اوپن اند (open-ended) در پوکر چیست؟

در سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال، لغات و اصطلاحات پوکر را بیاموزید.

اوپن اند (Open-ended) به موقعیتی اطلاق می شود که بازیکن 4 کارت از 5 کارت مورد نیاز برای ساخت استریت را در اختیار دارد و می تواند با آمدن هر کدام از طرفین کارت ها، کارش را تکمیل کنید. مثلا بازیکن 4567 از کارت های هم خال یا غیرهم خال را در اختیار دارد و برای کامل کردن استریت، به 3 یا 8 از خال های مدنظرش نیاز دارد. از چنین شرایطی به عنوان outside straight draw یا double-ended straight draw هم یاد می شود، چون کارت های مورد نیاز برای ساخت استریت، کارت های بیرونی گروه هستند.

در مقابل مفهوم Inside Draw هم وجود دارد که از آن به عنوان Gutshot هم یاد می شود. موقعیتی است که بازیکن 2346 را از خال های هم خال یا غیرهم خال در اختیار دارد و تنها با 5 می تواند آن را کامل کند. این اصطلاحات در بازی هایی همانند تگزاس هولدم رایج تر است.

اختصاصی مجله بخت و اقبال

بازی های 7 کارته همانند تگزاس هولدم همچنین مفهومی تحت عنوان دبل بلی باستر (double belly-buster) را هم مطرح می کنند؛ دبل بلی باستر دستی است که بازیکن 2 گات شات در آن دارد، ولی استریت اوپن اند در اختیار ندارد. از این مفهوم گاهی اوقات به عنوان double inside straight draw یا double gutshot هم یاد می شود. مثلا فرض کنید بازیکن آس، 3، 4، 5 و 7 را در اختیار دارد. در چنین موقعیتی هم 2 و هم 6 می تواند استریت مورد نظر بازیکن را کامل کند.

این مفاهیم برای استریت فلاش ها هم مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا 2345 هم خال چنین شرایطی دارد و با آس یا 6 کامل می شود. این ها دست های ایده آلی به شمار می روند، چون بازیکن با 15 آوت مواجه است (9 کارت در آن خال و 6 کارت دیگر که استریت می سازند).

اگر تا امروز نمی دانستید اوپن اند چیست، احتمالا هنوز جز مبتدیان هستید. پس مطلب زیر را از دست ندهید:

12 توصیه کلیدی برای پیشرفت مبتدیان در پوکر

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *