از کجا بدانید در پوکر، دست مناسب برای ساخت ست را دارید؟

در سلسله مطالبآموزش پوکرمجله بخت و اقبال:ریاضیات پوکر و استراتژی پوکر

مطلب مکمل: با اصول بنیادی استخراج ست در پوکر آشنا شوید

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که می بینم بازیکنان پوکر مرتکب می شوند، استخراج ست (3 تایی یکسان) که به آن تریپ هم گفته می شود، بدون در نظر گرفتن میزان درست احتمالات است.

استخراج ست (Set Mining) اشاره به موقعیتی دارد که با داشتن جفت کوچک یا میانی و به امید به دست آوردن کارت یکسان سوم در خیابان های پوکر، اقدام به کال کردن می کنید. امیدوارید با ساخت ست، پات بزرگی نصیب تان شود. شخصا توصیه می کنم موقع کال کردن چنین دستی، احتمالی یک به 15 را در نظر بگیرید. به این معنا که رقیب حداقل 15 برابر میزان کال شما در استکش داشته باشد. مثلا اگر در پیش فلاپ، شرط 4 دلار است، قبل از اینکه به دنبال استخراج ست با جفت خود بروم، باید مطمئن شوم رقیب حداقل 60 در استک دارد.

چرا رقیب باید این قدر زیاد در استک داشته باشد؟

یکی از دلایل احتمال یک به 15 این است که احتمال رسیدن شما به ست چیزی نزدیک یک به 7.5 است. به بیان دیگر، تنها 12 درصد احتمال دارد بتوانید ست کنید که زیاد خوب نیست.

چون خیلی اوقات وقتی ست مدنظرتان ساخته نمی شود، مجبورید فولد کنید، الان حتما متوجه می شوید که چرا باید احتمال صحیح را مدنظر قرار دهید. تمام دفعاتی که کال می کنید و ست مدنظرتان را از دست می دهید و فولد می کنید، کم کم به ضرر مالی قابل توجهی بدل می شود.

با این حال، اگر بخواهیم صادقانه صحبت کنیم، حتی با وجود در نظر گرفتن احتمال یک به 15 هم به معنای دسترسی رسیدن شما به همه استک رقیب نیست. مثلا فرض کنید رقیب آس و شاه دارد و در فلاپ چیزی دستگیرش نمی شود و وقتی شما شروع به شرط بندی روی ست خود می کنید، به راحتی فولد می کند.

علاوه بر این، حتی اگر رقیب جفت بالایی همانند آس ها و شاه ها داشته باشد و در بازی بماند، ممکن است بتواند ست بزرگ تری نسبت به شما بسازد یا حتی استریت و فلاش، رو کند. به این معنا است که حتی وقتی ست خود را می سازید هم ممکن است گاهی، دست بازنده را در اختیار داشته باشید.

همه این ها برای نشان دادن اهمیت این مساله است که وقتی (مخصوصا خارج از موقعیت) به دنبال اخراج ست می روید، مطمئن شوید رقیب استک بزرگی دارد. این ویدیو، به خوبی نشان می دهد چرا باید ابراز اطمینان کنید رقیب استک قابل توجهی دارد و بعد سراغ ساخت ست برای خودتان بروید:

شرح ویدیو

در این دست، ما با جفت 5 در پیش فلاپ از موقعیت میانی، افزایش می دهیم و با داشتن بازیکنی شُل-تهاجمی در باتن، بلافاصله به شرط سوم می رسیم. با چنین بازیکنی می دانستیم چنین تصمیمی با طیف دستی وسیع خواهد کرد. در واقع درصد انجام شرط سوم از سوی او 12 درصد و بسیار بالا بود. طیف مورد نظر شامل دست های خوبی می شود، ولی تعداد بلوف ها بیشتر است.

مشکل اینجا است که ما همچنان جفت 5 داریم و در خارج از موقعیت، اگر ست درست نکنیم، بازی برایمان بسیار مشکل می شود.

نکته جالب در مورد دست این است که یکی از بازیکنان تفننی، از شرط بزرگ، شرط سوم را کال می کند. این به خاطر آن است که بازیکنان تفننی حاضرند با هر دست جفت یا دیگر ترکیب ها، شما را کال کنند. از این رو، بازیکنان تفننی باعث می شوند استخراج ست بسیار سودمند شود.

متاسفانه، بازیکن تفننی تنها با 40 شرط بزرگ، شروع می کند و همان طور که بالاتر گفتم، این مبلغ برای من کافی نیست که بخواهم کال کنم و به دنبال ساخت ست بروم. از این رو پیشنهاد می کنم در چنین دست هایی، تنها فولد کنید.

در برخی موارد، حتی می توانید به شرط چهارم ملایمی هم فکر کنید، ولی در کل، فکر می کنم کال کردن در این دست از خارج موقعیت با جفت 5، در بلند مدت تنها منجر به ضرر خواهد شد.

اگر بازیکن تفننی، که اینجا نسبت به او موقعیت مناسب داریم، به جای 40، استک 100 تایی در اختیار داشت. دنبال ست ساختن برایم سودمند می شد، ولی وقتی مثل الان استک کوچکی دارد، ترجیح می دهم در همان پیش فلاپ، فولد کنم. همه خیابان های ویدیوی مورد اشاره را در ادامه مشاهده می کنید:

مهندس صنایع، علاقمند به بازی به خصوص بازی های ورق، نویسنده آزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *