چطور باید با موقعیت های مختلف در پات سه نفره مواجه شد؟

در سلسله مطالب آموزش پوکر مجله بخت و اقبال: ریاضیات پوکر و استراتژی پوکر

معمولا همه ما که زمان بسیاری صرف تماشای رقابت های دو نفر پایانی در بازی های پوکر (Heads-up) می کنیم و به دنبال درصد موفقیت هر طرف در شرایط مختلف می گردیم. کدام یک از ما هست که نداند جفت بی بی معمولا نزد اهالی پوکر از آس-شاه همخال محبوب تر است؟ یا اینکه جفت بالا معمولا 80 درصد شانس برتری بر جفت پایین دارد؟

با این حال، اگر از شما بپرسیم درصدهای نسبی برد در آل-این سه نفره، مثلا آس-شاه هم خال مقابل جفت بی بی مقابل جفت 2 چقدر است، چه جوابی می دهد؟ به حالت های جدول زیر نگاه کنید. آیا می توانید درصد برد مربوط به هر کدام را دقیقا یا تقریبا، حدس بزنید؟

تعداد کمی از ما وجود دارد که این آمار و ارقام را بداند یا اقدام به ازبر کردن آن ها کند. البته می توان جستجویشان کرد و برخی از ما حتی ممکن است حس ششم خوبی در حدس پاسخ های تقریبی داشته باشیم، ولی هستد کسانی که آن ها را همانند حالت های مختلف جدال های دو نفره، حفظ کرده اند.

از این رو، بیایید آزمونی سریع برگزار کنیم. ببینید جاهای خالی تصویر بالا را چطور پر می کنید و بعد ادامه مطلب را بخوانید. پاسخ ها در زیر خواهد آمد؛ همچنین صحبت هایی هم در خصوص اینکه چرا آگاهی از این ارقام و چگونگی عملکردشان می تواند در تعیین استراتژی هایتان، تاثیرگذار باشد.

تحلیل و پاسخ ها

  • دست اول: در مبارزه بین نفرات در دست اول، آس-شاه معمولا در 39 درصد اوقات در شوداون (نمایش کارت ها) مقابل 2 دست دیگر برنده می شود. بی بی-سرباز 32 درصد اوقات و جفت 2 تقریبا چیزی حدود 28 درصد موارد به برتری می رسند.

    با جفت 2، معمولا دوست دارید مقابل یکی از دو دست بالا، به رقابت بپردازید، چون در این شرایط، شانس برتری شما از زیر 30 درصد، به حدود 50 درصد می رسد. صاحب جفت 2 معمولا براساس موقعیتش این کار را با شرط یا افزایش انجام می دهد. وقتی شانس بیشترش در مواجهه با یکی از دو دست با سهم شانس فولد که ممکن است افزایشی بالا سبب شود، ادغام می کنید، تقریبا با قطعیت می توان گفت اگر احتمال داشته باشد جفت 2 بتواند از پس دست متوسط بربیاید، افزایش بالا اینجا عاقلانه است.
  • دست دوم: در دومین رویارویی ها، جایی که کارت های همخال بالا برابر جفت بالا و جفت پایین قرار گرفته اند، آس-شاه 38 درصد مواقع در شوداون برتری پیدا می کند. این رقم البته برابر 44.5 درصد جفت بی بی، کمتر است. اینجا آس-شاه شانس بالایی برای کنار زدن جفت 2 دارد در حالی که شانس جفت بی بی کمی بیشتر خواهد بود. این در حالی است که جفت 2 چه در رویارویی با یک و چه در مواجهه با 2 دست مورد اشاره، شانس پایینی پیدا دارد که تنها 18 درصد است. جفت 2 تمایل دارد مقابل آس-شاه به شوداون برسد، ولی در هر حال، تفاوت چندانی هم برایش نمی کند.
  • دست سوم: رویارویی سوم هم جالب است. در مصاف 3 نفره، جفت شاه تقریبا در 66 درصد مواقع برنده است در حالی که شانس برتری جفت بی بی 19 درصد و جفت 2، برابر 14.5 درصد است. همچنین، اگر جفت شاه بتواند به تنهایی برابر هر کدام از جفت های دیگر به شوداون برود، شانسش به ترتیب برابر جفت بی بی و جفت 2، به 81 و 82 درصد ارتقا پیدا می کند.
    از سوی دیگر، جفت بی بی قطعا تمایلی برای هزینه بیشتر در رویارویی با شاه ها ندارد، چون شانسش در مواجهه تک به تک با جفت شاه، بدتر هم خواهد بود. البته جفت بی بی حتما دوست دارد در مواجهه تک به تک با جفت 2 قرار گیرد، اما جفت شاه به هیچ وجه قصد ترک میدان نمی کند.

نکته مهمی که باید از مصاف های 3 نفره در پایان کار بدانید، این است که گاهی بهتر است استراتژیتان را به سمت مصاف 2 نفره پیش ببرید. حتی اگر در مصاف 3 نفره شرایط خوبی ندارید و در رویارویی 2 نفره ممکن است جایگاه ضعیف تر هم داشته باشید، این برایتان بهتر است. در دیگر حالت ها، باید در همان مصاف 3 نفره باقی بمانید، چون بود و نبود نفر سوم در پات، تغییری در میزان شانس شما نخواهد داد و فقط پات بزرگتر خواهد شد.

نمی دانیم این اطلاعات مربوط به مصاف 3 نفره کی و کجا مفید واقع می شود. با اینکه توصیه می کنیم در بازی ها بیشتر روی طیف دست رقیب، تمرکز کنید، اطلاع از این نوع مصاف ها هم بی فایده نیست. هر چه باشد، نگاهی به این مصاف ها، نوع تفکرتان را ارتقا می بخشد و در مصاف های دو نفره کمکتان می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *