تاریخ:ژانویه 16, 2021
هاردفورک

هارد فورک چیست؟ (Hard Fork)

هارد فورک (Hard Fork) به تغییر یا بروزرسانی در پروتکل بلاکچین گفته می شود که با تغییرات یا آپدیت های قبلی صورت گرفته روی بلاکچین سازگاری نداشته باشد یا به اصطلاح، پس سازگاری (Back Compatibility) یا «سازگاری عقب رو» نداشته باشد. به این ترتیب هر یک از نودهای (Nodes) شبکه که خود را با قوانین جدید آپدیت نکنند دیگر قادر به پردازش تراکنش ها (Transactions) یا اضافه کردن بلوک های جدید (Adding Blocks) به شبکه نخواهند بود. قبلا در مورد مفهوم فورک (Fork) یا انشعاب در مطلبی دیگر صحبت کردیم.

هاردفورک
در یک هاردفورک، نودهای آپدیت نشده، قوانین جدید را نمی پذیرند و این موضوع منجر به خروج آنها از بلاکچین اصلی می شود (بر خلاف سافت فورک Soft Fork)

هاردفورک ها معمولاً برای تغییر بنیادین در بلاکچین یا بروزرسانی هایی که اهمیت زیادی دارند یا ایجاد یک بلاکچین جدید و حتی مستقل مورد استفاده قرار می گیرند. فرض کنید که در یک هارد فورک، حداکثر سایز بلوک از 2 مگابایت به 4 مگابایت افزایش پیدا کند. اگر یک نود بلوکی با سایز 3 مگابایت به شبکه اضافه کند، نودهای قدیمی تر که آپدیت نشده اند، این بلوک را شناسایی نخواهند کرد.

یک هارد فورک بسته به شرایط ممکن است برنامه ریزی شده (planned) یا بحث برانگیز (controversial) باشد.

Planned Hard Fork

در یک هاردفورک برنامه ریزی شده، شرکت کنندگان یا اعضای شبکه به طور داوطلبانه نرم افزار خود را بروزرسانی می کنند تا قواعد جدید موجود در بلاکچین را اجرا کنند و قواعد قبلی را کنار بگذارند. نودهایی که خود را آپدیت نمی کنند، با قواعد قبلی روی بلاکچین قبلی کار خواهند کرد که عده بسیار کمی از آن استفاده می کنند و بالاخره برای توجیه مالی، نود (Node) باید خود را آپدیت کند.

Controversial Hard Fork

در یک هاردفورک بحث برانگیز (گاهی به آن Contentious Hard Fork هم گفته می شود)، اختلاف نظر بین اعضای شبکه وجود دارد. یعنی برخی قائل به قوانین جدید پیشنهاد شده توسط اعضای شبکه هستند و برخی دیگر خیر. در صورتیکه اتفاق نظر صورت نگیرد، اصطلاحاً به این هارد فورک بحث برانگیز گفته می شود که نتیجه آن معمولاً ایجاد دو بلاکچین متفاوت و نتیجتاً دو ارز متفاوت خواهد بود.

در این حالت هر بلاکچین جامعه دنبال کننده خود را خواهد داشت و توسعه دهندگان (برنامه نویسان) هر بلاکچین نیز دیگر مسیر خود را ادامه خواهند داد. از آنجا که انشعاب از یک بلاکچین اصلی صورت می گیرد، همه تراکنش های موجود در بلاکچین اصلی نیز در انشعاب جدید کپی می شوند. برای مثال اگر شما 100 واحد کویت از ارز A داشته باشید و بعد از انجام یک هاردفورک ارز B ایجاد شود، شما 100 واحد از ارز B نیز خواهید داشت.

مهمترین هارد فورک های بیت کوین

بیت کوین به عنوان مهمترین ارز دیجیتال دنیا، هاردفورک های متعددی را به خود دیده است. در واقع ذات ارزهای دیجیتال این شکل است که به دلیل تنوع افراد تصمیم گیر و مالک که مردم و شرکت های مختلف در نقاط مختلف دنیا هستند، انشعاب زیادی صورت گرفته یا پیش رو باشد.

بیت کوین کش، بیت کوین گلد و بیت کوین گلد مهمترین هاردفورک های انجام شده بر روی بیت کوین بوده اند که هم اکنون این ارزها نیز در جمع 20 ارز دیجیتال ارزشمند دنیا قرار دارند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *