آشنایی با بازی ورق کانکوین

بازی های دورهمی جایگاه ویژه ای در شب های مهمانی و جمع های دوستانه دارند. شما می توانید دیگر بازی های ورق را نیز در مجله بخت آموزش ببینید و به جای بازی های همیشگی و روتین گذشته، از هیجان جدیدی برخوردار شوید.
این بازی به حداقل دو نفر نیاز دارد، شما می توانید سایر بازی های ورق دو نفره و بازی های ورق چند نفره را نیز در مجله بخت و اقبال آموزش ببینید.

کانکوین، یک بازی ورق رامی است که دو بازیکن می توانند از آن لذت ببرند. در این بازی باید کارت هایتان را در یک سری یا توالی قرار دهید تا برنده باشید. همان طور که گفته شد، این بازی در طبقه بندی بازی های رامی قرار دارد و از این نظر شبیه به بازی های بازی ورق فاز 10، بازی ورق جین رامی و بازی ورق چرخ و فلک است. در ادامه نحوه انجام این بازی را توضیح داده ایم. در ضمن ویدیوی آموزشی بازی هم قرار گرفته که می توانید متن آن را زیر ویدیو مطالعه کنید. 

اقلام موردنیاز

40 کارت (از تک ها تا 7 ها و از سربازها تا شاه ها)، دو بازیکن.

دست دادن کارت ها

به هربازیکن 10 کارت داده می شود.

رنک کارت

از بالا به پایین:

شاه – بی بی – سرباز – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – تک

هدف بازی

هدف در این بازی این است که 11 کارت را در یک سری یا توالی قرار دهیم. یک سری، سه یا چهار کارت با رنک یکسان است. یک توالی سه یا چند کارت به ترتیب است که از یک خال باشند. به یاد داشته باشید که کارت های 7 و سرباز در توالی هستند و کارت تک همیشه در این بازی پایین است.

بازی های مشابه

در این بازی از یک سو باید به دنبال کارت های خاص بود و از سوی دیگر، باید برای کارت های موجود استراتژی مناسبی داشت. یعنی باید کارت های خود را به خوبی مرور کنید و تمام احتمالات را برای آن ها در نظر بگیرید تا با پیدا کردن کارت مناسب، به یک توالی یا سری برسید. البته باید به توالی ها و سری های قبلی هم توجه کنید و در صورت لزوم از آن ها هم استفاده کنید. در کل بازی ورق کانکوین در طبقه بندی بازی های روکردن ورق قرار می گیرد و از این نظر شبیه به بازی های بازی ورق بزیک، بازی ورق حافظه و بازی ورق خدمتکار پیر است.

نحوه انجام بازی

بازیکن غیر دست دهنده، بازی را شروع می کند. او بالاترین کارت از مجموعه کارت های باقیمانده را می کشد. در صورتی که بتوان از آن در سری یا توالی استفاده کرد، کارت نگه داشته می شود. سری یا توالی را باید روی میز گذاشت که همه، کارت ها را ببینند. هر بازیکن در پایان نوبتش یک کارت کنار می گذارد.

حالا نوبت دست دهنده است و او می تواند کارت کنار گذاشته شده یا بالاترین کارت از بسته کارت های باقیمانده را بگیرد. کارت کنار گذاشته شده را فقط به شرطی می توان گرفت که در یک سری یا توالی استفاده شود.

بازیکنان به نوبت بازی می کنند. آن ها کارت کنار گذاشته شده (در صورتی که بتوان از آن در یک سری یا توالی استفاده کرد) یا بالاترین کارت از بسته کارت های باقیمانده را می کشند.

پیروزشدن

اولین بازیکنی که در سری و توالی از 11 کارت استفاده کرد، برنده است.

قوانین

  • بازیکنان می توانند رقیب را وادار کنند کارت کنار گذاشته شده را بردارد. البته در صورتی که رقیب بتواند از آن در یک سری یا توالی استفاده کند.
  • اگر بسته کارت های باقیمانده تمام شود و هیچ بازیکنی به سری و توالی 11 کارتی نرسد، بازی با نتیجه مساوی تمام می شود.

متن ویدیو

در این ویدیو با هم نحوه انجام بازی ورق کانکوین را یاد می گیریم. ویدیو با مفاهیم کلی و نحوه انجام بازی شروع می شود و در ادامه وارد جزئیات بیشتر می شویم. دو بازیکن می توانند در این بازی شرکت کنند.

رنک کارت

در این بازی باید کارت های 10 و 9 و 8 را کنار بگذارید. در این بازی کارت شاه بالاترین کارت و کارت تک پایین ترین کارت است.

دست دادن کارت ها

به هر بازیکن 10 کارت می دهیم.

هدف بازی

هدف در این بازی این است که کارت هایتان را در سری ها یا توالی ها قرار دهید. یک سری یعنی سه یا چهار کارت از یک رنک. یک توالی هم یعنی سه یا چند کارت به ترتیب و از یک خال. به خاطر داشته باشید که کارت های 7 و سرباز در یک توالی هستند و کارت تک هم همیشه پایین است.

نحوه انجام بازی

به بازی که کارت هایش را دست دادم برمی گردیم. من کارت ها را برگردانده ام تا آن ها را ببینید. در بازی واقعی شما باید کارت هایتان را از بقیه بازیکنان پنهان کنید. بازیکن غیردست دهنده بازی را شروع می کند و بالاترین کارت از بسته کارت های باقیمانده را می کشد. بازیکن شماره 2 کارت 2 دل را می کشد. برای نگه داشتن کارت کشیده شده باید از آن در یک توالی یا سری استفاده کنیم.

او از کارت 2 برای ساختن یک سری از کارت های 2 استفاده می کند. در ضمن او سری کارت های سرباز را هم روی میز می گذارد. در پایان نوبت بازیکن، او باید یک کارت را کنار بگذارد. بازیکن شماره 2 کارت 7 گشنیز را کنار می گذارد. حالا نوبت بازیکن شماره 1 است و او می تواند انتخاب کند کارت کنار گذاشته شده را برمی دارد یا بالاترین کارت از بسته کارت های باقیمانده.

او نمی تواند از کارت 6 در توالی یا سری استفاده کند بنابراین آن را کنار می گذارد. حالا نوبت بازیکن شماره 2 است و او کارت کنار گذاشته شده 6 را برمی دارد. از این کارت در توالی 4 و 5 و 6 از خال خشت استفاده می کند. او کارت 6 دل را کنار می گذارد. بازیکنان به همین ترتیب ادامه می دهند و کارت کنار گذاشته شده یا بالاترین کارت از بسته کارت های باقیمانده را می کشند.

آن ها فقط وقتی می توانند یک کارت را نگه دارند که از آن در یک توالی یا سری استفاده کنند. بازیکن شماره 1 کارت 5 را می کشد و از آن در سری کارت های 5 استفاده می کند. او سری کارت های تک را هم روی میز می گذارد. در پایان او کارت شاه را کنار می گذارد تا نوبتش تمام شود.

بازیکن شماره 2 کارت 3 خشت را می کشد و می تواند آن را به توالی قبلی اش اضافه کند. او آخرین کارتش را کنار می گذارد ولی بازی تمام نشده است. هر بازیکن باید از 11 کارت در توالی یا سری استفاده کند تا برنده بازی شود. بازیکن شماره 2 از 10 کارت استفاده کرده است.

حالا بازیکن شماره 1 کارت 3 پیک را می کشد و از آن در یک توالی استفاده می کند. او کارت بی بی را کنار می گذارد. بازیکن شماره 2 کارت سرباز را می کشد و آن را به سری سربازهایش اضافه می کند. حالا او از 11 کارت استفاده کرده و برنده می شود.

مرور قوانین

بازیکنان می توانند رقیب شان را مجبور کنند از کارت کنار گذاشته شده استفاده کند به شرطی که بتواند از آن استفاده کند. اینجا بازیکن شماره 1 بازیکن شماره 2 را مجبور می کند از کارت کنار گذاشته شده تک پیک استفاده کند.

حالا دیگر بازیکن شماره 2 فرصت ایجاد توالی با استفاده از کارت های 3 و 4 خشت را از دست داده است چون باید یکی را کنار بگذارد. اگر در جریان بازی بسته کارت های باقیمانده تمام شود، بازی با نتیجه مساوی تمام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *