گات شات (gut shot) در پوکر چیست؟

در سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال، لغات و اصطلاحات پوکر را بیاموزید.

گات شات یا سوراخ استریت در زبان انگلیسی به Gutshot، Bellybuster و Inside Straight Draw هم مشهور است و به پای استریتی گفته می شود که سوراخ دارد؛ یعنی فقط با آمدن یک کارت خاص، استریت کامل می شود. مثل 4578 که با آمدن 6 کامل می شود. احتمالا برنده شدن این دست در فلاپ کمتر از 4% است. براساس تعریف، اینجا با 4 آوت (کارتهایی که برای تبدیل دست یک بازیکن به دست برنده لازم است) مواجه هستیم که اگر کارت مورد نیاز قبلا بازی شده باشد، احتمال موفقیت کمتر هم می شود.

فرض کنید در تگزاس هولدم، بازیکن کارت های زیر را در اختیار دارد:

و فلاپ به شرح زیر رو می شود:

بازیکن در حال حاضر تنها یک 10 از هر خال نیاز دارد تا گات شات خود را تبدیل به استریت کند. هیچ کدام از چهار تا 10 رو نشده است و در نتیجه بازیکن 4 آوت استریت کردن دارد.

اختصاصی مجله بخت و اقبال

در مثال بالا، بعضی ها که دقت بالاتری دارند، ممکن است اشاره کنند رو شدن 10 گشنیز باعث می شود میز 3 گشنیز به خود ببیند و شاید بازیکن دیگری بتواند فلاش کند؛ پس تعداد آوت نهایی، 3 خواهد بود.

دبل بلی باستر (Double Bellybuster)

دبل بلی باستر دستی است که بازیکن 2 گات شات در آن دارد، ولی استریت اوپن اند در اختیار ندارد. از این مفهوم گاهی اوقات به عنوان double inside straight draw یا double gutshot هم یاد می شود، ولی دبل بلی باستر رایج تر است. فرض کنید بازیکن در تگزاس هولدم کارت های زیر را در اختیار دارد:

و کارت های زیر هم رو می شود:

در چنین شرایطی، یک شاه یا 9 از هر خال می تواند استریت را کامل کند. در واقع اگر بازیکن بتواند هر کدام از این دست ها را بسازد، نات استریت (Nut Straight) کرده و دست شکست ناپذیری ساخته است. دست ناتس، بهترین دست ممکن در یک موقعیت مفروض است.

اگر تا امروز نمی دانستید گات شات چیست، احتمالا هنوز جز مبتدیان هستید. پس مطلب زیر را از دست ندهید:

12 توصیه کلیدی برای پیشرفت مبتدیان در پوکر

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *