بیت کوین SV

بیت کوین SV چیست؟ (Bitcoin SV)

بیت کوین SV یک ارز دیجیتال منشعب شده به صورت هاردفورک (Hardfork) از بیت کوین است. این ارز مخفف عبارت Bitcoin Satoshi’s Vision است که به صورت Bitcoin SV نوشته می شود. وب سایت بیت کوین SV هدف اصلی از ایجاد این ارز دیجیتال را برگرداندن بیت کوین به هدف اصلی و اولیه خود می داند.

ایجاد کنندگان این ارز اعتقاد دارند که تغییرات اعمال شده به بیت کوین و بیت کوین کش طی سالیان اخیر انحرافاتی از ایده اصلی ساتوشی ناکاموتو بوده است و به همین دلیل بیت کوین باید به ماهیت اصلی خود برگردد که در گزارش سفید یا وایت پیپر اولیه بیت کوین طرح شده است.

یکی از ایده های موجود در دنبال کنندگان بیت کوین SV این است که بیت کوین در سالیان اولیه شکل گیری خود به دست برنامه نویس های نادرستی افتاد و از مسیر خود دور شد و حال باید این ارز را از کنترل آنها خارج کرد. تیم بیت کوین SV توسط کریگ رایت (Craig Wright) رهبری می شود که گاهی از او به عنوان ساتوشی ناکاموتو نیز یاد می شود.

بیت کوین SV از کجا آمد؟

در طول فورک صورت گرفته بیت کوین و بیت کوین کش در سال 2017، توسعه دهندگان بیت کوین SV یا BSV طرف بیت کوین کش را گرفتند، با این فرض که این ارز نزدیک تر به دیدگاهی بوده است که ساتوشی ناکاموتو داشته است. اما زمانی که به این نتیجه رسیدند که این ارز نیز از اهداف ساتوشی ناکاموتو در حال منحرف شدن است، یک اختلاف دیگر به وجود آمد.

تفرقه و اختلاف به وجود آمده بین دو گروه از توسعه دهندگان بیت کوین کش پیش آمد:

  • گروه اول: بیت کوین ABC (تیم بیت کوین کش): این تیم به عنوان هسته توسعه دهنده بیت کوین کش به شمار می رود.
  • گروه دوم: nChain (تیم بیت کوین SV): یک شرکت تحقیق و استخراج در حوزه بلاکچین که توسط کریگ رایت اداره می شد. در واقع nChain موجب خلق Bitcoin SV شد.

جدایی زمانی اتفاق افتاد که تیم Bitcoin ABC اقدام به یک بروزرسانی در بیت کوین کش کرد و nChain به مخالفت با آن پرداخت و همین زمینه شکل گیری یک فورک یا انشعاب و شکل گیری بیت کوین SV را داد. (اگر در مورد انشعاب و هارد فورک اطلاعاتی ندارید مطالب مربوط به آن را بخوانید.)

هیچ یک از طرفین حاضر به مصالحه با طرف دیگر نشد و به صورت عمومی هر یک از تیم ها نسخه بروزرسانی خود را منتشر کردند و با یک هاردفورک ماینرها را مجبور به انتخاب بین یکی از دو آپدیت کردند. نتیجه به نفع هیچ یک از طرفین تمام نشد چرا که تیم nChain عملیات گسترده ماینینگ خود را داشت و ماینرهای بزرگ دیگری نیز نظیر Bitmain در حمایت از تیم Bitcoin ABC از آپدیت آنها پشتیبانی کردند.

امروز با گذشت سه سال از این رویداد، دو ارز مجز به نام های بیت کوین کش (BCH) و بیت کوین اس وی (BSV) داریم که البته هنوز حامیان BSV فکر می کنند که ادامه دهنده دیدگاه اصلی بیت کوین هستند. طوری که برخی از آنها فکر می کنند اگر امروز Bitcoin SV وجود نداشت، چیزی به نام بیت کوین نیز وجود خارجی نداشت.

ویژگی های فنی بیت کوین SV

مهمترین ویژگی فنی موجود در بیت کوین SV را شاید بتوان سایز بزرگ بلوک های آن دانست (برخلاف برخی که فکر می کنند پروپوزال های OP_LSHIFT و OP_RSHIFT ارائه شده nChain تغییرات بزرگ فنی باشند). بیت کوین SV بعد از انجام فورک سایز بلوک های خود را افزایش داد که از جهاتی مثبت و از جهاتی منفی است:

چرا مثبت؟ مهمترین مزیت بزرگ شدن بلوک ها این است که به شبکه بیت کوین SV توان عملیاتی بسیار بالایی می دهد. سایز بزرگ بلوک امکان انجام تراکنش های بسیار زیاد را خواهد داد. اگرچه که ظرفیت تئوریک بیت کوین SV از آنچه در عمل مورد نیاز است بسیار بسیار بیشتر است. لذا شاید این مزیت امروز کاربردی نداشته باشد و بیشتر ذهنی است.

چرا منفی؟ مهمترین مشکل این است که انتشار بلوک ها در سطح بلاکچین دشوارتر شده است و همین ریسک به وجود آمدن فورک های جدید را پدید می آورد.

مقایسه بین بیت کوین، بیت کوین کش و بیت کوین SV

خوب به نظر می رسد که سه شکل از بیت کوین داریم که اتفاقا هر سه هم رایج هستند و در لیست 20 ارز دیجیتال ارزشمند دنیا قرار می گیرند. این سه یکسری تفاوت های فنی دارند که باعث شده است تا دنبال کنندگان نسبتاً متفاوتی هم داشته باشند.

Bitcoin SV – BSV

هدف بیت کوین SV استفاده شدن بلاکچینش به عنوان ابزاری برای دولت ها و کسب و کار هاست. هدف جامعه توسعه دهنده بیت کوین SV نزدیک نگه داشتن آن به آرمان های اولیه تعریف شده توسط ساتوشی ناکاموتو است. این جامعه بدشان هم نمی آید که بگویند کریگ رایت همان ساتوشی ناکاموتو است.

Bitcoin Cash – BCH

به دنبال جا انداخت بیت کوین کش به عنوان پول دیجیتال هستند. جامعه دنبال کننده بیت کوین کش به دنبال تشویق فروشندگان و خریداران به استفاده از بیت کوین کش به عنوان پول در استفاده های روزمره هستند.

Bitcoin – BTC

شاید همیشه بیت کوین را به طلا تشبیه کنند، ارزش بالای آن و محوری بودن آن در دنیای ارزهای دیجیتال بیت کوین را بیشتر به ارزی برای سرمایه گذاری و حفظ پول تبدیل کرده است. جامعه دنبال کننده بیت کوین نیز بیشتر به دنبال تشویق مردم به خرید و حفظ بیت کوین است تا خرج کردن آن.

استخراج بیت کوین SV

بیت کوین SV از الگوریتم های یکسان و مشابهی با بیت کوین و بیت کوین کش برای استخراج استفاده می کند (الگوریتم SHA-256). نتیجتاً استخراج بیت کوین نیز با سخت افزارهای توسعه داده شده برای این موضوع صرفه اقتصادی دارد.

با توجه به این شباهت سخت افزاری و نرم افزاری، استخراج بیت کوین و بیت کوین SV نیز شباهت زیادی دارد. در واقع اگر شما به عنوان یک ماینر، ترجیح شخصی نداشته باشید با یک دستگاه می توانید در هر زمانی انتخاب کنید که بهتر است به خاطر صرفه اقتصادی بیشتر بیت کوین، بیت کوین SV یا بیت کوین کش استخراج کنید. با توجه به اینکه تابع قیمتی هر سه ارز نیز مشابه بوده است، با توجه به قیمت بالای بیت کوین، معمولاً اولویت اول بیت کوین، سپس بیت کوین کش و سپس بیت کوین SV است.

آینده بیت کوین SV

برخی از طرفداران بیت کوین SV می گویند که چشم انداز ساتوشی ناکاموتو کامل بوده است و هر ارز دیجیتالی که ویژگی های اصلی ذکر شده توسط ساتوشی در گزارش اولیه بیت کوین را رعایت کند، موفق خواهد بود. در مصاحبه هایی با کریگ رایت، او گفته است که بیت کوین همواره قرار بوده بیرون از یک دیتاسنتر مرکزی و بزرگ و حرفه ای کار کند و فعال باشد تا از سانسور و اعمال قدرت و انحراف به دور باشد، اما بیت کوین توسط مجرمان و کلاهبرداران به یغما رفته است. در وب سایت nChain نیز بیت کوین SV به عنوانی ابزاری برای سازمان های بزرگ معرفی شده است.

آنچه تا به امروز اتفاق افتاده است، شباهت رفتاری بیت کوین SV به لحاظ خروجی مالی به بیت کوین و بیت کوین کش بوده است. شاید باید به انتظار بنشینیم و ببینیم در نهایت چه چیزی نقطه تمایز برای بیت کوین SV در آینده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *