اصول سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

اصول سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال، بیت کوین، اتریوم و تتر

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال یکی از راه های سرمایه گذاری و کسب سود در سال های اخیر بوده است. نوسان نسبتاً بالا در این ارزها، آنها برای اشکال مختلف سود کردن (یا ضرر کردن) مساعده کرده است! در واقع خیلی سخت است که در یک جمع جوان مالی دان بنشینید و حرفی از ارزهای دیجیتال و فرصت ها و تهدیدهای موجود در آن زده نشود! با این حال، این حرف ها به آن معنا نیست که سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال امن ترین یا بهترین راه برای سرمایه گذاری نیست.

بگذارید با یک خاطره شروع کنم. چند وقت پیش، با یکی از دوستانم در یک مهمانی در حال صحبت کردن بودیم که بحث ارزهای دیجیتال پیش آمد. ناخودآگاه از او سوال کردم چقدر بیت کوین در کیف پول بیت کوین ات داری؟ ناگهان نگاهش کمی تلخ شد. از او سوال کردم چه شد؟ او جواب داد: «من خیلی در مورد اینکه چطور بقیه سودهای زیادی از خرید و فروش بیت کوین کرده بودن شنیده بودم، به همین خاطر تصمیم گرفتم یه مقدار زیادی پول ببرم تو بیت کوین و از همین جا اشتباهم شروع شد. ورود به بازار خرید و فروش بیت کوین همانا و نصف شدن پولی که برده بودم همان! دیگه پشت دستمو داغ گذاشتم که سمت بیت کوین و میت کوین و فلان بهمان نرم».

در واقع اولین حسی که در من شکل گرفت ناراحتی بود، اما سوال اصلی این بود که آیا او قبل از ورود به بازار اصولی که باید رعایت میکرد را رعایت کرده بود؟ پاسخ حتما خیر هست! بازار ارزهای دیجیتال بازار پرنوسانی است و اساساً یک سرمایه گذاری کم ریسک و کم بازده به شمار نمی رود! به همین دلیل نباید بگذارید تا «ترس از دست دادن فرصت ها» یا FOMO و دنباله روی از داستان های موفقیت بزرگترین دارندگان بیت کوین شما را به سمت تصمیمات هیجانی سوق دهد، کاری که دوست من کرد! لذا اگر قصد دارید تا اصول سرمایه گذاری در بیت را رعایت کنید با من در ادامه این مطلب همراه باشید.

اختصاص دادن بخشی از سرمایه خود به سرمایه گذاری

سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به دلیل ذات پر ریسک آن، باید با استفاده از سرمایه غیر ضروری شما صورت بگیرد. هیچوقت، هیچکس، نمی تواند در 100 درصد مواقع روند قیمتی ارز دیجیتال را پیش بینی کند. لذا سرمایه گذاری در این بازارها همواره با ریسک همراه است و به عنوان اولین اصل نباید فراموش کنید که شما سرمایه مورد نیاز خود را که به آن احتیاج دارید نباید مورد ریسک قرار دهید. همواره بخشی از سرمایه ای که به آن نیاز ندارید را وارد این بازار کنید. برای این کار هم قاعده تعریف کنید، برای مثال یکی از دوستان من، همواره در وضعیت بد بازار، 10 درصد از سرمایه اضافی خود را وارد بازار میکرد، در شرایط عادی 30 درصد و در شرایط رو به رشد 50 درصد از سرمایه اش را. حال شما نیز با توجه به مختصات زندگی خودتان این اعداد را برای خودتان مشخص کنید.

شما باید قدرت ریسک خود را بشناسید و چشم بسته دست به معامله نزنید! اینکه رفیق شما کل پول ماشینی که فروخته است را بیت کوین می خرد، الگوی مناسبی برای شما نیست! شاید او پول های دیگری نیز دارد که شما از آن بی خبر هستید، یا پشتوانه خانوادگی خوبی دارد و یا اینکه اصلاً دارد کار اشتباهی می کند! شما باید تصمیم تان را بر اساس قدرت ریسک خودتان اتخاذ کنید.

بررسی کردن یک ارز دیجیتال قبل از خرید آن

برای اینکه از خرید یک ارز دیجیتال مثل بیت کوین یا اتریوم یا تتر و … سود کنید باید قبل از خرید آن، همان ارز مشخص را به طور جداگانه و ارزهای دیجیتال را به صورت کلی بررسی کنید. این بدیهی ترین کاری است که قبل از خرید یک ارز دیجیتال باید انجام دهید. یکی از مهمترین اتفاقاتی که روی ذهن برخی از سرمایه گذاران بیت کوین تاثیر گذاشته است افت قیمت بیت کوین در انتهای سال 2017 بود.

اگر مثل دوست من صرفاً به خاطر شنیده های از اینور و آن ور و ترس از دست دادن فرصت ها وارد بازار ارزهای دیجیتال شوید ممکن است منطق و بررسی درست را کنار بگذارید و صرفاً دنبال روی گفته ها و شنیده ها باشید. لذا اولین اصل که نباید هیچ سرمایه گذاری آن را نادیده بگیرد یک اصل ساده است، بررسی وضعیت آن ارز دیجیتال و مطالعه در مورد گذشته و آینده آن.

برای اینکه با ارزهای دیجیتال بیشتر آشنا شوید مطلب با ارزش ترین ارزهای دیجیتال دنیا را بخوانید و با کلیک بر روی هر ارز، جزئیات بسیار بیشتری در رابطه با آن ارز آشنا شوید.

بر مبنای هیجان و حواشی سرمایه گذاری نکنید

یک سرمایه گذار باهوش در فضای ارزهای دیجیتال بر مبنای سر و صداهای پوشالی بازار به خرید و فروش بیت کوین دست نمی زند مگر اینکه آنقدر بزرگ و سرمایه دار باشد که ایجاد کننده این سر و صداها و حواشی باشد (که در این حالت به توصیه های من نیازی ندارید). به جای اینکه درگیر این حواشی باشید دو روش به شما پیشنهاد می کنم. رسانه هایی که تحلیل های خوبی از آینده قیمت بیت کوین و پیش بینی قیمت بیت کوین ارائه می کنند پیدا کنید و یکی (نه همه) از منابع اطلاعاتی خود را این رسانه ها قرار دهید. همچنین افراد عاقل و فکوری را پیدا کنید که ممکن است از دوستان شما باشند یا افرادی که در فضای مالی فعال هستند و به توصیه های آنها نیز دقت کنید. توجه به این دو روش، باعث می شود تا از اشتباهات خیلی بدیهی دورتر باشید.

بخش مهمی از تصمیمات هر سرمایه گذار ممکن است بر اساس احساسات وی شکل بگیرد، به همین دلیل مهم است تا با شاخصی به نام شاخص ترس و طمع آشنا شوید. شاخص های مختلفی برای سنجش ترس و طمع در بازار وجود دارد، مثل شاخص VIX و شاخص CNN FGI. همچنین شما بهتر است بدانید که در زمان خریدتان وضعیت بازار از حیث بازار گاوی و بازار خرسی در چه وضعیتی قرار دارد.

سبد ارزهای دیجیتال به جای یک ارز

یکی از روش های همیشگی سرمایه گذاران، روش استفاده از سبد سرمایه گذاری است به این معنا که همه تخم مرغ های خود را در یک سبد نچینند و روی ارزهای مختلف سرمایه گذاری کنند تا ریسک سرمایه گذاری پایین تر بیاید. اگرچه که معمولاً تجربه سالیان اخیر نشان داده است که افت و خیزهای کلی مربوط به ارزهای دیجیتال با هم شکل می گیرد، اما به هر حال هر کدام از ارزهای دیجیتال ریسک مختص به خود را دارد. مثلاً تغییرات تکنولوژیک یکی از موضوعاتی است که ممکن است ارزش یک ارز دیجیتال را بالا ببرد یا موجب افت آن شود. مثلاً هاوینگ بیت کوین ممکن است باعث افزایش یا کاهش ارزش بیت کوین شود، در حالیکه الباقی ارزهای دیجیتال در آن مقطع زمانی رشد یا افت هم نسبتی با بیت کوین را تجربه نکنند. لذا بررسی ارزهای دیجیتال مختلف و انتخاب اینکه چه مقدار پول را روی کدام ارز دیجیتال ببرید مساله ای است که به پایین آمدن ریسک شما کمک می کند.

نکته مهمی که باید در نظر داشته باشید، این است روی ارزهای دیجیتال واقعی سرمایه گذاری کنید! سرمایه خود را روی ارزهای ناشناس و بی هویت نبرید! تب داغ ارزهای دیجیتال ممکن است باعث شود هر شخصی در هر گوشه ای از دنیا اقدام به ایجاد ارزهای دیجیتال کند. این همان حواشی و سر و صداهای الکی است که ممکن است گاهی در فضای خبری ارزهای دیجیتال به وجود بیاید. ارزهای دیجیتال مناسب سرمایه گذاری، حتما شواهد کافی برای شما خواهند داشت تا شما را مجاب به سرمایه گذاری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *