تاریخ:آوریل 18, 2021
بیت کوین کش

بیت کوین کش (Bitcoin Cash) چیست؟

اگر با ارزهای دیجیتال آشنا هستید، می دانید که اولین ارز دیجیتال دنیا که توانست جای خود را در بین جهانیان باز کند بیت کوین است. بعد از بیت کوین، بیت کوین کش، اتریوم، تتر، لایت کوین و کلیه ارزهایی که پا به دنیا گذاشتند، از الگوهای مشابهی برای توسعه و زیرساخت فنی خود استفاده کردند و اساساً هر یک به دلیل رفع کردن ضعفی که در بیت کوین شناسایی کرده اند ایجاد شده اند. لذا هر گاه به تشریح یک ارز دیجیتال یا رمزارز می پردازیم، ناخودآگاه برای درک بهتر علت وجودی آن ارز دیجیتال باید مقایسه بین آن ارز و بیت کوین انجام دهیم.

بیت کوین کش همانند بیت کوین یک پول الکترونیکی همتا به همتا (P2P) است که غیرمتمرکز و خارج از کنترل هر بانک مرکزی یا دولت و کشوری است. به عبارتی برای اینکه پول بین شما و یک دریافت کننده پول رد و بدل شود نیازی به تایید هیچ نهاد ثالثی نیست. خب، این دقیقاً همان تعریفی شد که از بقیه ارزهای دیجیتال در ابتدا می کنیم. اینجاست که نیاز به بیان تفاوت ها و فلسفه وجودی بیت کوین کش پیش می آید. در این مطلب با ما همراه باشید تا بیشتر با بیت کوین کش آشنا شوید.

بیت کوین کش چیست؟

بیت کوین کش یک ارز دیجیتال است که انشعابی (به انگلیسی: Hardfork یا هاردفورک) از بیت کوین به شمار می رود. وجود برخی از مشکلات شامل کند بودن تراکنش های بیت کوین و سختی استخراج آن باعث شد تا ارزی به نام بیت کوین کش ایجاد شود.

بیت کوین کش، حاصل انشعاب ایجاد شده از بیت کوین

کند بودن تراکنش های بیت کوین از آنجا ناشی می شود که ساخته شدن هر بلوک بیت کوین حدود 10 دقیقه زمان می برد. این یعنی برای تراکنش های جزئی و روزمره مثل خرید میوه و خوراک استفاده از بیت کوین عملاً امکان پذیر نیست و برای تایید یک تراکنش حداقل باید 10 دقیقه منتظر بمانند. نه خریدار و نه فروشنده هرگز راضی نخواهند شد که برای خرید و فروش یک کالای ارزان و ساده دقایق زیاد یا ساعتی معطل شوند. همین جاست که بیت کوین عملاً از کاربردهای جزئی خارج می شود. همانطور که قبلاً در معرفی لایت کوین مثال زده بودیم، اینجا هم بیت کوین شبیه به سرمایه گذاری در طلا و برای بلندمدت و بیت کوین کش مثل سرمایه گذاری در نقره و برای کوتاه مدت به کار می رود!

در سال 2017 با روی دادن یک انشعاب روی بیت کوین، این رمزارز وارد یک هاردفورک شد که در نهایت موجب به وجود آمدن بیت‌کوین‌‌کش ‌شد. فورک (fork) پدیده‌ای است که باعث ایجاد انشعاب می‌شود و در‌صورت وقوع آن، دو ارز رمزنگاری‌ شده با بلاکچین‌های جداگانه ایجاد می‌شود. در این مورد پس از وقوع انشعاب با فورک، بیت کوین همچنان به‌عنوان ارز اصلی روی زنجیره خود باقی می‌ماند و اکنون با سگویت (segwit) پشتیبانی می‌شود، این ارز جدید جدا شده از زنجیره اصلی بیت کوین کش نام دارد که با علامت اختصاری BCH نمایش داده می شود. البته در سال 2018 بیت کوین کش یک بار دیگر نیز انشعاب جدید پیدا کرد و این هاردفورک باعث شد تا این ارزدیجیتال به دو ارز دیجیتال Bitcoin Cash ABC و Bitcoin Cash ABC تقسیم شد و هر یک مسیر خود را پیش رفت. علت ایجاد این انشعاب نیز عدم اتفاق نظر توسعه دهندگان بیت کوین کش روی به روز رسانی این ارز دیجیتال بود. بعد از این انشعاب از Bitcoin Cash ABC پشتیبانی و همراهی بیشتری صورت گرفت. به این ترتیب وقتی از بیت کوین کش صحبت می کنیم منظور همان Bitcoin Cash ABC است و انشعاب دیگر بیت کوین کش را Bitcoin SV می گوییم.

دو انشعاب ایجاد شده از بیت کوین کش در سال 2018 که یکی به عنوان بیت کوین کش اصلی شناخته می شود و دیگری با عنوان Bitcoin SV

سرعت تراکنش های بیت کوین کش

در بیت کوین کش سایز بلوک ها از یک مگابایت (MB) به هشت مگابایت افزایش پیدا کرد. هدف از این کار افزایش تعداد تراکنش ها یا به عبارتی سرعت تایید تراکنش ها در شبکه بوده است. طوری که این عدد به تعداد تراکنش های بزرگانی چون VISA و PayPal نزدیک شود.

تعداد تراکنش های در ثانیه، در ویزا، بیت کوین و بیت کوین کش

قیمت بیت کوین کش

قیمت بیت کوین کش امروز (8 فروردین 1398) که با هم صحبت می کنیم، 224 دلار آمریکاست (در مقایسه با قیمت بیت کوین که 6640 دلار است) و البته این قیمت روی همه پلت فرم ها در تصویر زیر مشخص است. نمودار قیمت این ارز دیجیتال از روزی که ایجاد شده است نیز در تصویر زیر مشخص است.

نمودار قیمت بیت کوین کش

تفاوت های بیت کوین کش با بیت کوین

همانطور که در ابتدای مطلب نیز گفتیم، بیت کوین ابداعاتی را به دنیای پول معرفی کرد که منشا ایجاد سایر ارزهای دیجیتال نیز بوده است. از نظر طرفداران بیت کوین کش، این رمزارز برتری ها نسبت به بیت کوین دارد. یک نکته نیز باید متذکر شویم و آن اینکه بیت کوین کش یک آلت کوین (Altcoin) به حساب نمی آید. برخی از مهم ترین تفاوت های بیت کوین کش و بیت کوین عبارتند از:

  1. سرعت انجام تراکنش های بیت کوین کش، بیشتر از بیت کوین است.
  2. بیت کوین کش راهکارهایی برای کاهش سختی شبکه دارد.
  3. بیت کوین کش سگویت را پشتیبانی نمی کند.
  4. بیت کوین کش در مقابل حمله های تکرار و بازپخش (replay attack) مقاوم تر از بیت کوین است.
  5. بیت کوین کش کارمزد کمتری در تراکنش ها نسبت به بیت کوین دارد.
  6. بیت کوین کش برای انجام تراکنش های روزمره، مناسب تر از بیت کوین است.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *