چین لینک (رمز ارز)

چین لینک چیست؟ (ChainLink)

چین لینک (ChainLink) با نماد LINK پلت فرمی است که تلاش می کند شکاف بین قراردادهای هوشمند روی شبکه بلاکچین و اپلیکیشن های دنیای واقعی را پر کند که عمدتاً بیرون از شبکه بلاکچین هستند.

رمز ارز چین لینک از پایگاه های داده اوراکل برای پیدا کردن داده های دنیای واقعی و آوردن آن روی زنجیره بلوکی و یکپارچه سازی با قراردادهای هوشمند استفاده می کند. چین لینک در لیست 20 تایی با ارزش ترین ارزهای دیجیتال دنیا قرار دارد.

تاریخچه چین لینک

چین لینک یا بعبارتی، توکن لینک (LINK) توسط سرگی نظرف (Sergey Nazarov) روسی ایجاد و در سال 2017 عرضه اولیه شد. نظرف و استیو الیس (Steve Ellis) با توسعه چین لینک و سهولت ساخت و ارتباط چین لینک با دنیای واقعی توانستند در سال 2018 و 2019 رشد مطلوبی را در فصل خزان رمز ارزها به ثبت برسانند. سرگی نظرف مدیرعامل (CEO) و استیو الیس مدیر فنی (CTO) شرکت است.

سرگی نظرف
سرگی نظرف بنیانگذاری رمزارز چین لینک (LINK)

سرگی نظرف یک فارغ التحصیل فلسفه بود که از سال 2011 به فضای ارزهای دیجیتال علاقمند شد و با راه اندازی برخی استارت آپ ها در این حوزه در نهایت به ایجاد ارز چین لینک رسید. او قبل تر یک صرافی آنلاین به نام AssetExchange راه اندازی کرد. استیو نیز از بنیانگذاران شرکت اسمارت کانترکت بود و با سرگی در راه اندازی صرافی یاد شده همکاری کرد. شرکت اسمارت کانترکت در سپتامبر سال 2014 راه اندازی شد.

عرضه اولیه چین لینک

اولین عرضه عمومی کوین (ICO) در سپتامبر سال 2017 صورت گرفت که طی آن 32 میلیون دلار آمریکا جذب سرمایه از طریق توزیع 350 میلیون توکن LINK صورت گرفت. این میزان از عرضه در واقع 35 درصد از ظرفیت کل توکن های LINK موجود است، به این معنا که کلاً 1 میلیارد توکن لینک در دنیا وجود دارد.

مالکان توکن های چین لینک

توکن های لینک (LINK) به شکل زیر بین مالکان توزیع شده اند:

  • 350 میلیون توکن در عرضه اولیه به عموم عرضه شد (معادل 35 درصد).
  • 350 میلیون توکن به اپراتورهای نودهای (Node) شبکه ارائه می شود که مشوقی برای فعالیت آنها در اکوسیستم چین لینک باشد.
  • 300 میلیون توکن باقیمانده به شرکت توسعه دهنده این رمزارز تعلق می گیرد.

حجم بازار چین لینک

چین لینک با حدود 350 میلیون توکن در حال معامله ارزش بازاری در حدود 1 میلیارد دلار به خود اختصاص داده است (تقریبا 0.56 درصد از کل حجم بازار ارزهای دیجیتال دنیا). این ارزش بازار به ازای قیمت تقریبی 3 دلاری برای هر توکن رقم خورده است. در نمودار ذیل تغییرات قیمت مربوط به لینک طی یکسال اخیر قابل مشاهده است.

نمودار قیمت چین لینک
نمودار قیمت چین لینک طی یکسال گذشته منتهی به 22 فروردین 1399

زیرساخت چین لینک

چین لینک به دلیل وجود برخی از مزایا به محبوبیت رسید و رشد کرد. برخی از این مزایا عبارتند از:

  1. با توجه به اینکه چین لینک قرار است پل ارتباطی میان قراردادهای هوشمند روی بلاکچین و داده و اطلاعات بیرون از آن باشد، دو جزء مهم در معماری خود دارد: زیرساخت روی بلاکچین و زیرساخت بیرون از بلاکچین.
  2. زیرساخت روی بلاکچین شامل قراردادهای روی بلاکچین موجود در بلاکچین اتریوم است. این ها قراردادهای اوراکل هستند که فرآیند پردازش درخواست های داده های بیرون از بلاکچین توط کاربران را انجام می دهند.
  3. کاربرانی که داده هایی بیرون از بلاکچین را می خواهند، یک درخواست به شبکه چین لینک ارسال می کنند، سپس این درخواست ها به قراردادهای بومی تبدیل می شوند که با قراردادهای کاربران موجود در اوراکل منطبق باشند.
  4. این قراردادها شامل: قرارداد شهرت (Reputation Contract)، قرارداد سفارش انطباق (Order-Matching Contract) و قرارداد یکپارچه سازی (Aggregating Contract)

برخی از کاربردهای چین لینک

برخی از رایج ترین کاربردهای لینک چین در ادامه آمده است:

سیستم های پرداخت

یکی از کاربردهای چین لینک (ChainLink) استفاده از آن جهت سیستم های پرداختی است. در قراردادهای هوشمند (Smart Contracts)، امکان پرداخت با استفاده از ارز دیجیتال انحصاری بلاکچین مربوطه آن قرارداد، کار آسانی است. اما نکته ای که در این زمینه وجود دارد این است که قراردهای هوشمند برای اینکه بتوانند در دنیای واقعی مورد استفاده قرار بگیرند و کاربردی تر شوند باید بتوانند روش های پرداخت متنوع تری را پوشش دهند. چین لینک این موضوع را امکان پذیر می کند.

پرداخت بانکی

یکی از امکانات ارز دیجیتال چین لینک (ChainLink) امکان اتصال قراردادهای هوشمند به سیستم های بانکی موجود و ایجاد اپلیکیشن هایی است که در سیستم های مالی سنتی امکان پذیر نیست. در این حالت توسعه دهندگان قراردادهای هوشمند، اطلاعاتی از قبیل حساب های بانکی مشتریان، سپرده گذاری ها و … را از بانک های جهانی در قراردادهای هوشمند قرار می دهند و همچنین قادرند از مزایای پرداخت بین المللی سوئیفت (SWIFT) نیز بهره ببرند.

ایجاد شبکه های پرداختی

قابلیت دسترسی آسان به قراردادهای هوشمند توسط ارائه دهندگان کارت های اعتباری توسط ارز دیجیتال چین لینک امکان پذیر است و از این طریق می توان شبکه های پرداختی شبیه پی پال (PayPal) ایجاد کرد.

قراردادهای هوشمند

چین لینک این قابلیت را مهیا می سازد که پلتفرم های ارائه دهنده قراردادهای هوشمند، پرداخت خود را در دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) هر ارز دیجیتال دیگری انجام دهند. در نتیجه افرادی که یک قرارداد هوشمند را راه اندازی می کنند، می توانند پرداخت های خود را با بیت کوین، نانو، ریپل و یا هر ارز دیجیتال دیگری انجام دهند.

صرافی های غیرمتمرکز

چین لینک با ارائه یک روش جدید جهت طراحی صرافی های غیر متمرکز، امکان دسترسی قراردادهای هوشمند را به حساب هایی که خارج از زنجیره بلاکچین مورد نظر هستند را بدون اتصال کیف پول به صرافی، برای هر دو طرف معامله فراهم می آورد.

شرکای تجاری چین لینک (LINK)

چین لینک دارای شرکای تجاری قابل توجهی است:

مهمترین شریک تجاری چین لینک، سیستم پرداخت سوئیفت (SWIFT) است که بیش از 11 هزار موسسه بانکی و نهاد مالی و پولی را در سراسر دنیا به هم متصل می کند. در حال حاضر سوئیفت به نوعی شناخته شده ترین شبکه نقل و انتقال پول بین موسسات مالی دنیا به شمار می رود.

شریک تجاری دیگر چین لینک، Zepelin_OS است که یک سیستم اپراتور توسعه دهنده قراردادهای هوشمند است.

شرکت Signal Capital که یک شرکت خصوصی سرمایه گذاری مستقر در لندن است نیز شریک تجاری دیگر لینک به شمار می رود.

در چین لینک سرمایه گذاری کنیم؟

قرار داشتن چین لینک در بین ارزشمندترین ارزهای دیجیتال دنیا، یکی از نکات بسیار مثبت این ارز است که آن را در قیاس با ارزهای دیجیتال بسیاری که در دنیا وجود دارند متمایز می کند. اگر چه که ارزش هر واحد از چین لینک به نسبت پایین است، اما آنچه اهمیت دارد، ارزش بازار کلی است که این ارز به خود اختصاص می دهد.

آوردن تکنولوژی قراردادهای هوشمند به برنامه های دنیای واقعی ایده ای انقلابی است که به واسطه چین لینک محقق شده است. به نظر می رسد این قابلیت هر چه پیش می رویم کاربردی تر و کاربردی تر باشد.

شرکای تجاری مهمی چون سوئیفت نیز نکته مثبتی در مورد این ارز دیجیتال به شمار می روند. در نهایت به نظر می رسد که با توجه جمیع جوانب از جمله اعتبار این کوین و قیمت پایین هر واحد از آن که تاثیر روانی مثبتی روی ذهنیت معامله گران بازار دارد، بتوان آینده مثبتی را برای این کوین متصور شد.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *