وقتی کمتر از ناتس، به دردتان نمی خورد؛ طیف کال نامناسب در پوکر چیست؟

سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: انواع استراتژی پوکر

ناتس حالتی است که دست بهتری نسبت به دست شما امکان پذیر نیست و شما برنده قطعی می شوید.

گاهی در هولدم نامحدود، شرایط طوری است که به هیچ وجه نمی توانید کال کنید. این موضعیت بیشتر در تورنمنت ها دیده می شود، ولی در سایر مواقع هم احتمال آن وجود دارد.

حتی در بازی های نقدی هم ممکن است به خاطر آل-این یا حضور چند نفر در اواخر بازی، ممکن است بازیکنی که اصلا اهل بلوف نیست، پولش را وسط گذاشته باشد. البته این بازیکنان ممکن است در نمایش کارت ها گیر بیفتند و برای دست های بعدی لو بروند، ولی به خاطر احتمال مخفی ماندن کارت ها، ممکن است هیچ وقت کال نکنیم.

در برخی مواقع همانند این، یا با ناتس کال می کنیم یا فولد می کنیم. با به خاطر سپردن این مساله به ذهن، سراغ دست واقعی زیر می رویم که به صورت $1/$0.5 اخیرا به صورت آنلاین در میزی 6 نفره انجام شده است.

فلاپ 5 نفره؛ ریور 3 نفره

بازی با افزایش بازیکن UTG به 2.33 دلار شروع شد. نفر بعد فولد کرد، ولی همه کال کردند. از این رو، پنج نفر در فلاپ حضور داشتند که به شرح عکس زیر رو شد:

همه در دور میز چک کردند تا بازی به Cutoff رسید که 4.43 دلار شرط کرد و 3 نفر از بازیکنان کال کردند که البته شامل UTG که در پیش فلاپ افزایش داده بود، نمی شد. در ترن، 5 خشت رو شد که احتمالا دسترسی به فلاش را دور میز بیشتر کرد. این بار، هر دو شروط اجباری و کات آف (Cutoff)، چک کردند و دیلر باتن 14 دلار شرط کرد. شرط کوچک فولد کرد و شرط بزرگ و کات آف هر دو کال کردند تا پات از 71 دلار بگذرد.

در ریور هم 9 خشت رو شد تا شرایط ساخت فلاش، فراهم تر شود. در ریور، کارت های زیر روی میز قرار گرفتند که البته با داشتن K-J یا K-8، می شد استریت هم ساخت:

بیاید اتفاقات را مرور کنیم. پنج بازیکن تا فلاپ آمدند، 4 بازیکن کارت ترن را دیدند و 3 بازیکن به ریور رسیدند. وقتی به احتمال ساخت فلاش یا استریت فکر می کنیم، حواسمان نباید فقط به این 3 بازیکن آخر باشد. باید به نفر چهارم هم فکر کنیم. چرا؟ چون هیچ کس دست فلاش را در ترن، فولد نمی کند. همچنین امکان ندارد کسی K-J را فولد کند.

فرض کنید 20 بازیکن به ترن رسیدند و از بین آنها 3 نفر در ریور حضور داشتند. می توانید مطمئن باشید حداقل یکی از این 3 نفر در ریور، استریت ساخته است. پس بین (1) حضور چهار نفر در ترن و 3 نفر در ریور و (2) حضور 3 نفر در ترن و 3 نفر در ریور، تفاوت وجود دارد.

در اینجای بازی، شرط بزرگ که همواره ساکت بود، با 80 دلار (کمی بیشتر از پات)، آل این می کند. بازیکن کات آف نه تنها تصمیم به کال می گیرد، بلکه بالا هم می برد و به 160 دلار می رساند. دیلر باتن، که یادتان است در ترن تهاجمی عمل کرده بود، الان باید یک تصمیم بگیرد.

بدون بلوف و تقریبا بدون کال

در چنین موقعیت هایی، مساله این است که یکی احتمالا فلاش ساخته است. کات آف برای نگه داشتن دستی که از شرط بزرگ بهتر و از دیلر باتن، بدتر است، تصمیم سختی خواهد داشت، ولی در نهایت در مواجهه با شرط بزرگ و با ساخت پاتی بزرگ، پای به ریور می گذارد، پس به استریت یا فلاش نیاز دارد. در چنین موقعیت هایی، ست (3 تایی یکسان) هم به خاطر بازی هایی که انجام شده، بسیار ارزشمند است.

با این حال، با افزایش در ریور، کات آف با خود می گوید می خواهد بیشتر بازی کند. فرض کنیم او کارت های زیر را در دست دارد:

و حس می کند دست بهتری نسبت به دستِ آل این شده شرط بزرگ، دارد، ولی می خواهد دیلر باتن را هم به زانو دربیاورد. آیا واقعا به هدفی که می خواهد، خواهد رسید؟ بازی خیلی خیلی قدرتمندی خواهد بود که نیازمند بررسی دقیق شرایط و موقعیت ها است. چقدر ممکن است دیلر باتن فلاش کوچک داشته باشد که احتمالا فولد کند؟

الان که نوبت دیلر باتن شده، دیگر جایی برای بلوفِ دوباره کات آف، که 160 دلار وسط گذاشته و تنها 20 دلار برایش مانده، باقی نمی ماند. از این رو، نگه داشتن آس خشت تنها، دیگر ارزشی برای او ندارد. اگر او در کنار آس، خشت دیگری نداشته باشد، امکان ندارد دستی بسازد که از پس دست های بقیه بربیاید.

با این حال، اگر آس نداشته باشد، می تواند به درستی حدس بزند یکی از رقبا آن را در اختیار دارند. به بیان دیگر، تنها گزینه ای که باعث می شود باتن در این پات، پول بگذارد این است که ناتس (آس خشت و یک خشت دیگر) داشته باشد. همچنین، او تنها در شرایطی می تواند با فلاش کوچک تر موفق شود که شرط بزرگ با داشتن آس خشت و سرباز غیر هم خال، بلوف می زند و کات آف با داشتن شاه خشت و سرباز غیر هم خال، دیوانه وارتر بازی می کند.

می توان گفت اگر باتن، ناتس داشته باشد، باید کال کند و اگر نداشته باشد، باید فولد کند. زمانی که آس یا ناتس در دست بازیکنان دیگر باشد، باتن هیچ طیفی برای کال (calling range) نخواهد داشت.

خب، آیا نمی توان در چنین موقعیت هایی، با ذهن رقیب بازی کرد؟ نه، واقعا. در چنین شرایطی، وقتی باید ناتس داشته باشید که مطمئن باشید رقیب شما را کال نمی کند، نمی توانید با بلوف و دیگر تاکتیک ها با ذهن رقیب بازی کنید. احتمال ساختن ناتس در پوکر آن قدر بالا نیست و هر چقدر هم دست به دامان خدایان پوکر شوید، این احتمال بیشتری نمی شود.

نتایج

باتن در این موقعیت کال نکرد و با نشان دادن 2 کارت زیر، مشخص شد فلاش کوچک داشته است:

البته که کارت های پایین متعلق به کات آف نشان می دهد، اگر باتن در بازی می ماند، نابود می شد:

همچنین شرط بزرگ هم با دستی که در ریور باید چک می شد (اگر نگوییم در ترن باید فولد می شد)، چیپ هایش را از دست داد:

اگر تصمیمات را دوباره بررسی کنیم، می بینیم کاملا واضح بوده که باتن هیچ وقت در طول بازی، دست خوبی نداشته و اصلا نباید فکر شرط 160 دلاری هم به سرش می زده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *