تاریخ:ژانویه 16, 2021
عرضه اولیه کوین ICO

عرضه اولیه کوین (ICO) چیست؟

هر کسی که وارد فضای ارزهای دیجیتال شده باشد، عبارت ICO یا عرضه اولیه کوین را شنیده است. عرضه اولیه کوین، نوعی فرآیند جذب سرمایه برای پروژه های ارزهای دیجیتال در دنیاست که به صورت خصوصی یا عمومی برگزار می شود.

کوین (Coin) چیست؟

در اصطلاح ادبیات ارزهای دیجیتال کوین (Coin) به ارزهایی گفته می شود دارای یک زنجیره بلوکی یا بلاکچین (Blockchain) مستقل و اختصاصی باشند. شناخته شده ترین کوین موجود در دنیا بیت کوین (BTC) است، کوین های دیگری مثل اتریوم (ETH)، ریپل (XRP) و تتر (USDT) نیز از کوین های مهم دنیا به شمار می روند. 

عرضه اولیه (Initial Offering) چیست؟

هنگامی که یک دارایی برای اولین بار در معرض خرید جامعه ی عمومی یا خصوصی از افراد قرار می گیرد به آن عرضه اولیه گفته می شود. برای مثال عمده کسانی که در فضای بورس فعال هستند عبارت IPO یا عرضه اولیه سهام را شنیده اند. طی این فرآیند برای اولین بار سهام یک شرکت در بورس برای خرید در معرض خرید عمومی قرار می گیرد.

عرضه اولیه به این معنا نیست که یک شرکت تازه کار است یا یک ارز به تازگی ایجاد شده است. صرفاً اشاره به موضوع قابل خرید بودن دارایی در بازار آزاد اشاره دارد.

عرضه اولیه کوین (ICO) چیست؟

عرضه اولیه کوین یا ICO به فرآیندی گفته می شود که یک رمزارز یا ارز دیجیتال برای اولین بار در بازار آزاد یا بازار خصوصی جهت خرید به افراد عرضه می شود. این کار یک روش تامین سرمایه جمعی برای کوین ها به شمار می رود. در عرضه اولیه کوین، درصدی از کوین جدید در قبال پول‌های دیجیتالی مطرح مانند بیت کوین یا اتریوم به سرمایه‌گذاران واگذار می‌شود.ICO بخشی از فرایند تأمین مالی برای استارت آپ‌های فعال در حوزه بلاکچین است. در یک ICO بخشی از کریپتوکارنسی (رمزارز) مورد نظر به عنوان سرمایه اولیه شروع به کار استارت آپ با تخفیف و قیمتی پایین‌تر از قیمت عادی به فروش گذاشته می‌شود (فروش توکن یا Token Sale). فروش این ICOها هم معمولاً با کریپتو کارنسی‌های مرسوم نظیر بیت کوین و اتریوم انجام می شود.

چرا عرضه اولیه کوین انجام می گیرد؟

هدف بنیانگذاران ارزهای دیجیتال از عرضه اولیه همواره جذب سرمایه (تامین سرمایه) است که معمولاً با اهدافی چون توسعه بازار آن ارز، بازاریابی، توسعه فنی و نگهداری از شبکه ارز صورت می گیرد.

عمده ارزهای دیجیتال توسط کسانی توسعه داده شده است که سرمایه ی زیادی در اختیار نداشته اند. عرضه اولیه بهترین مکانیسم جهت تامین سرمایه برای ایشان بوده است.

در عمده ارزهای دیجیتال بخشی از دارایی این ارز برای بنیانگذاران آن حفظ می شود تا در آینده بتوانند از افزایش ارزش ارزها سود کنند. برای مثال در عرضه اولین بایننس کوین 40 درصد از ظرفیت کوین های بایننس متعلق به تیم بنیانگذار است که با ارزش بازار فعلی این کوین (2.2 میلیارد دلار)، یعنی بنیانگذار قریب به 900 میلیون دلار دارایی دارند.

چرا بعد از عرضه اولیه قیمت رشد می کند؟

تعداد سهام برای هر دارایی معمولاً محدود است. در غیر اینصورت (نامحدود بودن) آن دارایی ارزش نمی گیرد! همین محدودیت باعث می شود تا پس از عرضه، قیمت دارایی بالاتر برود. این محدودیت باعث می شود تا عرضه و تقاضای آن دارایی همخوان نباشد و به صورت خودکار در نمودار عرضه و تقاضا، قیمت سهم بالاتر برود.

از طرفی معمولاً در زمان قیمت گذاری اولیه، قیمت کمی پایین تر از ارزش طبیعی در نظر گرفته می شود تا اولاً تقاضا برای خرید ایجاد شود و ثانیاً بازار به صورت طبیعی فرصت رشد به آن دارایی بدهد.

تفاوت عرضه اولیه کوین (ICO) و عرضه اولیه سهام (IPO)

با وجود شباهت بسیار زیاد عرضه های اولیه، اما عرضه اولیه کوین و عرضه اولیه سهام تفاوت هایی با هم دارند که مهم ترین آنها عبارتند از:

  • عرضه اولیه کوین نیاز به اخذ مجوز ندارد.
  • عرض اولیه کوین نیاز به حداقل سرمایه اولیه ضمناتی ندارد.
  • عرضه اولیه کوین به صورت کاملاً اینترنتی صورت می‌گیرد.
  • می‌توان گفت که نقدشوندگی توکن‌ها آسان تر از فروش سهام عادی است.
  • ریسک و کلاهبرداری در عرضه اولیه توکن به مراتب بیشتر است.
اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *