تاریخ:می 16, 2021

آشنایی با بازی جکس

بازی های دورهمی جایگاه ویژه ای در شب های مهمانی و جمع های دوستانه دارند.

بازی جکس یک بازی جذاب و قدیمی است. این بازی در سال 1954 توسط دوروتی هاوارد وارد ملبورن شد. جکس یک بازی باستانی است و به آن ناکل بونز هم می گویند. قدمت این بازی به دوران ماقبل تاریخ برمی گردد. در آن زمان از مواد طبیعی در بازی استفاده می شد: استخوان حیوانات، سنگ، دانه و صدف. این بازی از نظر سبک در طبقه بندی بازی های صبر قرار می گیرد و از این نظر، شبیه بازی های بازی ورق 13، بازی ورق چنگ شیطان و بازی ورق سلول خالی است. در ادامه نحوه انجام این بازی را توضیح داده ایم. در ضمن ویدیوی آموزشی بازی هم قرار گرفته که می توانید متن آن را زیر ویدیو مطالعه کنید. 

اقلام موردنیاز

ده جک، یک توپ شیطونک.

هدف بازی

در این بازی باید توپ را به هوا انداخته تعدادی مشخص جک بردارید و بعد از یک بار زمین خوردن، توپ را بگیرید. تعداد جک ها به دور بازی بستگی دارد.

بازی های مشابه

بازی جکس یک بازی خاص است و کمتر بازی در جهان می توان شبیه آن پیدا کرد. اما در بین بازی های این سایت شاید بتوان تنها بازی جنگا را شبیه به آن دانست چون همزمان به قدرت ذهنی و دستانی زیرک و توانمند نیاز دارد.

نحوه انجام بازی

یک بازیکن ده جک را روی زمین می ریزد. در دور اول، بازیکن باید بعد از هر بار زمین خوردن توپ، یک جک بردارد. وقتی او جک را برداشت باید آن را به دست دیگرش بدهد. اگر بدون اینکه بتواند جکی بردارد توپ را گرفت، نوبتش تمام شده است.

اگر بازیکنی هر ده جک را برداشت، وارد دور دوم می شود. در این دور بازیکنان باید در هر زمین خوردن توپ،‌ دو جک بردارند. اگر بازیکن موفق شد هر ده جک را بردارد به دور بعد می رود. در دور سوم هم سه جک باید برداشت؛ غیر از بار آخر زمین خوردن توپ. در بار آخر فقط یک جک می ماند و باید بازیکن آن را هم بردارد.

دورها

تعداد جک هایی که باید در هر دور بازی برداشت:

 • سه: 3-3-3-1
 • چهار: 4-4-2
 • پنج: 5-5
 • شش: 6-4
 • هفت:7-3
 • هشت: 8-2
 • نه: 9-1
 • ده: 10

پیروزشدن

اولین بازیکنی که دور ده را تمام کرد برنده است.

قوانین

 • برای انداختن توپ، برداشتن جک ها و گرفتن توپ باید از یک دست ثابت استفاده کرد.
 • اگر توپ را نگیرید، توپ بیش از یک بار زمین بخورد، توپ به جک بخورد، نتوانید به تعداد لازم جک بردارید یا به جک های دیگر دست بزنید، نوبت شما تمام شده است.
 • وقتی خطا کردید و دوباره نوبت به شما رسید باید آن دور را از ابتدا آغاز کنید.
 • اگر جک ها را روی زمین ریختید و دو یا چند جک در تماس با هم بودند باید دوباره آن جک ها را بریزید.

آموزش ویدیویی بازی جکس

در این ویدیو با هم نحوه انجام بازی جکس را یاد می گیریم. ویدیو با مفاهیم کلی و نحوه انجام بازی شروع می شود و در ادامه وارد جزئیات می شویم. برای این بازی به ده جک و یک توپ شیطونک نیاز دارید.

هدف بازی

هدف در این بازی این است که توپ را به هوا انداخته تعداد مشخصی جک برداریم و بعد توپ را بگیریم. توپ یک بار باید زمین بخورد. تعداد جک هایی که باید بردارید به دور بازی موردنظر بستگی دارد.

نحوه انجام بازی

در شروع، بازیکن اول باید ده جک را روی میز بریزد. در دور اول، بازیکن باید با هر پرتاب توپ یک جک را بردارد. اگر او موفق شد باید جک را به دست مخالفش بدهد. روند تکرار می شود. اگر بازیکن نتواند جک را بردارد و توپ را بگیرد، نوبتش تمام شده است.

بازیکن بعدی هم 10 جک را روی میز می ریزد. اگر بازیکن توانست همه 10 جک را بردارد، به دور بعدی بازی می رود. در دور دوم بازی، بازیکن باید با هر پرتاب توپ دو جک بردارد. اگر او موفق شد به دور بعدی بازی می رود. در دور سوم بازی، بازیکن باید با هر پرتاب توپ سه جک را بردارد. البته در پرتاب آخر فقط یک جک مانده و باید آن را بردارد تا دور سوم بازی تمام شود.

در دور چهارم بازی، بازیکن باید 4، 4 و 2 جک را بردارد. در دور پنجم بازی، بازیکن باید 5 و 5 جک را بردارد. در دور ششم بازی، او باید 6 و 4 جک را بردارد. در دور هفتم باید 7 و 3 جک را بردارد. در دور هشتم باید 8 و 2 جک را بردارد. در دور نهم او باید 9 و 1 جک را بردارد. در دور آخر بازی هم بازیکن باید هر 10 جک را با هم بردارد. اولین بازیکنی که دور دهم را تمام کند برنده است.

مرور قوانین

از یک دست باید برای پرتاب توپ، برداشتن جک و گرفتن توپ استفاده کرد. نوبت شما تمام می شود وقتی که توپ را نگیرید، توپ بیش از یک بار زمین بخورد، توپ به یک جک روی میز برخورد کند، نتوانید به تعداد مشخص شده جک بردارید یا به جکی که برنداشته اید دست بزنید.

بعد از این خطاها وقتی نوبت دوباره به شما رسید باید دوباره همان دوری را شروع کنید که در آن خطا کردید. به عنوان مثال، اگر در برداشتن 4 جک دوم خطا کردید (دور چهارم)، وقتی نوبت شما شد باید دور چهارم را از اول شروع کنید. اگر وقتی جک ها را روی میز می ریزید دو یا چند جک در تماس با هم باشند، آنها را باید دوباره روی میز بریزید.

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *