استراتژی پوکر با جاناتان لیتل: 5 ایده برای پیشرفت مهارت های پوکر شما

در این مطلب قصد داریم توصیه های جاناتان لیتل را در پوکر به شما آموزش دهیم، سری مطالب آموزش پوکر در مجله بخت و اقبال، شما را در میز پوکر توانمندتر می کند. جاناتان لیتل کیست؟ بیوگرافی جاناتان لیتل، پوکر باز حرفه ای و یک مربی را بخوانید و او را بهتر بشناسید.

پوکر در کلام جاناتان!

پوکر بازی دشواری است. اگر به طور مرتب مهارت هایتان را بهتر نکنید، مطمئنا عقب می مانید. در نهایت یک بازنده خواهید بود. نباید اجازه دهید این اتفاق بیفتد.

اینجا پنج ایده و توصیه را برای شما آماده کرده ایم که اگر هوشمندانه از آنها استفاده کنید می توانید همچنان یک بازیکن رقابتی باشید. شاید گاهی از این مهارت ها استفاده می کنید ولی بهتر است همه آنها را در ذهن داشته باشید.

اول، مثل یک ورزشکار ذهنی باشید

حتما شنیده اید که خیلی از ورزشکاران کلاس جهانی رژیم غذایی خاصی دارند و حتما زمانی از روز را در باشگاه سپری می کنند. پوکر هم یک بازی ذهنی است و باید با ذهن تان مثل بدن یک ورزشکار کلاس جهانی برخورد کنید. اگر زیاد نوشیدنی های الکلی می نوشید، غذای ناسالم مصرف می کنید یا از مواد مخدر استفاده می کنید، در واقع ذهن تان را از چیزی پر می کنید که کم کم ظرفیت های ذهنی تان را کاهش می دهد. هر چه سریع تر این مواد نابودگر را از سیستم تان خارج کنید، بهتر است. مخصوصا اگر می خواهید در طولانی مدت موفق باشید، باید از ذهن و بدن تان مراقبت کنید.

دوم، بازیکنانی که شما را شکست می دهند را مورد مطالعه قرار دهید

طبیعتا هیجان انگیز است که بازی بازیکنان کلاس جهانی را در بالاترین سطح تماشا کنید ولی این مورد زیاد به یادگیری شما کمک نمی کند. معمولا دست هایی که این بازیکنان بازی می کنند تصویر دقیقی از برنامه بازی این بازیکنان کلاس جهانی را به شما نمی دهد. وقتی دیدید یکی از این بازیکنان یک بلوف باورنکردنی زد، بدانید که تصویر مشخصی دارد و از این بلوف برای یک دلیل خاص استفاده کرده است. آنها فقط برای بلوف زدن یا از روی عادت از بلوف استفاده نمی کنند. آنها معمولا با ترکیب خاصی از کارت ها در دست شان بلوف می زنند.

همچنین آنها فکر می کنند رقیب شان زیاد انصراف می دهد و همین نکته به آنها اجازه می دهد بیشتر از استراتژی GTO بلوف بزنند. استراتژی GTO یعنی تئوری بازی بهینه. اساسا سخت است که بدانید چرا یک بازیکن بدون داشتن تصویر کامل دست به تغییر می زند؛ چیزی که شما به عنوان یک ناظر بیرونی اصلا از آن اطلاع ندارید.

اختصاصی مجله بخت و اقبال

به جای مطالعه بازیکنان کلاس جهانی که در سطحی بسیار بالا بازی می کنند، بازی بازیکنانی را مطالعه کنید که در بازی های شما بهترین هستند. هر بار که در میز پوکر می نشینید، مخصوصا اگر یک بازیکن کوچک یا معمولی در آنجا هستید، در کنار بازیکنانی هستید که از شما بهتر هستند. به بازی نگاه کنید که باعث می شود آنها برنده شوند. کاری کنید که از آن بازی در استراتژی خودتان استفاده کنید. وقتی سطح بازی تان را بالا می برید خواهید دید که بعضی از این بازی ها (در بازی های کوچک) دیگر در سطوح بالا جوابگو نیست. بنابراین به بازی بازیکنانی که در سطح جدید شما برنده می شوند توجه کنید. باز هم همان روند را تکرار کنید. اگر حواس تان از بازی در میز پرت باشد در واقع هوشمندانه از زمان تان استفاده نمی کنید. شما وقت مشخصی در این کره خاکی دارید. پس درست از آن استفاده کنید!

سوم، در مورد طیف برگ های رقیب تان فکر کنید

اگر به طور مستمر رقیب تان را در یک دست خاص قرار می دهید، مطمئن باشید کیفیت بازی شما ضعیف است. به عنوان یک مثال، اگر یک بازیکن از موقعیت اول بالا می رود، نباید او را در دست تک-تک، تک-سرباز یا هر دست خاص دیگری قرار دهید.

بلکه باید او را در طیفی (range) از دست ها قرار دهید؛ شاید تک-تک، شاه-شاه، بی بی-بی بی، سرباز-سرباز، 10-10، 9-9، تک-شاه و تک-بی بی. همین طور که دست پیش می رود می توانید این طیف را محدودتر کنید و این بستگی به حرکات او در فلاپ (flop)، ترن (turn) و ریور (river) دارد.

اگر از همان شروع، حریف تان را در یک دست قرار دهید، اشتباهات بزرگ و چشمگیری به خاطر ارزیابی نکردن مناسب هر موقعیت مرتکب خواهید شد. من در سایت تمرینی خودم توضیحات کاملی در مورد ارزیابی طیف ها داده ام.

چهارم، دیگر با 100% طیف برگه هایتان، شرط تمدید را ادامه ندهید

در کتاب اولم، «رازهای تورنمنت پوکر حرفه ای» جلد 1، من پیشنهاد کردم که باید شرط تمدید (continuation bet) را در 100% زمان ها انجام دهید. در آن سال ها بیشتر بازیکنان خیلی انصراف می دادند (fold) ولی در بازی های امروز شما باید درصد شرط تمدید را تا حدی پایین بیاورید.

باید ارزیابی کنید چه زمانی میز بازی برای طیف شما مناسب نیست و همین طور چه زمانی آشغال (trash) در دست دارید و چه زمانی دستی دارید که تا حدی بهتر است (marginal made hand) و نمی تواند تخطی (aggression) چشمگیر را تاب بیاورد. همین طور باید بدانید که چه زمانی ارتباط شما با میز در یک پات چند حالته (multi-way pot) قطع شده است. البته من هنوز هم می گویم شرط تمدید باید بیشتر از خیلی از بازیکنان باشد چون حتی در شرایط موجود هم خیلی از بازیکنان کمی زیادی انصراف می دهند؛ مخصوصا در برابر 25% شرط های پات (pot bets).

پنجم، بیشتر بشکه (barrel) را دو برابر و سه برابر کنید

حالا خیلی از بازیکنان می دانند که باید در برابر شرط های تمدید فلاپ (flop continuation bet) ادامه داد و در این راه از طیف وسیعی شامل دست های ساخته شده (made hand)، کارت کشیدن ها (draw) و دست موقعیتی (occasional hand) استفاده کرد. در این حالت پتانسیل پیشرفت کم است ولی فرصت های زیادی برای بلوف زدن وجود دارد.

همچنین آنها می دانند باید در برابر شرط های ترن (turn bet) با هر نوع دست ساخته شده یا کارت کشیدن معقول ادامه داد. ولی وقتی یک شرط ریور (river bet) بزرگ دارید، خیلی از بازیکنان ارزش دست شما را قوی ارزیابی می کنند.

بنابراین از خارج شدن از خط نترسید و شرط بزرگ ببندید مخصوصا وقتی که در نشان دادن کارت ها (showdown) شانس کمی برای پیروزی دارید یا اصلا شانسی نیست. البته اگر رقیب شما در ارزیابی تان به این نتیجه رسید که یک بلوف زن (bluff catcher) ضعیف هستید، این توصیه را برعکس عمل کنید و بی رحمانه روی هر سه مسیر شرط ببندید (value bet) و بیشترین ارزش را از دست های ساخته شده نسبی مثل جفت بالا (top pair) با یک کیکر بد (bad kicker) به دست آورید. هیچ وقت به خاطر از خط خارج شدن نترسید و از اشتباهات رقیب تان به نفع خود استفاده کنید. البته چیزهای دیگری هم هست که باید انجام دهید تا در مسیر رسیدن به موفقیت در پوکر حرکت کنید. امیدوارم این 5 توصیه برای شما مفید باشد.

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

One Ping

  1. Pingback: آیا ارزش دارد در پوکر به دنبال جک پات برویم؟ – بخت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *