تاریخ:فوریه 25, 2021

آشنایی با بازی ورق 13

بازی های دورهمی جایگاه ویژه ای در شب های مهمانی و جمع های دوستانه دارند. شما می توانید دیگر بازی های ورق را نیز در مجله بخت آموزش ببینید و به جای بازی های همیشگی و روتین گذشته، از هیجان جدیدی برخوردار شوید.
این بازی یه بازی تک نفره است که می توانید سایر بازی های ورق یک نفره را نیز در بخت مشاهده کنید. شما می توانید سایر بازی های ورق دو نفره و بازی های ورق چند نفره را نیز در مجله بخت و اقبال آموزش ببینید.

بازی 13 یک بازی صبر تک نفره است. از نظر سبک، 13 شبیه بازی هایی چون بازی ورق تک نفره کندو، بازی ورق چنگ شیطان و بازی ورق سلول خالی است. باید تمام کارت ها را به مجموعه مبنا ببرید تا برنده شوید. در ادامه نحوه انجام این بازی را توضیح داده ایم. در ضمن ویدیوی آموزشی بازی هم قرار گرفته که می توانید متن آن را زیر ویدیو مطالعه کنید. 

اقلام موردنیاز

52 کارت.

آماده سازی

باید 13 بسته 4 کارتی درست کنیم. برای شروع باید 13 کارت را برگردانده روی زمین بگذاریم. بعد یکی یکی به هرکدام از آنها کارت اضافه کنیم. کارت زیرین همچنان باید مشخص باشد. وقتی هر بسته 4 کارتی شد، باید تمام شاه ها را در هر بسته به زیر ببریم.

هدف بازی

در این بازی هدف این است که همه کارت ها را به مجموعه مبنای خودشان منتقل کنیم. یک مجموعه مبنا با کارت تک شروع می شود و تا کارت شاه ادامه پیدا می کند. 4 مجموعه مبنا خواهیم داشت؛ یک مجموعه برای هر خال.

بازی های مشابه

بازی ورق 13 جزو بازی های تک نفره به حساب می آید و اینجا بیش از همه، صبر بازیکن مورد آزمایش قرار می گیرد. شاید بازی های تک نفره به اندازه بازی های دو نفره و گروهی جذاب نباشد، ولی مطمئن باشید اگر چند بار آن را امتحان کنید، تاثیر اعتیادآورش را حس خواهید کرد. از این نظر بازی ورق 13 شبیه بازی هایی چون بازی تک نفره گلف و بازی تک نفره آرزو است.

نحوه انجام بازی

باید حرکت های در دسترس را انجام دهیم. یک کارت را می توان از یک بسته به بسته دیگر منتقل کرد اگر رنک کارت موردنظر یک رنک پایین تر از مقصد باشد. خال کارت ها مهم نیست. تنها بالاترین کارت یک بسته را می توان حرکت داد.

وقتی یک کارت تک باز است، می توان آن را به فضای خالی منتقل کرد و یک مجموعه مبنا را شروع کرد. وقتی این کار را کردیم، کارت بعدی در توالی را می توان به این مجموعه مبنای جدید اضافه کرد (در صورتی که در دسترس باشد).

بازیکن به حرکت دادن کارت ها ادامه می دهد و هدفش انتقال کارت ها به مجموعه مبنای خودشان است.

قوانین

  • تنها می توان کارت بالای یک بسته را منتقل کرد. حتی اگر کارت های یک بسته به ترتیب باشند هم این قانون باید اجرا شود.
  • وقتی یک بسته خالی شد، فضای خالی باید خالی بماند. هیچ کارتی را نمی توان به آن منتقل کرد.
  • وقتی کارتی را در مجموعه مبنای خودش قرار دادیم، نمی توان آن را به بسته برگرداند.

پیروزی و شکست

اگر بازیکن بتواند همه کارت ها را به مجموعه مبنا منتقل کند برنده است. اگر او نتواند این کار را انجام دهد و در بخشی از بازی، دیگر نتواند حرکت جدیدی اجرا کند، بازنده است.

متن ویدیو

در این ویدیو با هم نحوه انجام بازی تک نفره 13 را یاد می گیریم. کار را با مفاهیم کلی و نحوه انجام بازی شروع می کنیم و بعد وارد جزئیات می شویم. برای این بازی 52 کارت نیاز دارید.

آماده سازی

باید 13 بسته 4 کارتی ایجاد کنید. کارت ها باید به شکلی باشند که آنها را ببینید. اول 13 کارت را برمی گردانید و روی میز می گذارید. بعد به هرکدام یک کارت اضافه می کنید. کارت زیرین همچنان باید مشخص باشد. وقتی همه بسته ها 4 کارته شد، کارت های شاه را به زیر بسته ای که در آن قرار دارند منتقل کنید.

هدف بازی

هدف در این بازی این است که همه کارت ها را به مجموعه مبنای خودشان ببریم. یک مجموعه مبنا از کارت تک شروع می شود و تا کارت شاه ادامه پیدا می کند. 4 مجموعه مبنا داریم؛ یکی برای هر خال.

نحوه انجام بازی

در ابتدای بازی باید حرکات در دسترس را انجام دهیم. کارت ها را می توان به بسته های دیگر انتقال داد در شرایطی که کارت موردنظر ما یک رنک پایین تر از کارت مقصد باشد. خال کارت ها مهم نیست. تنها کارت بالای هر بسته را می توان حرکت داد. وقتی یک کارت تک باز باشد می توان آن را حرکت داده مجموعه مبنایش را ایجاد کرد.

وقتی یک مجموعه مبنا ایجاد شد، می توان کارت بعدی آن مجموعه را به کارت تک اضافه کرد البته در صورتی که در دسترس باشد. به حرکت دادن کارت های باز ادامه می دهیم و هدف این است که همه کارت ها را به مجموعه مبنایشان برسانیم.

قوانین

تنها کارت بالای یک بسته را می توان حرکت داد حتی اگر کارت های یک بسته به ترتیب باشند. وقتی کارت های یک بسته تمام شد، فضای خالی حاصل باید خالی بماند. هیچ کارتی را نمی توان به این فضای خالی حرکت داد. وقتی کارتی در مجموعه مبنایش قرار گرفت، نمی توان آن را دوباره به بسته برگرداند.

پیروزشدن

اگر بازیکن توانست همه کارت ها را به مجموعه های مبنا منتقل کند، او برنده است. اگر بازیکن به جایی برسد که دیگر نتواند حرکتی انجام دهد، او باخته است.

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *