تاریخ:آوریل 18, 2021
مقایسه کوین و توکن

تفاوت کوین (Coin) و توکن (Token) چیست؟

همه کسانی که حتی برای مدت یک روز پا به عرصه رمزارزها (Cryptocurrency) گذاشته باشند، با عبارت هایی مثل بیت کوین (Bitcoin)، کوین (Coin)، توکن (Token)، کریپتو کوین (Crypto Coin)، کریپتوکارنسی (Cryptocurrency) و آلت کوین (Altcoin) برخورد کرده اند.

در رابطه با هر کدام از این عبارت قبلاً صحبت کرده ایم و در این مطلب قصد داریم که در رابطه با دوعبارت توکن و کوین صحبت کنیم و به بیان تفاوت های آنها بپردازیم تا در هنگام استفاده از آنها یا خواندن مطلبی در رابطه با آنها دچار خطا و اشتباه در بیان یا تحلیل نشویم.

کوین (Coin) چیست؟

در اصطلاح ادبیات ارزهای دیجیتال کوین (Coin) به ارزهایی گفته می شود دارای یک زنجیره بلوکی یا بلاکچین (Blockchain) مستقل و اختصاصی باشند. شناخته شده ترین کوین موجود در دنیا بیت کوین (BTC) است، کوین های دیگری مثل اتریوم (ETH)، ریپل (XRP)، تتر (USDT) و استلار (XML) نیز از کوین های مهم دنیا به شمار می روند. مفهوم کوین با مفهوم آلت کوین (Altcoin) که در مطلبی دیگر آنرا تشریح کرده ایم متفاوت است اما برای یادآوری آلت کوین ها یک سافت فورک یا انشعاب نرم افزاری از بیت کوین به حساب می آیند و در زبان عامیانه هر کوینی به غیر از بیت کوین را آلت کوین می نامند (که البته دقیق نیست).

به همین دلیل ویژگی های کوین ها مشابهت های زیادی با بیت کوین دارد:

  • استاندارد بودن واحدها: هر واحد از یک کوین برابر با هر واحد دیگر از آن است.
  • قابل تقسیم بودن: هر واحد کوین را می توان به اجزا کوچک تری تقسیم کرد. برای مثال هر 1 میلیون ساتوشی برابر با 1 بیت کوین است.
  • مقبولیت: ارزهای دیجیتال امروز در کل دنیا از مقبولیت خوبی بین افراد برخوردار هستند.
  • محدود بودن عرضه: عرضه کوین ها محدود است به این معنا تعداد محدودی از هر کوین در دنیا وجود دارد (البته در برخی کوین ها این نقض شده است). برای مثال حداکثر 21 میلیون واحد بیت کوین در دنیا وجود خواهد داشت.
  • قابلیت انتقال و مبادله: کوین ها را می توان شبیه به پول فیزیکی با خود جابجا کرد و همچنین با افراد دیگر آنها را معامله کرد یا به عنوان واحد پولی برای خرید و فروش از آنها برای پرداخت استفاده کرد.
  • دوام: ارزهای دیجیتال بر اثر کهنگی یا استهلاک از بین نمی روند.

باید متذکر شد که برخی از ارزهای دیجیتال شبیه به مونرو (XMR) بر اساس کد بیت کوین ساخته نشده اند و البته به آنها نیز کوین می گوییم، چرا که آنها نیز بلاکچین مستقل خود را دارند و ویژگی های ذکر شده را نیز دارا هستند.

توکن (Token) چیست؟

توکن ها در واقع نوعی ارز رمزنگاری شده هستند که از خود بلاکچینی ندارند و روی یک بلاکچین ایجاد می شوند. به طور کلی، توکن ها بیانگر یک سرمایه یا دارایی یا هر دو هستند.

برای مثال در مورد ارز استلار اگر به خاطر داشته باشید، از توکن های لومن (XLM) برای ارز خود استفاده می کند. بعبارتی توکن های لومن از بلاکین استلار استفاده می کنند. همچنین پروژه Golem که توکن های GLM را دارد از بلاکچین اتریوم برای ارز خود استفاده می کند. همه ارزهای دیجیتال مهم دنیا تا به امروز بلاکچین خود را داشته اند و از توکن خود در بلاکچین آن ارز استفاده کرده اند.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *