عوامل تاثیر گذار بر قیمت بیت کوین

عوامل تاثیرگذار بر قیمت بیت کوین

نوسانات قیمت بیت کوین، آن را به یک ارز جذاب و فرصت خوب برای سرمایه گذاری برای تمام سرمایه گذاران شخصی که شناخت خوبی از بازار ارزهای دیجیتال دارند تبدیل کرده است. در عین حال بازار بیت کوین و ارزهای دیجیتال (به غیر از رمزارزهای پایدار) ریسک های بزرگی نیز با خود به همراه دارد. قبلاً در مطلبی به تشریح اصول سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال پرداختیم. قیمت بیت کوین ممکن است در طول یک روز 10 درصد یا بیشتر دست خوش تغییر شود. چیزی که به ندرت در طی ده ها سال ممکن است در بازارهایی نظیر بورس ببینید.

به عنوان یک ارز غیرمتمرکز، بیت کوین از بسیاری از مسائلی که ارزهای فیات را تحت تاثیر قرار می دهد به دور است و در عین حال تغییرات مهم در ارزهای فیات یا بازارهای دیگر، بازار بیت کوین را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

فاکتورهای متعددی ممکن است بر قیمت بیت کوین و متعاقباً ارزهای دیجیتال دیگر تاثیر بگذارند. در این مطلب قصد داریم این عوامل تاثیر گذار بر قیمت بیت کوین را مورد بررسی قرار دهیم.

تغییر عرضه یا تقاضای بیت کوین

همانطور که قبلاً در مطلب راهنمای کامل بیت کوین توضیح دادیم، طبق طراحی صورت گرفته توسط ساتوشی ناکاموتو، صرفاً 21 میلیون واحد از بیت کوین در دنیا قابل استخراج خواهد بود که پیش بینی می شود با تکنولوژی های موجود این تعداد تا سال 2040 به طور کامل استخراج شود.

با وجود این، میزان عرضه بیت کوین توسط منابع مختلفی نظیر استخراج کنندگان بیت کوین و دارندگان آن، اصل عمومی اقتصاد که عرضه و تقاضا است را تحت تاثیر قرار می دهد. در واقع وقتی تقاضا ثابت است، اما عرضه به هر دلیلی کم می شود، طبق اصل عمومی اقتصاد، قیمت بیت کوین بالاتر خواهد رفت. همچنین اگر عرضه ثابت باشد و تقاضا بالاتر برود، باز انتظار افزایش قیمت خواهیم داشت. به همین نسبت با ثبات عرضه و کاهش تقاضا، شاهد افت قیمت خواهیم بود.

در اینجا قیمت ازp1 بهp2 رسیده‌است و منحنی تقاضا نیز از D1 به D2 رسیده‌است اما مقدار عرضه تغییری نکرده‌است.
در P0 و Q0 منحنی عرضه و تقاضای یکدیگر را قطع کرده‌اند. این نقطه قیمت تعادلی را نشان می‌دهد. قسمت A مازاد تقاضا و کمبود عرضه و B کمبود تقاضا و مازاد عرضه را نشان می‌دهد.

برای مثال هاوینگ بیت کوین، یکی از مهمترین رویدادهای تاثیرگذار در عرضه بیت کوین بوده است که طی آن پاداش ارائه بیت کوین در هر هاوینگ نصف شده است. به این معنا که توان استخراج کنندگان بیت کوین به نصف میزان قبل کاهش یافته است. به این ترتیب عرضه توسط آنها کاهش یافته است و به همین دلیل معمولاً بعد از بازه ای معنادار از هر هاوینگ، قیمت بیت کوین در دنیا افزایش یافته است.

در ادامه هر عامل تاثیرگذار روی قیمت بیت کوین، در واقع عوامل تاثیر گذار روی عرضه یا تقاضای آن هستند که با هم مرور می کنیم.

رقابت

در حالی که بیت کوین شناخته شده ترین و مهم ترین ارز دیجیتال دنیا در حال حاضر به شمار می رود، توکن های بسیار زیاد دیگری نیز در حال تلاش برای جلب توجه هستند (ارزشمندترین ارزهای دیجیتال دنیا). اتریوم، ریپل، تتر، لایت کوین، بیت کوین کش و ایاس از مهمترین این رمزارزها به شمار می روند.

عرضه اولیه کوین ها نیز همواره در حال وقوع است. کوین ها و آلت کوین هایی نظیر ارز دیجیتال بیت کوین کش، ارز دیجیتال تلگرام، لیبرا ارز دیجیتال فیس بوک، ارزدیجیتال ملی چین و … همگی از رویدادهای بزرگی بوده اند که امروز در تلاش برای ایجاد تغییر در دنیای ارزهای دیجیتال هستند. افزایش رقابت و توزیع ثروت مردم در ارزهای دیجیتال مختلف در نهایت منجر به کاهش تقاضا در بیت کوین و پایین ماندن یا ثبات قیمت آن خواهد شد. اما با توجه به روانی بودن این مساله، در نهایت حجم پول ورودی به بازار ارزهای دیجیتال و تقاضا نسبت به این رمزارز ارزشمند نتیجه نهایی را مشخص خواهد کرد.

هزینه تولید بیت کوین

هزینه ی استخراج کردن بیت کوین به دو علت بالاست. یکی مصرف برق یا انرژی است که دستگاه های استخراج بیت کوین دارند و دیگری قیمت خود این دستگاه هاست. یک مساله مهم دیگر کم شدن پاداش حل مساله ریاضی است. اگر چند روزقبل با هم صحبت می کردیم پاداش حل مساله 12.5 بیت کوین بود اما بعد از هاوینگ بیت کوین که برای سومین بار در می 2020 صورت گرفت این پاداش نصف شد و به عدد 6.25 بیت کوین رسید.

به این ترتیب هزینه استخراج به صورت اتوماتیک دو برابر شد. به این ترتیب پیش بینی می شود در میان مدت قیمت بیت کوین در صورتیکه دست خوش اتفاق بزرگ دیگری نباشد، با افزایش زیادی همراه باشد.

قوانین حاکمیتی و دولت ها

برخی از دولت ها بیت کوین را یک اوراق بهادار و برخی یک کالا و برخی یک کالای ممنوعه و برخی دیگر یک دارایی تلقی می کنند. برای مثال دولت چین معاملات بیت کوین را در این کشور ممنوع اعلام کرده است. این مساله طبعاً بر روی حجم معاملات این ارز توسط مردم چین تاثیر گذاشته است و اگر معاملات آن به آسانی در چین صورت می گرفت، احتمالاً امروز شاهد افزایش تقاضای این ارز دیجیتال و متعاقباً افزایش قیمت بیت کوین بودیم.

در آینده نیز نحوه برخورد کشورها و دولت ها با بیت کوین، بر روی قیمت آن تاثیرگذار خواهد بود.

تعدد در صرافی های معامله کننده

هر صرافی به گستره ای از سرمایه گذاران، بازرگانان و مردم دسترسی دارد. اینکه چه تعداد صرافی معاملات بیت کوین را به رسمیت بشناسند و به آسانی آن را به خرید و فروش برسانند، عامل مهمی در کاهش یا افزایش حجم معاملات بیت کوین به شمارمی رود.

برای مثال صرافی ها در ایران به طور رسمی امکان خرید و فروش بیت کوین را ندارند، اما برخی از سایت های داخلی، مجوز لازم برای این خرید و فروش را اخذ کرده اند.

انشعاب ها و ثبات تکنولوژی

انشعاب های شکل گرفته از بیت کوین، شامل سافت فورک و هاردفورک های صورت گرفته از آن، به طور کلی اگرچه منجر به افزایش حجم بازار شده است، اما جامعه دارندگان بیت کوین را نگران یا دلسرد می کند.

بیت کوین پیشرو ارزهای دیجیتال در تکنولوژی مبتنی بر بلاکچین بوده است. امنیت شکل گرفته مبتنی بر الگوریتم رمز نگاری بیت کوین و پروتکل های موجود تحولی در دنیا بوده اند. در صورتیکه یک نوآوری بسیار بزرگ، این تکنولوژی ها یا تکنولوژی های وابسته نظیر کیف پول الکترونیکی را زیر سوال ببرد، بدیهی است شاهد تغییرات رادیکال در ارزش بیت کوین یا ارزهای دیجیتال دیگر که تقریباً همگی به پیروی از بیت کوین پرداخته اند خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *