 3 برابر شرط بزرگ شروع می کند و شما کال می کنید. حواستان باشد. فلاپ رو می شود:

شما چک می کنید و باتن به اندازه نصف پات، شرط می کند. بعد از اینکه کال کردید، کارتان تمام شده است. قبلا تصمیم گرفته اید که در این لحظه مقابل این حریف، به هر قیمت کم و زیادی که باشد، دیگر ادامه نخواهید داد. اگر در ترن هم چیزی دستتان را نگیرد و هر دو چک کنید و ریور را هم از دست دهید و دوباره چک کنید و این بار باتن، شرط کند، حتی اگر دستتان با آس بالا، شاید بهتر باشد، تسلیم می شوید.

در دلتان، لبخند می زنید. از برنامه ریزی و اجرایتان راضی هستید. وقتی کارها را طبق برنامه اجرا می کنید، ناامیدی و پشیمانی چیزی است که اصلا سراغتان نمی آید.

بلوف خالص بدون داشتن کارت های برنده

در استفاده از LMIP، با برخی از سودمندترین حرکات پوکر روبرو هستیم، چون استحکام برنامه شما باعث می شود به صورت متقاعدکننده تری هم بلوف بزنید. برتری مناسبی نصیبتان می کند که اهمیت دارد. فرض کنید در شرط بزرگ کارت های زیر را دارید:

یکی از بازیکنان لیمپ می کند. شرط کوچک وارد بازی می شود. شما چک می کنید. در پاتی 3 نفره در مواجهه با 2 رقیب غیرخلاق هستید. پات 15 دلار است و آماده اید با هر پات خشکی (پات کناری که وقتی شکل می‌گیرد که بازیکنی آل این می‌کند و توسط بیش از یک بازیکن کال می‌شود. اگر در ادامه شرط بندی بیشتری انجام شود پول وارد پات کناری یا پات خشک می‌شود)، 10 دلار در فلاپ شرط کنید. فلاپ به شرح عکس زیر رو می شود:

شرط کوچک چک می کند و شما براساس برنامه 10 دلار شرط می کنید. به 2 دلیل، بلوف مناسبی زده اید. اول اینکه ارزش مورد انتظار (EV) مثبت است؛ اصطلاحی که برای نشان دادن میزان سودآوری یک بازی در بلند مدت به کار برده می‌شود. دوم اینکه جایگاه محکمی دارید. این شرط به هیچ وجه اولین قدم در مسیری نامشخص نیست، چون قبلا تصمیم گرفته اید اگر با چنین دستی در چنین چیدمانی، کال شوید، همه چیز تمام است. ادامه نمی دهید. بلوف مناسب دیگری شکست خورده و به سراغ دست دیگری می روید.

بیایید دست را دوباره بازی کنیم. این بار فرض می کنیم کارت های زیر را در اختیار دارید و این بار احتمال فلاش در فلاپ وجود دارد:

فلاپ به صورت قبل رو می شود:

شرط کوچک چک می کند. شما 10 دلار در پاتی 15 دلاری شرط می کنید. لیمپ کننده فولد می کند و شرط کوچک کال می کند. الان باید حواستان را جمع کنید. شرایط اینجا کاملا متفاوت است. ممکن است دستتان از رقیب بهتر باشد، ولی همچنان بهتر است شرط 10 دلاری شما، آخرین پولتان در پات باشد. ترن شامل 3 پیک می شود. شرط کوچک چک می کند و شما هم همین کار را می کنید. ریور به عنوان 8 غیر هم خال رو می شود تا چیدمان نهایی به شرح عکس زیر شود:

شما همچنان فقط جفت 2 دارید و شرط کوچک 20 دلار در پات 35 دلاری می گذارد. و شروع می شود: شاید دست فلاش ساخته است. طوری بازی کرد که انگار این چنین بوده است، ولی شاید 4 یا شاه هم داشته باشد. واقعا دارد؟ شاید فکر می کند من هم دست فلاش دارم و برای همین از بازی دست کشیدم و دست فلاشش پایین است و سعی می کند مرا تحت فشار بگذارد؟

این یک مفهوم در پوکر است که از به عنوان ترغیب خودتان به کال کردن (Talking Yourself Into Calling) یا TYIC یاد می شود و می دانیم این موارد چطور به پایان می رسد. رقیب استکش را پر می کند و شما لبتان را می گزید.

با این حال، می توانید تمام ماجرا را تغییر دهید. استراتژی LMIP را در جعبه ابزار پوکرتان قرار داده و از آن استفاده کنید و بعد بیشتر از آن استفاده کنید. وقتی لازم است فولد کنید، آن را انجام دهید. فقط فولد کنید و به چیز دیگری فکر نکنید.

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *